Три поради на щодень – від сезонних вірусів та інфекцій

 

 

Коли чекати хвилю сезонних гострих респіраторних вірусних інфекцій і грипу? Як уберегти від вірусів та інфекцій дітей і вберегтися самому? Радить заступник головного лікаря обласної санепідстанції, епідеміолог Марія Бойко.

 

Тепла осінь цього року сприяє повільному зростанню захворюваності, пояснює епідеміолог. Та із наступним похолоданням, дощами, снігом захворюваність на застуду, тобто гострі респіраторні інфекції, зросте. Традиційно серед хворих майже 60% – діти до 18-ти років.

 

За даними Мінохорони здоров’я України, епідемічний підйом захворюваності на ГРВІ та грип прогнозується на кінець листопада – середину грудня. Прогноз спирається на спостереження 1990-их років, коли епідемічні спалахи грипу та ГРВІ реєструвались саме в цей час. Але впродовж останніх 5-7 років у нашій області ситуація змінилась. Найбільше хворіють на ГРВІ  в лютому та наприкінці березня – на початку квітня, коли буває нестійка весняна погода, останні подихи зими.

 

Цього епідемічного сезону до нас прийдуть два нові штами вірусу грипу. Це вірус грипу А-Вікторія-2011 та вірус грипу В-Вісконсін-2010. Очікується й поширення грипу А-Каліфорнія-2009, відомого як пандемічний, з яким наша імунна система уже зустрічалась три роки тому і виробила захисні механізми.

 

Натомість медиків турбує циркуляція штамів Вісконсін та Вікторія, які ще не проявляли себе в Україні. А тому важко передбачити не тільки особливості перебігу хвороби, а й її прояви, а також те, наскільки інтенсивно хворітимуть люди та які будуть ускладнення. Проте, всі штами грипу виявляють себе однаково. Передовсім спричиняють раптову гарячку – до 39,5 0С. Інші типові прояви: хворого починає морозити, наростає біль голови, до цього приєднується біль і ломота в м'язах, відчуття жару, наростає слабкість, дратує яскраве світло.

 

Кожен випадок грипу страшний не так своїми виявами, як ускладненнями. Скажімо, вірус А-Каліфорнія викликав важку форму пнев­монії. Тож слід дуже відповідально ставитися до перших ознак захворювання. При цьому не можна лікуватись самостійно, продовжувати ходити на роботу, відвідувати навчальні заклади – таке «геройство» може призвести до ускладнень.

 

Як можемо підготуватися до сезонного спалаху ГРВІ та грипу? Без сумніву, визнаним методом профілактики грипу є вакцинація. Але не можна забувати про прості й усім відомі застороги. Треба берегтися від переохолодження, носити теплий одяг та взуття, рукавички. Відомо, що волога погода сприяє переохолодженню. А для нашого регіону характерна підвищена вологість. На холоді енергетичні затрати організму збільшуються, їх треба компенсувати гарячим чаєм, краще з лимоном, перекушувати краще також гарячою їжею. Зігріватися спиртним небезпечно: судини спочатку розширюються, але потім різко звужуються, кров не доходить до кінцівок, що сприяє обмороженню.

 

Чи можна вберегтися, коли вдома хтось із близьких хворіє на ГРВІ чи грип? Потрібно виділити хворому окрему кімнату, її слід часто провітрювати, влаштовувати вологе прибирання. Посуд повинен бути індивідуальний. Постільну білизну, хусточки для носа і рушники слід прати при високій температурі. Спілкуючись із хворим, варто користуватися маскою.

 

Три актуальні поради на цьогорічний епідсезон. Добре харчуватися – поживно, вітамінно, смачно. Добре висиплятися, добре відпочивати. Уникати людних місць і не «геройствувати» без крайньої потреби.

 

Наталія КУШНІРЕНКО

 

Галицький кореспондент

 

 


26.11.2012 1041 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415