Ціннісний простір для туризму: чи рухається Івано-Франківськ у вірному напрямку?

Чи має Івано-Франківськ сьогодні шанс стати ціннісним простором для розвитку туризму?

Вказане питання ставлять собі сьогодні чимало свідомих мешканців нашого міста. І це логічно. Адже туризм – це нові інвестиції, нові можливості для бізнесу і заробітку. Так, лише за рік, що минає, завдяки туристам до Івано-Франківська за найбільш скромними підрахунками надійшло щонайменш 116 мільйонів гривень інвестицій.

Сьогодні можна впевнено сказати, що місто вже зробило і продовжує робити чималі кроки в напрямку перетворення на такий простір. Безкоштовні тематичні екскурсії містом, активні реставраційні роботи, зокрема, використання старовинних елементів декору у реконструкції вулиць та будівель, реставрація, в тому числі силами ентузіастів і волонтерів, історичних дверей, вікон, ліпнини, – все має на меті одне: створити простір, який підніме цінність Івано-Франківська, допоможе залучити до нашого міста більше поціновувачів історичних та культурних цікавинок, перетворивши його з транзитного туристичного міста на місто – центр туризму.

Разом з тим, варто зауважити: сучасний турист – досить вибагливий. Йому сьогодні недостатньо лише споглядати пам’ятки старовини. Сучасний турист потребує розвиненої інфраструктури – для проживання, харчування та розваг.

Саме тому важливо, щоб процес збереження Івано-Франківська історичного не гальмував розвиток міста сучасного.

В Європі давно вже винайшли способи, як забезпечити такий симбіоз. Тож навряд чи нам доведеться винаходити в цьому плані велосипед.

Основних тенденцій – дві.

Перша передбачає пристосування історичних будівель для сучасних туристичних, бізнесових та інших потреб. Зокрема, облаштування у таких будівлях сучасних готелів, бізнесових та розважальних центрів, навіть паркінгів, проте з обов’язковим збереженням зовнішнього вигляду – фасаду, елементів декору.

В Івано-Франківську сьогодні також є вдалі приклади такого поєднання історичної форми та сучасного змістовного наповнення. Напевно, найяскравіший – це Фортечна галерея «Бастіон», розташована всередині відреставрованого колишнього так званого першого бастіону Станіславської фортеці. Його іноді ще називають Бастіоном Андрія Первозванного.

Довгий час про те, що в нашому місті є пам’ятки фортифікаційної архітектури, знало лише обмежене коло фахівців. Зовнішні фортечні мури бастіону боязко ховалися у темних, загиджених закутках між будинками, а їх внутрішній двір рясно поріс травою та чагарниками. Сьогодні завдяки вдало проведеній реставрації та розумному розпорядженню внутрішніми площами бастіон став однією з найяскравіших і найвідоміших атракцій Івано-Франківська та Прикарпаття в цілому. Саме тут відбувається чимало цікавих фестивалів та свят – таких, як, скажімо міжнародний фестиваль «Свято ковалів», завдяки якому і сам Бастіон, і місто Івано-Франківськ стали відомими далеко за межами України.

Ще один приклад вдалого використання історичних будівель для сучасних цілей – Пасаж Гартенберг. Старовинний пасаж перетворився сьогодні на сучасний центр розваг, у якому при цьому вдалося зберегти шарм та вишуканість, притаманні початку ХХ століття. Дуже ймовірно, що саме таким – вічно молодим і сучасним – воліли бачити своє творіння через 100 років після будівництва брати Ігнаці і Давид Гартенберги.

Інша тенденція – будівництво нових сучасних будинків, у яких гармонійно поєднуються фасади історичних будівель або їх елементи. При такому поєднанні турист, мандруючи історичними вуличками міста споглядає, переважно те, що бачить на рівні очей – охайні відреставровані або ревалоризовані старовинні фасади. При цьому сучасні будівлі настільки гармонійно вписуються в історичний краєвид, що й, на перший погляд, навіть не кидаються в вічі в той час, як загалом місто розвивається, набуваючи сучасного вигляду.

Вдалі приклади такого поєднання також є в Івано-Франківську. Ну, скажімо, будинок Артура Бернса, більш відомий своєю чарочною, яка вже встигла стати улюбленим місцем дозвілля місцевих мешканців та гостей міста. Ще з десяток років тому мало хто чув, що відомий американський фінансист, консультант президента США Дуайта Ейзенхауера з економіки Артур Бернс народився і жив в Івано-Франківську (на той час – Станіславові). Втім, сьогодні завдяки в тому числі старанням архітекторів, вдалому поєднанню історичного та сучасного про ще одну яскраву постать в історії міста знають чи не всі іванофранківці і залюбки діляться цікавинкою з гостями. А пошук імпровізованих монет на бруківці навколо пам’ятника Артурові Бернсу під стінами будинку стало однією з розваг місцевої малечі.

Є й третя концепція – своєрідне поєднання перших двох. Такою, зокрема, стала ревалоризація варного цеху колишнього пивзаводу. Відбудована будівля найстаршого у місті підприємства не лише змінила своє змістовне наповнення, приваблюючи сотні поціновувачів швидкої їжі, а й органічно вписалася в цілий архітектурний ансамбль сучасного офісного центру.ф

Івано-Франківськ розвивається. І це історична закономірність. Розвиток – це життя міста. Відсутність розвитку веде до занепаду. Проте, розвиваючи, розбудовуючи наше місто, варто не забувати про спадщину наших пращурів, берегти й примножувати її, створювати умови для симбіозу старовинного і сучасного. Сьогодні саме такі міста приваблюють туристів. Адже, як вже зазначалося, сучасний турист – вибагливий. Він прагне не лише подивитись на атракції, а й мати достатній рівень комфорту та безпеки. Тому рухатись є куди. Головне, щоб рух був у вірному напрямку…

Партнерський матеріал


11.01.2022 669
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451