Територіальна оборона на Прикарпатті: на порозі важливих змін

Систему територіальної оборони на Прикарпатті вже від початку наступного року очікують суттєві зміни.

В чому сутність запланованих змін та які перспективи слід від них очікувати. Про це кореспондент Фіртки поспілкувався з представниками командування Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Як зауважили в Центрі, заплановані зміни насамперед пов’язані  з ухваленням у липні цього року Закону України «Про основи національного спротиву».

Відповідно до законодавчих новацій систему територіальної оборони та підрозділи ТрО виведуть з відання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх обласних, районних та міських військових комісаріатів). Натомість створюється окрема вертикаль, яка підпорядковуватиметься командуванню територіальної оборони.

«Зараз прийнятий закон «Про основи національного спротиву». Міняється підхід до територіальної оборони, яким передбачено передачу функцій з управління організацією територіальної оборони від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки до підрозділів територіальної оборони.

Тобто на рівні області цими питаннями – підготовкою і плануванням територіальної оборони – буде займатися бригада територіальної оборони, а на рівні районів – батальйони територіальної оборони», - розповів Фіртці полковник Роман Боднар, заступник військового комісара – начальник сектору мобілізаційної та оборонної роботи Івано-Франківського обласного ТЦК та СП.

Військовий наголосив, що першочерговим завданням, яке стоїть сьогодні перед підрозділами територіальної оборони на Прикарпатті, залишається підтримання правопорядку на території області в разі введення режиму воєнного стану або оголошення воєнного часу, щоб таким чином увільнити бойові підрозділи Збройних Сил від виконання невластивих їм функцій, створити умови для нормального і безперебійного надходження на передову запасів та ресурсів.

Реформування системи територіальної оборони на Прикарпатті триває вже не перший рік. Все починалося з формування у важкому 2014 році в кожній області батальйонів територіальної оборони.

Напевно, усі пам’ятають перипетії з 5 батальйоном ТрО «Прикарпаття», для якого війна на Сході України почалася у липні 2014 року. Батальйон втратив загиблими двох своїх бійців, в тому числі начальника штабу майора Юрія Барана. Окремі його військовослужбовці брали участь у боях на Савур-Могилі, а сам батальйон виконував обов’язки всього за 2 кілометри від українсько-російського кордону, потрапивши, як то кажуть, «між двох вогнів» - між бойовикам в окупованому Донецьку та артилерією російських регулярних військ на території РФ.

Наприкінці серпня 2014 року підрозділ під масованим ракетно-артилерійським обстрілом залишив займані  позиції у районі населеного пункту Амвросіївка Донецької області, що дало підстави на той час Головному військовому прокурору України Анатолію Матіосу зробити військовослужбовців 5 бТрО ледь не головними винуватцями Іловайської трагедії.

Восени 2014 році батальйон розформували, але його бійці продовжили проходити службу в інших військових частинах, зокрема, у підрозділах 128 окремої гірськопіхотної, 14 та 53 окремих механізованих, 10 окремої гірсько-штурмової та інших бригад ЗС України тощо.

Наступним етапом формування системи територіальної оборони стало створення загонів оборони, які повинні були формуватись у воєнний час з резервістів та військовозобов’язаних. В різні часи на Прикарпатті планувалось формування від 18 до 25 таких загонів.

У 2018 році розвиток системи ТрО отримав новий імпульс. В усіх областях були сформовані бригади територіальними оборони, а на рівні районів – окремі батальйони територіальної оборони. Зокрема, на Прикарпатті створено 102 окрему бригаду ТрО та шість окремих батальйонів у районах. Специфіка нового етапу полягала у тому, що у складі бригад та батальйонів тепер перебувають військовослужбовці, призвані на дійсну військову службу за контрактом, – це так званий кадр бригад та батальйонів. Наразі таких військовослужбовців є небагато, проте ситуація може змінитися вже наступного року.

«Хочу наголосити на тому, що відбувся розвиток підрозділів територіальної оборони на Прикарпатті. Ми починали розбудовувати. Зараз у нас є окрема бригада територіальної оборони, є окремі батальйони територіальної оборони. – розповів Фіртці підполковник Юрій Мухін, заступник військового комісара з морально-психологічного забезпечення – начальник відділу морально-психологічного забезпечення та зв’язків з громадськістю Івано-Франківського обласного ТЦК та СП.

Ми майже кожен місяць проводимо стрілецькі дні, проводимо зборові заходи, де не тільки керівний склад, а й кожен боєць проходить програму індивідуальної підготовки. І більше вам скажу: це не тільки вогнева підготовка. Це і тактична медицина. Це і мінно-вибухова справа. Це і несення служби на блокпосту і навіть ведення штурмових дій, на приклад, щодо звільнення будівель. Спектр – дуже великий.

