У відділенні інтенсивної терапії в лікарні Томаєра в Празі медичні працівники відвідують пацієнтів з Covid-19, 14 жовтня 2020 року
У відділенні інтенсивної терапії в празькій лікарні у Буловце деяких пацієнтів під'єднують до апаратів штучної вентиляції легенів через трахеостомічні трубки, інших - кладуть обличчям вниз, щоб допомогти їм дихати.
Лікарі та медсестри працюють у захисних костюмах, які захищають з голови до ніг. Оскільки в Чехії зростає кількість випадків коронавірусу, країна не може дозволити собі, щоб медичні працівники були осторонь.
В цей час у Чехії реєструється більше нових випадків захворювання на Covid-19 на мільйон людей, ніж у будь-якій іншій великій країні світу. У п’ятницю за один день зареєстрували понад 11 100 нових випадків — новий рекорд. За перші 17 днів жовтня в Чехії від вірусу померло більше людей, ніж за попередні вісім місяців епідемії загалом.
Чеська лікарська палата та міністр охорони здоров'я закликали чеських лікарів, які проживають за кордоном, повернутися додому, щоб допомогти боротися з вірусом. Студентам-медикам та людям, які мають медичну освіту, також пропонується зголоситися, щоб допомагати. Більш як 1000 кваліфікованих медсестер, які залишили професію, запропонували повернутися, щоб допомогти.
Наразі в лікарні на Буловце вистачає ліжок для всіх. Але медики готуються до найгіршого.
"У нас є інші резервні ліжка, підготовлені в інших відділеннях на випадок, якщо кількість інфікованих перевищуватиме наші сучасні можливості", - сказала доктор Хана Рогачова, головний лікар клінічної лікарні.
Цими вихідними уряд розпочав створення тимчасової польової лікарні в Празі. Міністр охорони здоров'я Чехії доктор Роман Примула заявив CNN, що він очікує, що додаткові ліжка знадобляться в кінці цього місяця.
Це приголомшливо стрімкий розвиток подій. Менш як два місяці тому прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш похвалився, що його країна є однією з "найкращих у ситуації з коронавірусом".
Поки в Чехії переживають другу хвилю епідемії, перша, яка була весною, виглядає як незначний прорив у порівнянні з нинішнім станом. Колись Чехія була однією з найуспішніших країн Європи у боротьбі з розповсюдженням вірусу. Популістський центристський уряд Бабіша швидко приступив до закриття кордонів та здійснення загальнодержавного локдауну. Багато інших країн робили те саме, але чехи ввели обов'язкову вимогу носити маски на обличчі всім, хто поза домом.
Чеський вчений-аналітик Петр Людвіг був серед тих, хто наполягав на застосуванні масок ще в середині березня, за кілька місяців до того, як західні органи охорони здоров'я або навіть Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендували їх.
Людвіг летів з Нью-Йорка до Праги, і каже, що він був єдиною людиною під час перельоту із маскою на обличчі. Повернувшись додому, він переглянув наукові докази, що підтверджують доцільність маски, і зробив відео на YouTube, в якому пояснив, чому, на його переконання, маски є відповіддю на загрозу інфікування. Чеськомовне відео зібрало понад 600 000 переглядів у країні з лише 10 мільйонами. Англійську версію відео переглянули понад 5,7 мільйона разів.
Через кілька днів Бабіш оголосив мандат.
"Ми не переконали уряд, ми переконали громадськість [в соціальних мережах], а потім і уряд, тому що наш уряд трохи популістський. Отже, вони слідували думці громадськості", - сказав Людвіг CNN.
Томаш Вольний та його партнерка Барбора Душкова шиють маски для обличчя у своїй квартирі в Празі 17 березня 2020 року
На той час медичних масок не вистачало, що було однією з причин, чому ВООЗ не рекомендувала їх використовувати. Зіткнувшись з нестачею, тисячі чехів змахнули пил зі своїх швейних машин і стали частиною воєнних зусиль із виготовлення та розповсюдження масок. Одна група волонтерів створила інтерактивну карту потреб, в результаті якої понад 600 000 масок, які виготовили переважно волонтери, роздали по всій країні.
Прем'єр-міністр написав звернення у своєму твіттері 29 березня президенту США Дональду Трампу: "Спробуйте боротися з вірусом по-чеському. Надягання простої тканинної маски зменшує поширення вірусу на 80% ... Боже, благослови Америку!"
Більшість чехів дотримувалися правила носіння маски. Ця запобіжна міра не користувалася особливою популярністю у широких мас, але вона надзвичайно ефективно контролювала поширення вірусу. І це врятувало країну.
"Деякі люди з ВООЗ, наприклад, сказали нам, що це нонсенс. Багато інших країн говорили нам, що носити маски — це нісенітниця. Але чехам це вдалося", - сказав мікробіолог, доктор Омар Сері, який також є прихильником носіння масок.
Перша хвиля зараження у Чехії досягла піку наприкінці березня - 408 випадків за один день. У квітні найбільша кількість загиблих за один день була лише 18. Тридцятого червня Чеська Республіка не зафіксувала жодної нової смерті через Covid-19. Того ж дня у Празі відсвяткували закінчення пандемії, організувавши вуличну вечірку просто неба. Маски не були частиною дрес-коду. Відкрилися театри, повернулися обіди в приміщенні, людям дозволили виїжджати за кордон. Навіть прем'єр-міністр Бабіш поїхав на відпочинок до Греції.
Майже всіма способами країна відновила громадське життя, якого прагнули жителі всієї Європи. Проте це не тривало довго.
"Ми не бачили, щоб люди помирали, ми не бачили пацієнтів з коронавірусом у лікарнях - чехи вважали, що все минуло, і нам не потрібно носити маски", - сказав доктор Сері.
Люди обідають за спільним столом, який тягнеться через Карлів міст у Празі після послаблення обмежень щодо коронавірусу 30 червня 2020 року
"Під час першої хвилі [уряд] був переконаний, що люди хочуть масок, тому вони заохочували носити маски. Тепер вони впевнені, що люди не хочуть носити маски. Тому вони проти", - сказав він. "Після виборів вони знову почали запроваджувати дещо жорсткіші правила, але було вже пізно, тому що ми вже мали експоненціальне зростання".
Ці заходи змусили закрити школи, ресторани та паби. Маски потрібні в приміщеннях загального користування та в громадському транспорті, включаючи місця зупинки та станції, але той самий строгий карантин, який здавався таким дієвим навесні, не був відновлений.
"У Чехії насправді всі ненавидять носити маски. Це не Тайвань, це не Китай, де вони носять маску щодня", - сказав Сері.
Він заперечує, що це рішення було політичним. За його словами, тривають дискусії щодо потенційного розширення повноважень, що вимагатиме постійного носіння масок.
"Але оскільки це не тільки носіння маски, це питання інших контрзаходів, і особливо обмеження соціальних контактів, оскільки деякі люди все ще підтримують соціальні контакти, навіть у приватних умовах. Це причина, чому ситуація все ще не контролюється", - сказав він.
за матеріалами CNN