На території сучасної України налічується велика кількість ратуш, і це не дивно, адже наша країна знаходиться практично в центрі Європи. Саме звідти пішла традиція зводити міські ратуші.
Ратуші будувалися в містах, що не мали Магдебурзького права, ще такі міста називали ратушними.
Після отримання подібних привілеїв ратуші перетворювалися в магістрати. Але пізніше ці поняття спростилися, і зараз ратушами називають будівлі з вежею, де розміщується міська рада.
Перші ратуші в Україні імовірно з'явилися у 14 сторіччі, в основному в західній частині України. У містах Лівобережжя та Центральної України термін «ратуша» практично не використовувався.
IGotoWorld.com пропонує добірку найбільш старовинних ратуш України, що дійшли до сьогоднішнього часу.
Варто відзначити, що під впливом різних подій більшість ратуш зазнали змін, багато з них набули нового вигляду. Тим не менш, вони є невід'ємною частиною історичного і туристичного багатства країни.
Коломийська ратуша
Коломийська ратуша була побудована в період з 1875 по 1877. Перша дерев'яна ратуша (16 століття) згоріла під час великої пожежі в 1865 році. Нова триповерхова кам'яна ратуша була побудована на місці колишнього монастиря, в неоренесансному стилі. На сьогодні висота ратуші становить 33 м.
Ратуша в Коломиї має незвичайне розташування – на розі, таке розташування єдине в Україні. У минулому балкон вежі служив спостережним пунктом для цілодобового чергування пожежників.
До 1944 року в ратуші розміщувався магістрат і міська управа. Після Другої світової війни аж до 1990 року будівлю займало медичне училище. Після проголошення незалежності України ратуша відновила свій початковий статус – тут знову засідає міська рада Коломиї.
Джерело фото: dzerkalo.media.
Адреса ратуші: вул. Грушевського, 1, Коломия, Івано-Франківська область.
Болехівська ратуша
Болехівська ратуша (Івано-Франківська область) була зведена в 1863 році на місці старої споруди, що датується 18 століттям. Це невелика одноповерхова будівля. Над центральним входом височіє вежа з гострим дахом, прикрашеним фігурними башточками зі шпилями. Також у вежу вмонтовано годинник-куранти з чотирма циферблатами.
Джерело фото: panoramio.com автор – volnat.
Ратуша розташована в центрі міста, на площі Івана Франка та використовується за своїм призначенням – в ній діє міська рада. Будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення.
Снятинська ратуша
Ратуша в Снятині, теж Івано-Франківська область, будувалася майже півстоліття, починаючи з 1861 року. Архітектором виступив Йосип Шрейбер з Чернівців, будівля була спроектована в стилі класицизму. Це одна з найкрасивіших і найвищих ратуш України – її струнка вежа височіє над містом на висоті 50 м.
Будівництво ратуші проводилося в кілька етапів – першим був південно-східний блок будівлі з першою сходовою кліткою, далі в 1868 добудували весь будинок і заклали стіни ратушної вежі, яку завершили тільки в 1909 році.
Годинник на вежі, циферблати якого розташовані на чотирьох сторонах, кожні 15 хвилин мелодійним дзвоном сповіщає городян про точний час. Вінчає вежу гострий шпиль з флюгером, на якому вказана дата закінчення будівництва ратуші – 1909 рік. Під флюгером розташована бронзова куля, подібність капсули часу з документами часів будівництва ратуші.
Сьогодні в ратуші розташовується Снятинська міська рада. Також у будівлі представлені експозиції трьох музеїв:
- Музей визвольної боротьби імені Василя Андрусяка.
- Музей-бібліотека Михайла Бажанського.
- Музей культури і книги Покуття.
Джерело фото: liveinternet.ru.
Розташована ратуша на центральній площі міста за адресою: вул. Шевченка, 70.