The Globe And Mail (Канада): Стівен Гарпер робить наголос на свободі в Україні

 

Канада прагне дружби з Україною – але та повинна захищати права людини. Візит прем’єр-міністра Канади був щедрим на критику чинної української влади за невизнання Голодомору геноцидом, а також за тиск на журналістів та істориків. Невідомо, чи матимуть ці заяви вплив на ситуацію в Україні, але канадці українського походження задоволені – відзначає Джон Іббітсон у канадській The Globe and Mail.

Прем’єр-міністр хоче зміцнити зв’язки, але не за рахунок боротьби за права людини.

Послання до українського президента було безсумнівним: Канада хоче ближчих відносин з Україною, та лише якщо в Україні буде свобода.

Візит прем’єр-міністра Стівена Гарпера до Києва у понеділок мав деяке практичне значення, але значно більше тут було символічного. Між рядків ішлося про болісні випробування, яких зазнає молода українська демократія від рук нинішнього президента.

Найгостріший момент настав, коли пан Гарпер ушановував жертв Голодомору біля меморіалу, збудованого на згадку про мільйони українців, яких заморив до смерті голодом Йосиф Сталін у 1932-33 роках. Пан Гарпер із сумним обличчям поклав глечика з зерном до «Дівчинки з колосками» – пам’ятника виснаженій голодом дитині.

Він уже був прем’єр-міністром тоді, коли Канада серед перших за кордоном визнала цей голод актом геноциду.

«Це один з найбільших злочинів в історії, – сказав пан Гарпер пізніше. – Я сподіваюся, що він завжди нагадуватиме українському народові про важливість його свободи, демократії й незалежності та про потребу завжди бути насторожі проти таких речей».

Поруч із прем’єр-міністром сидів пан Янукович. В’ялі президентські вибори в лютому призвели до кінця Помаранчевої революції, що загрузла в корупції, некомпетентності та безладі.

Економіка почувається краще під його керівництвом, але свобода слова під тиском. Опозиційні партії звинувачують уряд у намаганні фальсифікувати місцеві вибори, що скоро відбудуться. Президент, етнічний росіянин [так у тексті. – Прим. перекл.], заперечує проти того, щоб визнати голод актом геноциду, аргументуючи, що інші частини колишнього Радянського Союзу теж потерпали. «Це був злочин проти нашого народу», – сказав він на прес-конференції.

Два лідери домовилися дати поштовх переговорам щодо вільної торгівлі, що розпочалися в травні. Поновити їх планують у грудні. Також було підписано договір про пересування молоді, який полегшить молодим українцям і канадцям доступ до подорожей та роботи у країнах одне одного.

Але пан Гарпер постійно повертався до питання про права людини в Україні, натякаючи на загрозу їх втрати.

«Канада й далі підтримуватиме Україну зажди, коли вона рухатиметься вбік свободи, демократії та справедливості», – заявив він.

Найгострішим нагадуванням про невдоволеність Канади небезпечною ситуацією із політичними свободами в Україні за правління пана Януковича має бути зустріч прем’єр-міністра у вівторок у Львові з Русланом Забілим. Той є директором нової музею «Тюрми на Лонцького», дослідницького центру та меморіалу, присвяченого політичним в’язням, які страждали у сумнозвісній тюрмі.

Цей музей вирішив створити попередній уряд. Минулого місяця нинішній уряд заарештував пана Забілого за звинуваченням у розголошенні державних таємниць.

Незважаючи на те, що його відпустили, директорові музею повідомили, що проти нього готується кримінальна справа. Рішення пана Гарпера зустрітися з паном Забілим під час офіційного візиту – це чітке попередження панові Януковичу, що Канада бачить його вчинки і вони їй не подобаються.

Лідери канадської спільноти українців задоволені заявами пана Гарпера.

«Маршрут дуже добре продуманий, – сказала Ліза Шимко, директор Канадсько-українського парламентського центру. – Він вказує на те, що прем’єр-міністр приїхав не зі звичайним робочим візитом до України».

Того ж дня пан Гарпер поклав вінок до військового меморіалу. Він також відвідав Бабин Яр, де нацистські війська замордували більш ніж 33 000 євреїв за два дні у вересні 1941-го.

Питання, чи хвилюють пана Януковича заяви пана Гарпера, є відкритим. Але вони хвилюють українських канадців, а це важлива частина виборців у провінціях Центральної Канади.

 

Джон Іббітсон, The Globe And Mail (Канада)

ІноЗМІ


27.10.2010 2833 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466