У краєзнавчому музеї відкрили виставку "Гердан — спадщина віків".
Відвідувачам продемонстрували понад 2000 сучасних та старовинних герданів. Головна мета - популяризація нематеріальної спадщини країни та встановлення рекорду, пише Фіртка.
Гердан — це традиційна жіноча прикраса на Галичині, Буковині та Закарпатті, яку виготовляють із різноманітного бісеру. У давнину за символами на виробі можна було визначити соціальний статус власниці, фінансове становище та навіть вік.
Марія Чулак, організаторка виставки, голова ГО "Роса Карпат" розповіла, що сьогодні тут представили роботи 29 майстринь з різних куточків України. Ідею рекорду виношували давно, зараз працюють над занесенням гердана до списку нематеріальної культурної спадщини України.
"Споконвіку це невід'ємний атрибут жіночого аксесуара, який може слугувати оберегом. Жінки та дівчата з дому майже не виходили без нашийної прикраси. Вироби є буденні та святкові. Вважалося, що чим більше у жінки герданів, тим вона багатша. Зазвичай орнаменти беруться із вишивок, часто майстрині створюють свої схеми, додають певні елементи. Особисто я ношу гердани майже щодня, маю багато авторських робіт", - зазначила організаторка.
"Ми занесли гердан у Книгу рекордів України, щоб підняти у людській пам'яті та популяризувати його серед сучасників. Це яскраво, візуально красиво, має вагоме історичне коріння", - каже Галина Беднарчик, директорка краєзнавчого музею.
Самі ж майстрині розповідають, що виготовлення однієї прикраси займає від двох днів, а починати роботу обов'язково треба у хорошому настрої.
"Це — моє життя, мій спокій душі. Гердан — наша пам'ять, яку обов'язково треба зберігати та передавати дітям. Тут 117 моїх робіт, кожна прикраса має своє значення, навіть поєднання кольорів є особливим" — додає Ніна Василинчук, керівниця гуртка "Гердан" в Коломиї.
Майстриня народної творчості з Верховинщини Галина Рибенчук каже, що робити гердани почала декілька років назад. Традиційні орнаменти вона осучаснює, багато схем малює сама.
"Робити гердани можна лише тоді, коли є натхнення, якщо його нема, краще не братися. Я вишиваю різними техніками. Гердани раніше робили на кінському волосі та провощеній нитці, бо лляна не була надто міцною, сучасні матеріали мені теж подобаються", - розповіла Марія Турчин, найстарша учасниця рекорду.
Переглянути виставку унікальних прикрас можна впродовж двох тижнів у краєзнавчому музеї.
Читайте також:
Унікальне мозаїчне панно: в Івано-Франківську встановили рекорд України