У Польщі зростає напруга через майже повну заборону на аборти: протестувальники перейшли до блокади доріг, до них приєднуються фермери та профспілки.
Сьогодні добігає кінця перший тиждень після того, як 22 жовтня Конституційний суд Польщі ухвалив резонансне рішення ще більше скоротити перелік причин, з яких жінкам дозволено легально робити аборти.
З цього списку вилучили право переривати вагітність у разі вродженої інвалідності плода — навіть якщо вона є серйозною, незворотною та загрожує життю дитини. Саме з цієї причини в Польщі торік було зроблено 98% легальних абортів. Тепер така операція буде дозволена лише в разі зґвалтування, інцесту або загрози життю і здоров’ю матері.
Консервативна політика абортів, підтримувана польською панівною партією Право і справедливість (ПіС), була однією з найжорсткіших у Західній Європі та до рішення КС. Ще у 2016 році Ярослав Качинський, лідер ПіС, заявляв про намір домогтися такої практики, щоб «навіть під час дуже складних вагітностей, коли дитина приречена померти та має серйозні вроджені дефекти, жінка зрештою народила її - щоб немовля можна було похрестити, поховати та дати йому ім'я».
Тепер же тисячі поляків вийшли на масові протести та демонстрації з вимогою захистити право жінок легально переривати вагітність. Вони наполягають на тому, що політика влади призведе лише до зростання кількості «підпільних» абортів, які часто є надзвичайною загрозою для життя і здоров’я жінок. Символом протестів стала звичайна вішалка для одягу — допотопний «інструмент», який в епоху до легалізації абортів використовували для таких «операцій» в усьому світі. Головний слоган демонстрації - «Страйк жінок» (Strajk kobiet), а знак протесту — намальована червоною фарбою блискавка.
Вуличні акції тривають вже тиждень, і напруга в країні лише зростає. У вечірній час пік 26 жовтня учасники протестів заблокували дороги в декількох великих містах країни, зокрема Варшаві, Кракові, Щецині, Вроцлаві. Загалом подібні акції охопили близько 50 міст Польщі.
Акцію солідарності з протестувальниками провели 27 жовтня і в польському парламенті. Представниці однієї з лівих опозиційних фракцій одягли футболки з символами та гаслами руху, вийшли до трибуни, а потім скандували слогани «Це війна!» та «Легалізувати аборти» біля депутатських місць політиків від Права та справедливості.
Як пише The Guardian, протестна хвиля є безпрецедентно широкою для католицької Польщі. У минулі вихідні протестувальники в декількох польських містах пікетували та навіть зривали церковні служби, вважаючи консервативних духівників головними «посібниками» правлячої партії в боротьбі проти абортів.
Крім того, було зафіксовано випадки, коли на підтримку легальних абортів виступали соціальні групи, які раніше ніколи не підтримували такі рухи. Так, 25 жовтня фермери невеликого містечка Новий Двур-Ґданський на півночі країни організували тракторний «автопробіг» на захист права жінок на аборти. А в понеділок, 26 жовтня, профспілка гірників Польщі виступила із заявою, у якій сказано:
«Держава, що привласнює собі роль найвищого арбітра людської совісті, рухається в бік тоталітарної держави».
Громадське обурення посилюється тим, що польським медикам вже почали забороняти заплановані операції після рішення КС — повідомлялося про таку директиву у варшавській клініці Bielański. Однак пізніше в мерії Варшави роз’яснили, що аборти можна буде проводити до того, як рішення суду набере чинності.
НВ зібрав фотографії масових протестів проти майже тотальної заборони легальних абортів у Польщі.
Протестувальники у Варшаві блокують дороги
«Хотілося б зробити [об'єктом] аборту мій уряд» — напис на плакаті однієї з демонстранток у Варшаві
Акція протесту у Варшаві. «Геть!», — написано на одному з плакатів, адресованих уряду Польщі
Заблоковані дороги в центрі Варшави
Учасниці акцій у Варшаві
Учасниці акції на підтримку абортів на службі в одній з католицьких церков у місті Лодзь
Протестувальники під офісом правлячої партії Право і справедливість, Лодзь. Напис на плакаті однієї з дівчат: «Якщо ви не можете довірити мені право вибору, як ви можете довірити мені дитину?»
Учасниці протестів демонструють вішалки для одягу — символ нелегальних абортів