Різдво Христове 2021 православні (християни східного обряду) святкуватимуть у четвер, 7 січня. Католики (християни західного обряду) відзначали Різдво 25 грудня.
З 6 на 7 січня віряни йдуть до храму на Всенощну, щоб разом відчути духовну радість Різдва Христа Спасителя, інформує ТСН.
7 січня закінчується 40-денний Різдвяний (Пилипів, Апостольський) піст, тому цього дня нарешті на святковому столі православних сімей у великій кількості з’являються м’ясні та молочні страви.
З 7 січня починаються 12-денні святки з вертепом та колядками, що закінчуються на свято Водохреща (19 січня).
Богослужіння на Різдво
Святкувати Різдво у православних церквах починають зранку 6 січня.
6 січня: о 7 годині ранку читають “Царські години” (замість літургії), а о 17-й - починається всеношна.
7 січня опівночі починається святкова Всеношна із літургією на честь Різдва Христового. Саме цю службу обов’язково треба відвідати, або (за умов карантину) подивитися трансляцію онлайн по телебаченню або на церковних YouTube-каналах.
7 січня о 9 годині звершується літургія Іоанна Златоустого.
7 січня о 16:30 - знову всеношна.
Як святкувати Святвечір
Вечір 6 січня, напередодні Різдва, називається Святвечір. Цього дня за церковним уставом - особливо суворий піст. Дозволяється їсти обрядову страву під назвою кутя.
Кутя - святкова каша (ячмінна, рисова, пшенична) з медом та родзинками.
У деяких регіонах України зберігається традиція - виставляти на стіл 12 пісних страв (це можуть бути просто горіхи, фрукти, овочі, соління).
Сідати вечеряти 6 січня можна лише після появи першої зірки - тоді, як волхви побачили зірку і прийшли привітати Богородицю та Йосифа із Різдвом Христовим.
Різдво Христове, історія
Напередодні Різдва Христового римський імператор Август повелів зробити перепис населення. Кожен іудей повинен записатися там, де жили його пращури. Марія та Йосип були з рода царя Давида. Тому повинні були прийти з Назарету, де в них був дім, у місто Давидове - Віфлеєм.
Коли вони нарешті доїхали до Віфлеєму, виявилося, що туди прийшло стільки людей, що не знайшлося жодної вільної кімнати.
Святе Сімейство змушене було ночувати у печері, куди пастухи загоняли худобу. Цю печеру ще звуть вертеп. Саме там, вночі і народився Ісус Христос - Син Божий, Спаситель світу. Діва Марія сповила немовля та поклала у ясла, де зазвичай клали їжу для худоби.
Тієї ж ночі пастухи зазвичай вартували свою худобу, коли з’явився серед них Ангел Божий та повідомив про народження Спасителя світу на ім’я Христос, якого вони знайдуть сповитого у яслах вертепу. Після тієї промови явився перед пастухами сонм ангелів, які співали: “Слава Богу на висоті, і на землі мир, і у людях добра воля!” Пастухи пішли у печеру, усе розповіли Марії та Йосипу та вклонилися маленькому Христу. Незабаром до Святого Сімейства завітали й волхви з подарунками.
Поклоніння волхвів. Дари волхвів
Волхви - мудрі люди, що займалися вивченням зірок. У ті часи люди вірили, при народженні великої людини в небі з’являється нова зірка. А ще вірили у пророцтво про появу Месії - Царя Іудейського, що підкорить увесь світ. Тому, коли на небі з’явилася нова зірка, мудрі волхви Сходу на ім’я Мельхіор, Валтасар та Гаспар пішли вклонитися народженому цареві у Єрусалим.
Прийшли до царя Ірода, але немовляти там не знайшли. Тоді Ірод дуже збентежився і наказав волхвам знайти новонародженого царя та розповісти, де він знаходиться. Він вже тоді замислив вбити немовля.
Волхви повернулися у пустелю шукати царське немовля. Зорієнтуватися їм допомагала та сама нова зірка - вона вказувала волхвам шлях до Вифлеєму, і зупинилася у місці, де перебувало Святе Сімейство. Волхви вклонилися Марії, Йосипу та маленькому Христу та подарували золото, ладан та смирну (благовонне мастило). Саме тому золото, ладан й смирна звуть ще Дари волхвів.
Тієї ж ночі наснився волхвам сон із попередженням - не вертатися до Єрусалиму і нічого не казати царю Іроду. Наступного ранку волхви так і зробили - не повернулися до Ірода, а одразу ж пішли додому.
Саме тому 7 січня, на Різдво Христове, церква шанує пам’ять волхвів Мельхіора, Валтасара та Гаспара, які послухали Божу волю і не доповіли Іроду про маленького Ісуса.
Читайте також:
Розпорядок Різдвяних Богослужінь в Архікатедрі Івано-Франківська