Зараз відбувається злагодження наших бійців у складі підрозділу, тобто підрозділи територіальної оборони можуть діяти спільно і спільно виконувати заходи».

Зі слів Юрія Мухіна, сьогодні є перспектива, що вже з наступного року в області діятиме зовсім інша вертикаль у системі територіальної оборони.

«Це зовсім буде по-іншому все відбуватися. З 1 січня 2022 року буде створена зовсім інша структура, яка не підпорядковується комісаріату (територіальному центру комплектування та соціальної підтримки – ред.) Є створене командування територіальної оборони.

Усі підрозділи підпорядковуватимуться цьому командуванню… Буде вже трошки інша вертикаль і вже буде безпосередньо взаємодія підрозділів територіальної створено оборони – вже не будуть керувати цим процесом територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Буде безпосередня взаємодія на рівні відповідної вертикалі: обласні державні адміністрації – бригади територіальної оборони, відповідно районна державна адміністрація – відповідний батальйон територіальної оборони, який знаходиться в певному районі», - зазначив підполковник Мухін.

Військовий також висловив сподівання, що в перспективі військові частини ТрО отримують власні пункти дислокації – територію та приміщення, а також власні спеціалізовані навчальні центри. А ще до підготовки військовослужбовців та резервістів таких підрозділів планують залучили інструкторів Сил спеціальних операцій.

«Ми зараз проводимо наші всі навчання у навчальному центрі Національної гвардії у Старому Лисці. Ми дуже дякуємо, що з нами займаються (інструктори Національної гвардії України – ред.), але ми розраховуємо вже на те, що буде трошки більше, що будуть специфічні створені умови, тому що є специфічні завдання і відповідно мають бути створені навчальні центри з тими специфічними моментами, на що ми в майбутньому і розраховуємо.

В перспективі підготовкою цих військовослужбовців будуть займатися інструктори Сил спеціального призначення. Це вже – зрозумійте – зовсім інший рівень. Розраховуємо, що відповідним буде і оснащення навчальних центрів», - зазначив заступник військового комісара.

Як вже зазначалося вище, реформа торкнеться також кількості діючих військовослужбовців підрозділів територіальної оборони. Кадр бригад та батальйонів однозначно збільшуватимуть. Власне, з цією метою у липні цього року було ухвалено Закон України «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про чисельність Збройних Сил України» щодо збільшення чисельності Збройних Сил України у зв'язку із прийняттям Закону України «Про основи національного спротиву».

Закон передбачає збільшення граничної чисельності Збройних Сил України на 10 тисяч військовослужбовців. Як стверджує полковник Роман Боднар, заступник військового комісара – начальник сектору мобілізаційної та оборонної роботи Івано-Франківського обласного ТЦК та СП, вже в наступному році число військовослужбовців служби за контрактом у військових частинах ТрО зросте більш як у 10 разів.

«Наступний рік є формувальним. – розповів військовий, - Тобто якщо ми зараз маємо кадр цих підрозділів 21 особу на території області, тобто це є маленькі підрозділи – по дві людини в управлінні батальйонів, в управлінні бригади –  дев'ять осіб, які проходять службу – штатні військові, які будуть формувати ці підрозділи у воєнний час, то з наступного року їх чисельність збільшиться в понад 10 разів, тобто передбачено замість дев'яти осіб вже порядку 60 – в управлінні бригади, порядку 30 – 40 осіб на батальйон.

І наступний рік буде формування саме цих кадрів – збільшених підрозділів, а у 2023 вже буде набуття спроможності до виконання завдань саме вже цими підрозділами».

В перспективі ж, як зауважив, виступаючи 1 жовтня на урочистостях з нагоди Дня територіальної оборони, командир 102 окремої бригади ТрО підполковник Юрій Копадзе, кількість військовослужбовців служби за контрактом у бригаді та батальйонах ТрО на Прикарпатті планується довести до 400 осіб.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Територіальна оборона на Прикарпатті: цьогоріч суттєво збільшилась кількість резервістів (ФОТО)

В Івано-Франківську відбулися урочистості з нагоди Дня територіальної оборони

Відомо, скільки прикарпатців призвуть цієї осені на строкову службу до війська

На Івано-Франківщині стартує осінній призов

Військовий призов можуть скасувати у 2023 році — Корнієнко

Нардепи схвалили закон, який дозволяє без мобілізації призивати резервістів


09.10.2021 Сергій Білий 6301
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413