У Чехії впродовж двох тижнів від Covid-19 померло більше людей, ніж за вісім місяців пандемії

У відділенні інтенсивної терапії в лікарні Томаєра в Празі медичні працівники відвідують пацієнтів з Covid-19, 14 жовтня 2020 року


У відділенні інтенсивної терапії в празькій лікарні у Буловце деяких пацієнтів під'єднують до апаратів штучної вентиляції легенів через трахеостомічні трубки, інших - кладуть обличчям вниз, щоб допомогти їм дихати.

Лікарі та медсестри працюють у захисних костюмах, які захищають з голови до ніг. Оскільки в Чехії зростає кількість випадків коронавірусу, країна не може дозволити собі, щоб медичні працівники були осторонь.

В цей час у Чехії реєструється більше нових випадків захворювання на Covid-19 на мільйон людей, ніж у будь-якій іншій великій країні світу. У п’ятницю за один день зареєстрували понад 11 100 нових випадків — новий рекорд. За перші 17 днів жовтня в Чехії від вірусу померло більше людей, ніж за попередні вісім місяців епідемії загалом.

Чеська лікарська палата та міністр охорони здоров'я закликали чеських лікарів, які проживають за кордоном, повернутися додому, щоб допомогти боротися з вірусом. Студентам-медикам та людям, які мають медичну освіту, також пропонується зголоситися, щоб допомагати. Більш як 1000 кваліфікованих медсестер, які залишили професію, запропонували повернутися, щоб допомогти.
Наразі в лікарні на Буловце вистачає ліжок для всіх. Але медики готуються до найгіршого.

"У нас є інші резервні ліжка, підготовлені в інших відділеннях на випадок, якщо кількість інфікованих перевищуватиме наші сучасні можливості", - сказала доктор Хана Рогачова, головний лікар клінічної лікарні.

Цими вихідними уряд розпочав створення тимчасової польової лікарні в Празі. Міністр охорони здоров'я Чехії доктор Роман Примула заявив CNN, що він очікує, що додаткові ліжка знадобляться в кінці цього місяця.

Це приголомшливо стрімкий розвиток подій. Менш як два місяці тому прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш похвалився, що його країна є однією з "найкращих у ситуації з коронавірусом".

Поки в Чехії переживають другу хвилю епідемії, перша, яка була весною, виглядає як незначний прорив у порівнянні з нинішнім станом. Колись Чехія була однією з найуспішніших країн Європи у боротьбі з розповсюдженням вірусу. Популістський центристський уряд Бабіша швидко приступив до закриття кордонів та здійснення загальнодержавного локдауну. Багато інших країн робили те саме, але чехи ввели обов'язкову вимогу носити маски на обличчі всім, хто поза домом.

Чеський вчений-аналітик Петр Людвіг був серед тих, хто наполягав на застосуванні масок ще в середині березня, за кілька місяців до того, як західні органи охорони здоров'я або навіть Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендували їх.

Людвіг летів з Нью-Йорка до Праги, і каже, що він був єдиною людиною під час перельоту із маскою на обличчі. Повернувшись додому, він переглянув наукові докази, що підтверджують доцільність маски, і зробив відео на YouTube, в якому пояснив, чому, на його переконання, маски є відповіддю на загрозу інфікування. Чеськомовне відео зібрало понад 600 000 переглядів у країні з лише 10 мільйонами. Англійську версію відео переглянули понад 5,7 мільйона разів.

Через кілька днів Бабіш оголосив мандат.

"Ми не переконали уряд, ми переконали громадськість [в соціальних мережах], а потім і уряд, тому що наш уряд трохи популістський. Отже, вони слідували думці громадськості", - сказав Людвіг CNN.

Томаш Вольний та його партнерка Барбора Душкова шиють маски для обличчя у своїй квартирі в Празі 17 березня 2020 року

На той час медичних масок не вистачало, що було однією з причин, чому ВООЗ не рекомендувала їх використовувати. Зіткнувшись з нестачею, тисячі чехів змахнули пил зі своїх швейних машин і стали частиною воєнних зусиль із виготовлення та розповсюдження масок. Одна група волонтерів створила інтерактивну карту потреб, в результаті якої понад 600 000 масок, які виготовили переважно волонтери, роздали по всій країні.

Прем'єр-міністр написав звернення у своєму твіттері 29 березня президенту США Дональду Трампу: "Спробуйте боротися з вірусом по-чеському. Надягання простої тканинної маски зменшує поширення вірусу на 80% ... Боже, благослови Америку!"

Більшість чехів дотримувалися правила носіння маски. Ця запобіжна міра не користувалася особливою популярністю у широких мас, але вона надзвичайно ефективно контролювала поширення вірусу. І це врятувало країну.

"Деякі люди з ВООЗ, наприклад, сказали нам, що це нонсенс. Багато інших країн говорили нам, що носити маски — це нісенітниця. Але чехам це вдалося", - сказав мікробіолог, доктор Омар Сері, який також є прихильником носіння масок.

Перша хвиля зараження у Чехії досягла піку наприкінці березня - 408 випадків за один день. У квітні найбільша кількість загиблих за один день була лише 18. Тридцятого червня Чеська Республіка не зафіксувала жодної нової смерті через Covid-19. Того ж дня у Празі відсвяткували закінчення пандемії, організувавши вуличну вечірку просто неба. Маски не були частиною дрес-коду. Відкрилися театри, повернулися обіди в приміщенні, людям дозволили виїжджати за кордон. Навіть прем'єр-міністр Бабіш поїхав на відпочинок до Греції.

Майже всіма способами країна відновила громадське життя, якого прагнули жителі всієї Європи. Проте це не тривало довго.

"Ми не бачили, щоб люди помирали, ми не бачили пацієнтів з коронавірусом у лікарнях - чехи вважали, що все минуло, і нам не потрібно носити маски", - сказав доктор Сері.

Люди обідають за спільним столом, який тягнеться через Карлів міст у Празі після послаблення обмежень щодо коронавірусу 30 червня 2020 року


"Під час першої хвилі [уряд] був переконаний, що люди хочуть масок, тому вони заохочували носити маски. Тепер вони впевнені, що люди не хочуть носити маски. Тому вони проти", - сказав він. "Після виборів вони знову почали запроваджувати дещо жорсткіші правила, але було вже пізно, тому що ми вже мали експоненціальне зростання".

Ці заходи змусили закрити школи, ресторани та паби. Маски потрібні в приміщеннях загального користування та в громадському транспорті, включаючи місця зупинки та станції, але той самий строгий карантин, який здавався таким дієвим навесні, не був відновлений.

"У Чехії насправді всі ненавидять носити маски. Це не Тайвань, це не Китай, де вони носять маску щодня", - сказав Сері.

Він заперечує, що це рішення було політичним. За його словами, тривають дискусії щодо потенційного розширення повноважень, що вимагатиме постійного носіння масок.

"Але оскільки це не тільки носіння маски, це питання інших контрзаходів, і особливо обмеження соціальних контактів, оскільки деякі люди все ще підтримують соціальні контакти, навіть у приватних умовах. Це причина, чому ситуація все ще не контролюється", - сказав він.

за матеріалами CNN


19.10.2020 1417
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466