Те, що ми не знаємо про походження коронавірусу, може вбити нас

Медичний персонал в захисному одязі із пацієнтом приїхали у лікарню Червоного Хреста в Ухані 25 січня.

Фотограф: Гектор Ретамал / AFP через Getty Images


ВООЗ має нову місію в Китаї з виявлення джерела збудника.


Кращі розуми вірусології намагаються розгадати таємницю: як летальний коронавірус поширився з дикої природи Китаю до основних центрів людського населення? І який ланцюжок генетичних мутацій спричинив збудник, що так ідеально пристосований ховатися та швидко поширюватися?

Розшифровка SARS-CoV-2, відомого зараз вірусу, котрий поширюється по всьому світу, є вирішальним кроком до стримування пандемії, внаслідок якої вже померло 270 тис осіб. Плюс інфекція спровокувала те, що може стати найгіршим економічним крахом після Великої депресії.

Поки в США, Європі та Китаї тривають програми з пошуку вакцини, щеплення може готуватися місяцями, не може проводитися лікування. Тим часом, щоб зменшити ризик смертельних  вторинних спалахів або виникнення абсолютно нового штаму, необхідно відстежити подорож збудника навколо земної кулі. Це означає повернутися до Китаю, де все почалося десь у 2019 році.

Минулого тижня Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася до Пекіна з дозволом на направлення нової наукової місії для більшої епідеміологічної детективної роботи. Китай, який пустив команду ВООЗ в країну на початку лютого, коли вирувала епідемія, ще не підписався.

За словами двох людей, знайомих із ситуацією, президент Сі Сі Цзіньпін, який особисто контролює ситуацію щодо вірусу в Китаї та розслідування того, як почався спалах, тримає жорсткий контроль над китайськими науковими дослідженнями, які повинні попередньо затверджуватися перед публікацією.

Однак у міру зростання кількості людей, що загинули, та безробіття у всьому світі, тиск на Пекін посилюється, щоб дозволити міжнародним дослідникам взяти інтерв'ю у людей, що перехворіли і вижили, зробити "польові" роботи та вивчити зразки вірусів, які країна скупила щодо спільного використання, повідомляє США.

Майже через пів року, коли всі переживають історичну глобальну кризу в галузі охорони здоров'я, у наших знаннях ще є величезні прогалини. Ці питання без відповіді перешкоджають нашій здатності стримувати спалах і запобігати майбутнім пандеміям, водночас розпалюючи війну слів між США та Китаєм щодо походження вірусу.

Приблизно 70% інфекційних захворювань у людини є зоонозними або передаються від тварин людям. Секвенування геномів SARS-CoV-2 показує, що це стосується двох інших смертельних коронавірусів, які виникли у кажанів.

Співробітники групи з гігієни Ухань з надзвичайних ситуацій проводять обшуки на закритому оптовому ринку морепродуктів у Ухані 11 січня. Фотограф: Ноель Селіс / AFP через Getty Images

Сильний гострий респіраторний синдром, який почався в Китаї у 2002 році, і близькосхідний респіраторний синдром через десятиліття поширився на людей через вторинне тваринне джерело. Що стосується ГРВІ, то експерти вказували на котів-циветів - маленьких, нічних ссавців, як вірогідного каналу. З MERS, верблюди вважаються носієм.

Як вважається, SARS-CoV-2 здійснив аналогічну подорож, проте слідчим ще не встановлено проміжного господаря тварин, на думку Пітера Бен Ембарека, експерта з питань безпеки харчових продуктів та захворювань ВООЗ.

"У цій історії відсутній зв'язок між походженням вірусу та моментом, коли він почав циркулювати між людьми", - сказав він.

Домашні тварини

Це викликає тривогу щодо того, що невідоме тваринне джерело все ще поширює хворобу, відому як Covid-19. Дослідники ВООЗ повідомили в п'ятницю, що домашні коти можуть передавати вірус іншим котам, хоча ще немає доказів того, що домашні тварини можуть передавати його людям.

Стоячи перед новою науковою місією, щоб дізнатись більше про походження вірусу в Китаї, є практичні питання проведення неупереджених розслідувань в авторитарній політичній системі - і геополітичне суперництво США та Китаю, яке пізніше виявилося особливо гострим.

Працівник вимірює температуру кота у котячому кафе в Бангкоку 8 травня. Фотограф: Lillian Suwanrumpha / AFP через Getty Images

Адміністрація Трампа звинуватила Пекін у масовому приховуванні серйозності епідемії Covid-19. Він стверджував, не надаючи доказів, що випадковий витік вірусу міг статися в лабораторії біологічного дослідження в Ухані, місті в центральному Китаї, де вперше виявили спалах. Китайський чиновник у своєму твіті звинуватив американських військових у ввезенні збудника в країну.

