Сьогодні, 31 жовтня, в Івано-Франківську проходить круглий стіл "Відкритість і підзвітність Івано-Франківських судів. Співпраця громади і суду".
Організатор круглого столу ГО «Центр Політичних студій» зібрав для діалогу представників народних депутатів, Прикарпатських судів, Нацполіції та активістів.
Як відмітив керівник «Центру Політичних студій» Віталій Світлик такий діалог необхідний, оскільки зараз є чимало проблем діяльності судів саме через прогалини у законодавстві.
«Безумовно судова реформа є зараз важливою і громадянське суспільство повинно підтримувати її. Сьогодні ми хочемо обговорити проблеми та прогалини законодавства, які можуть вирішити народні обранці. Ще однією темою, яку ми піднімаємо, є доступність та відкритість судів, тому що сьогодні суспільству варто показати інший суд», - відмітив Віталій Світлик.
Член Громадської ради доброчесності Роман Куйбіда відмітив, що проведене опитування показало, що лише 9 % громадян знають або чули про хід судової реформи.
«Це означає, що треба більше працювати в цьому напрямку, інформувати суспільство. Водночас, 42 % вважають, що із запровадженням судової реформи ситуація не зміниться», - каже Куйбіда.
Також Член Громадської ради доброчесності зауважив, що далеко не всі рішення ВККС на сьогодні оприлюднені.
«Проте, якщо оцінювати результати, то можна сказати, що потрапила велика кількість не з судової системи, я би назвав їх "агентами змін". Прийняті нові процесуальні кодекси, які закладають нові можливості хоча є багато речей, які можуть погіршити ситуацію, зокрема у кримінальному кодексі. Але я вважаю, що вони, можливо, потрапили випадково та сподіваюсь, що буде політична воля їх усунути», - каже Куйбіда.
Роман Куйбіда додав, що на сьогоднішній зустрічі хотів би обговорити, що сьогодні можна зробити, для того щоб ситуація з суддівським захистом покращилася.
Серед іншого головний спеціаліст із забезпечення зв'язків з засобами масової інформації Апеляційного суду Івано-Франківської області Людмила Безусова-Попович відмітила, що нові кодекси прийняті, проте тексту ще ніхто не бачив, мовляв, коли їх оприлюднять це може стати сюрпризом.
Також додала, що аналіз декларацій суддів дав можливість громадськості побачити, що багато суддів не мають величезних статків.
Суддя Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк зазначив, що суспільство потребує справедливості, проте у кожного розуміння справедливості своє.
«Інколи рішення бувають абсолютно законні, але несправедливі, або справедливі та не зовсім законні. Тому дуже важливо, щоб це було у балансі. Тому необхідно закласти підвалини, аби був конструктивний діалог, не замовчування проблем, а їх озвучення.- - зазначив Тарас Антоняк. - Я не впевнений, що на сьогоднішній день вдастся все швидко вирішити. Думаю, що цей величезний масив негативу будуть зупиняти дуже довго. В цивілізованих суспільствах критикують суддів за поведінку, судові рішення за конкретні випадки, але в цілому - не критикують судову гілку влади. Я думаю, що основне нам потрібно знайти критерії справедливості, законності і тоді воно можливо трішки краще буде сприйматися».
Голова Болехівського міського суду Михайло Поляниця наголосив на законності прийняття рішення, яке уже вступило в дію. За його словами, якщо з конкретним рішенням не погоджуються – його потрібно оскаржувати. При цьому має бути розуміння, що кожен повинен робити свою роботу, мовляв тоді огульної критики не буде.
«Має бути паритет - ми всі маємо поважати роботу одне одного. Правила гри мають бути чіткі. Законодавчі акти мають бути виписані так, щоб не було двохзначних тлумачень», - відмітив Михайло Поляниця.
Також суддя додав, що за статтею 130 КУпАП передбачається однакова відповідальність, незалежно чи зафіксовано 0,2 проміле алкоголю, чи до прикладу 2-4 проміле.
На думку судді Апеляційного суду Андрія Малєєва, суди треба розглядати, як організації, які надають специфічні судові послуги.
«З цього погляду суд сприйматиметься, як сервіс. Нам потрібно виробити єдиний стандарт, щоб і суспільство бачило проблему так, і щоб ми бачили її так», - відмітив суддя.
Втім, суддя додає, що це шлях не одного дня, до цього потрібно йти щоденно.