Це може трапитись з будь-ким, тільки не зі мною!

Кожен із нас вважає, що ситуація торгівлі людьми може трапитися з будь-ким тільки не з ним. Однак винахідливість злочинців свідчить про те, що жертвами торгівців людьми стають не лише особи з-поміж групи ризику, а й люди з вищою освітою.

Пандемія COVID-19 посилила вразливість населення до ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми через збільшення безробіття та значні витрати, пов’язані із лікуванням.

За оцінками Міжнародної організації з міграції, кількість українських трудових мігрантів за кордоном у 2021 році становила 1 млн 167 тис. осіб, що на 11% більше ніж у 2019 році.

Івано-Франківська область входить в число областей разом із Закарпатською, Рівненською, Львівською та Херсонською, де найбільше зовнішніх трудових мігрантів. Загальна кількість трудових мігрантів становить 91 000 осіб, що складає 6,7% від загальної чисельності населення Прикарпаття.

19% населення Івано-Франківської області, згідно з даними дослідження Міжнародної організації з міграції, готові прийняти ризиковану пропозицію роботи за кордоном, або в іншому населеному пункті, а саме працювати без офіційного працевлаштування, перетнути кордон у неврегульований спосіб, віддати працедавцю свій паспорт на період працевлаштування.

Основними факторами, які є мотивацією для зовнішньої чи внутрішньої міграції є, зокрема:

  • бажання заробити кошти, щоб витратити їх в Україні для втілення власних планів;
  • складність знайти роботу з достатнім рівнем оплати в Україні;
  • наявність уразливого стану або серйозних проблем у сім’ї;
  • прагнення отримати новий досвід або враження.

За даними Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, з моменту запровадження національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми до органу виконавчої влади звернулися 44 особи, які стверджували, що потрапили в ситуацію торгівлі людьми, а 26 із них отримали статус особи постраждалої від торгівлі людьми, який присвоюється Національною соціальною сервісною службою України.

Варто відзначити, що з-поміж 26 осіб мешканців Прикарпаття офіційно визнаних постраждалими від торгівлі людьми 12 - це жінки та дівчата.

Кілька осіб погодились розповісти власні історії для того, щоб інші не потрапили у подібні пастки. В такі ситуації можна потрапити, як за кордоном, так і в межах України.

Історія 1

«У свої 20 років я не сподівалася, що отримаю досвід, який ледь не змінив моє життя, поділивши його на «до» і «після».

Шукаючи роботу в інтернеті, я натрапила на оголошення про роботу в м. Дубай, що знаходиться в Об’єднаних Арабських Еміратах. В оголошенні шукали дівчат для роботи офіціантками в клубі. Назва клубу не зазначалася. Через встановлений зв’язок по доступному месенджері мені повідомили, що більше про роботу зможуть розповісти уже по моєму приїзду на місце.

З самого початку я погодилася, що працюватиму нелегально, адже у мене біометричний паспорт, який дозволяв мені подорожувати як туристці, але не працювати легально.

Мої роботодавці запевняли мене, що у разі, якщо я захочу залишитись, то підроблять мені візу через зв’язки. Мене возили по різним клубам і розповідали, що спочатку я повинна увійти з курс справи та познайомитися із потрібними людьми.

Через декілька днів мені повідомили, що зовсім скоро я зможу приступити до роботи офіціантом, а коли я запитувала в якому саме закладі прийдеться мені працювати, то отримувала відповідь, що це не важливо і знати цього мені не потрібно.

Одного разу особи з якими я контактувала перебуваючи ще в Україні забрали у мене документи. Я весь час перебувала із ними в закритому помешканні, а коли вони його покидали, то зачиняли мене на ключ саму.

З часом на мене почали психологічно тиснути та схиляти до надання сексуальних послуг. Мене привезли до клієнта, намагалися зґвалтувати, я опиралася будь-яким посяганням на статеву близькість після чого мене жорстоко побили.

Незважаючи ні на що я знайшла можливість написати через інтернет близькій мені людині додому, яка звернулася у поліцію, а та своєю чергою налагодила комунікацію із посольством України в ОАЕ, яке звернулося до місцевої поліції. Таким чином мене звільнили. Через деякий час мені повернули документи, а одна із місцевих благодійних організацій допомогла придбати квиток на літак додому».

Історія 2

«Після закінчення закладу освіти я не змогла знайти собі стабільного місця працевлаштування. Я старалась заробляти на прожиття дрібною стихійною торгівлею, за що отримувала мізерну заробітну платню.

Я народилася в сім’ї, де внутрішньосімейні відносини були надзвичайно складними та напруженими. Моя матір передчасно пішла з життя, а батько відверто не цікавився моїми проблемами, постійно зловживав алкоголем та ображав. Після чергового конфлікту з батьком він вигнав мене із дому. Єдиною людиною, яка підтримувала мене була бабуся.

В черговий раз намагаючись знайти кращу роботу я потрапила в поле зору старшої сестри з якою у мене були не надто хороші відносини та, яка займалась різною сумнівною в плані законності діяльністю.

Одного разу сестра запропонувала мені зустрітися, щоб обговорити деякі питання, на що я погодилася. При безпосередній зустрічі сестра зневажливо вдарила мене. Розмова завершилася ультиматумом з її боку, який полягав у тому, що від даного моменту я буду жити з нею. При будь-яких спробах суперечити сестрі я зазнавала фізичного насильства.

Проживаючи на спільній житловій площі сестра весь час погрожувала і шантажувала мене. Неодноразово била та постійно контролювала мої дії. Частково обмежувала мою свободу пересування. З часом її вимоги стали набагато більшими і вона почала заставляти мене займатися проституцією. Сама знаходила клієнтів, які оплачували їй весь процес надання послуг, після чого привозила мене у вказане місце. Усі кошти вона забирала собі.

Така ситуація продовжувалася близько місяця поки випадковим чином моя подруга не дізналась про це і не забрала мене до себе додому. Втеча від сестри поклала край моїм стражданням. Через деякий час її затримала поліція».


Потрапивши в ситуацію торгівлі людьми, перебуваючи за кордоном найкращим рішенням буде звернення до правоохоронних органів тієї країни в якій перебуваєте або до консульських установ себто до посольства України.

В Івано-Франківській області за допомогою можна звернутися у Департамент соціальної політики обласної державної адміністрації (вул. Л.Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, тел. 0342 75-24-67) або управлінь соціального захисту районних державних адміністрацій незалежно від місця реєстрації, БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» (вул. Крихівецька, 102, м. Івано-Франківськ, тел. 066 350 31 53, 097 791 14 84), Відділу міграційної поліції ГУНП в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 150, м. Івано-Франківськ, тел. 068 492 82 76, 095 804 70 78).

У місті Івано-Франківську рекомендуємо звертатися у Департамент молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради, як відповідального суб'єкта за реалізацію державної політики з питань протидії торгівлі людьми (вул. Грушевського, 21, тел. 0342 53-40-79).

Дана публікація є можливою за підтримки Канадського фонду місцевих ініціатив (Canada fund for Local Initiatives) в рамках реалізації Департаментом молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради проєкту «Інформаційна кампанія «Протидія торгівлі жінками та дівчатами» (Informational campaign «Combating trafficking in women and girls»). #CanadaFundUA

Партнерський матеріал 


29.01.2022 2105
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451