Регіональний представник Уповноваженого Верховної Рад України з прав людини в Івано-Франківській області Людмила Непийвода спільно з представниками ГО «Рома України «ТЕРНІПЕ» Миколою Юрченком та Галиною Юрченко відвідали ромське тимчасове поселення в Івано-Франківську.
Мета візиту – збір інформації для підготовки спеціальної доповіді Уповноваженого про становище представників ромської національної меншини в умовах поширення коронавірусної інфекції та привернення уваги органів влади до проблемних питань ромського населення, які в умовах поширення пандемії COVID-19 набули ще більшої актуальності, пише Фіртка.
У поселенні, яке розташоване у лісопосадці на околиці міста поряд з річкою, мешкають 15 осіб, проте у день візиту більшість з них були відсутні. Як з’ясовано, чоловіки працюють неподалік на будівництві та вантажниками.
Через дощову погоду жінки з дітьми перебували на квартирах у місті, які родина постійно винаймає для забезпечення мінімальних побутових потреб.
Діти шкільного віку навчаються у школі. Проте, існують проблеми, пов’язані із запровадженням дистанційної освіти, оскільки у поселенні така можливість відсутня. Молодші діти дошкільні навчальні заклади не відвідують.
Під час спілкування з’ясовано, що у ромському поселенні не було випадків захворювання на коронавірусну інфекцію. У разі необхідності, у поселення викликають бригаду екстреної медичної допомоги.
При цьому, карантинні заходи у ромському поселенні не організовувалися та не здійснювалися. Інформування ромських громадян щодо особливостей перебування на карантині, профілактики та лікування коронавірусної хвороби, а також забезпечення їх індивідуальними засобами захисту здійснювали тільки волонтери.
Під час розмови виявлено ряд проблем з оформленням документів та комунікацією з органами влади. Саме через відсутність в дорослих осіб документа, що посвідчує особу, у них обмежений доступ до медичних послуг, а також до офіційної оплачуваної роботи.
Варто зазначити, що дане ромське поселення періодично відвідують дільничні офіцери поліції, які підтвердили відсутність конфліктів у поселенні, відповідно немає скарг як від ромських громадян цього поселення, так і на їхні дії з боку інших осіб.
Наразі моніторинг щодо збору інформації щодо впливу COVID-19 на становище представників ромської національної меншини від місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій триває.