Вчені, які вивчали генетику вірусу, переконані, що він природного походження, а не розроблений у лабораторії. Випадковий витік з науково-дослідного центру в Ухані теоретично можливий, але "настільки неправдоподібний", коментував Стенлі Перлман, професор мікробіології та імунології в Університеті Айови, який відвідав заклад і високо оцінив його.

Однією з причин є репутація Ши Дженглі, 56-річного заступника директора Інституту вірусології Ухана. У 2004 році Ши знайшов природний резервуар коронавірусів у печерах кажанів поблизу Куньмінга, міста в південній китайській провінції Юньнань. У лютому вона опублікувала статтю в журналі Nature, де говорилося, що геномна послідовність нового збудника була на 96% ідентичною послідовності коронавірусу, виявленого в Юньнані.

Ши сказала, що огляд генетичних характеристик вірусів, з якими вона працювала в лабораторії, не збігався з ознаками поширення коронавірусу в людини. У публікації в соціальних мережах вірусолог заявила, що "клянеться своїм життям", що збудник, що спричинив хаос, не мав нічого спільного з її лабораторією. Державний секретар США Майкл Помпео відмовився від попередніх тверджень про "величезні докази", що вірус втік з лабораторії Уханя.

Це все ще залишає для вчених запитання, де і як вірус потрапив у людину. Так звані "мокрі ринки", які продають живих тварин, як наприклад, в Ухані, на яких простежено багато перших випадків хвороби, раніше були причетні до поширення хвороби. Однак, експерти не впевнені, чи справді спалах розпочався на ринку, чи був там лише виявлений.

Лабораторія P4 Інституту вірусології в Ухані, 17 квітня. Фотограф: Гектор Ретамал / AFP через Getty Images

Пітер Дасак, еколог із неприбуткового альянсу EcoHealth, заявив, що, швидше за все, Covid-19 розпочався до перших грудневих випадків, можливо, навіть поза Уханем. За його оцінками, 1–7 мільйонів людей щороку в Південному Китаї та Південно-Східній Азії можуть заражатися вірусами кажанів. Більшість не швидко поширюються між людьми, перш ніж дійти до великих центрів населення, сказав він.

"Саме цей спалах, ймовірно, був серед людей, що населяли Південний чи Центральний Китаї ще в листопаді або навіть раніше", - сказав він.

Інший сценарій передбачає, що хтось тісно пов'язаний з торгівлею дикими тваринами, доставив заражених тварин на ринок Ухань. Як тільки вірус досяг активного мегаполіса в 11 мільйонів, він зростав експоненціально.

Ще одне важливе питання - чи перемістився вірус до людини безпосередньо від кажанів або через вторинне джерело. Якщо це останнє, фермерська чи дика тварина все ще може поширювати інфекцію. Панголіни - ссавці запропоновані як одна з таких можливостей, хоча дані є попередніми. Якщо Covid-19 прийшов безпосередньо від кажанів, важливо визначити, де це сталося, щоб влада могла ввести профілактичні заходи, такі як утримання людей подалі від печер, в яких мешкають літаючі ссавці.

Зрозуміти все це зажадає багато наукових детективів. Віруси постійно зазнають невеликих мутацій у своєму генетичному матеріалі. Дотримуючись сліду генетично схожих версій, відслідковувачі хвороб можуть визначити прогресування пандемії у часі. "Підрахувавши мутації, ви зможете повернути свій вірус туди, де все почалося", - сказав експерт ВООЗ з вірусів тварин Ембарек.

Постачальник з кошиком товарів на "мокрому" ринку Байшачжоу в Ухані, 6 квітня. Джерело: Bloomberg

Відстеження вірусу, його першого походження також вимагатиме співпраці від уряду Китаю - і трохи удачі. Слідчим буде необхідний безперешкодний доступ до ринку в Ухані, його постачальників дикої природи, даних про пацієнтів та популяції тварин.

І все ж ціна збереження походження SARS-CoV-2 в таємниці була б дуже високою. Якщо нинішня криза навчила нас чомусь, то це ось чому: коли людські популяції розширюються та зазіхають на місця проживання дикої природи, ризик виникнення небезпечних вірусів тварин продовжує зростати. І у взаємопов'язаному світі епідемії, які раніше були локалізовані, можуть поширюватися по всьому світу зі швидкістю світла.

Без кращих систем дослідження та нагляду за новими вірусами тварин та регулювання традиційних ринків та торгівлі дикими тваринами по всьому світу ризики майбутньої пандемії зростають.

"Якщо ми нічого не зробимо, якщо продовжимо те, що ми робили протягом останніх 50 років, - сказав Дашак, - буде ще одна пандемія."

за матеріалами Bloomberg


11.05.2020 4272
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413