Різдво Христове 2021: історія, традиції

Різдво Христове 2021 православні (християни східного обряду) святкуватимуть у четвер, 7 січня. Католики (християни західного обряду) відзначали Різдво 25 грудня.

З 6 на 7 січня віряни йдуть до храму на Всенощну, щоб разом відчути духовну радість Різдва Христа Спасителя, інформує ТСН.

7 січня закінчується 40-денний Різдвяний (Пилипів, Апостольський) піст, тому цього дня нарешті на святковому столі православних сімей у великій кількості з’являються м’ясні та молочні страви.

З 7 січня починаються 12-денні святки з вертепом та колядками, що закінчуються на свято Водохреща (19 січня). 

Богослужіння на Різдво

Святкувати Різдво у православних церквах починають зранку 6 січня.

6 січня: о 7 годині ранку читають “Царські години” (замість літургії), а о 17-й - починається всеношна.

7 січня опівночі починається святкова Всеношна із літургією на честь Різдва Христового. Саме цю службу обов’язково треба відвідати, або (за умов карантину) подивитися трансляцію онлайн по телебаченню або на церковних YouTube-каналах.

7 січня о 9 годині звершується  літургія Іоанна Златоустого.

7 січня о 16:30 - знову всеношна.

Як святкувати Святвечір

Вечір 6 січня, напередодні Різдва, називається Святвечір. Цього дня за церковним уставом - особливо суворий піст. Дозволяється їсти обрядову страву під назвою кутя.

Кутя - святкова каша (ячмінна, рисова, пшенична) з медом та родзинками.

У деяких регіонах України зберігається традиція - виставляти на стіл 12 пісних страв (це можуть бути просто горіхи, фрукти, овочі, соління).

Сідати вечеряти 6 січня можна лише після появи першої зірки - тоді, як волхви побачили зірку і прийшли привітати Богородицю та Йосифа із Різдвом Христовим.

Різдво Христове, історія

Напередодні Різдва Христового римський імператор Август повелів зробити перепис населення. Кожен іудей повинен записатися там, де жили його пращури. Марія та Йосип були з рода царя Давида. Тому повинні були прийти з Назарету, де в них був дім, у місто Давидове - Віфлеєм.

Коли вони нарешті доїхали до Віфлеєму, виявилося, що туди прийшло стільки людей, що не знайшлося жодної вільної кімнати.

Святе Сімейство змушене було ночувати у печері, куди пастухи загоняли худобу. Цю печеру ще звуть вертеп. Саме там, вночі і народився Ісус Христос - Син Божий, Спаситель світу. Діва Марія сповила немовля та поклала у ясла, де зазвичай клали їжу для худоби.

Тієї ж ночі пастухи зазвичай вартували свою худобу, коли з’явився серед них Ангел Божий та повідомив про народження Спасителя світу на ім’я Христос, якого вони знайдуть сповитого у яслах вертепу. Після тієї промови явився перед пастухами сонм ангелів, які співали: “Слава Богу на висоті, і на землі мир, і у людях добра воля!” Пастухи пішли у печеру, усе розповіли Марії та Йосипу та вклонилися маленькому Христу. Незабаром до Святого Сімейства завітали й волхви з подарунками.

Поклоніння волхвів. Дари волхвів

Волхви - мудрі люди, що займалися вивченням зірок. У ті часи люди вірили, при народженні великої людини в небі з’являється нова зірка. А ще вірили у пророцтво про появу Месії - Царя Іудейського, що підкорить увесь світ. Тому, коли на небі з’явилася нова зірка, мудрі волхви Сходу на ім’я Мельхіор, Валтасар та Гаспар пішли вклонитися народженому цареві у Єрусалим.

Прийшли до царя Ірода, але немовляти там не знайшли. Тоді Ірод дуже збентежився і наказав волхвам знайти новонародженого царя та розповісти, де він знаходиться. Він вже тоді замислив вбити немовля.

Волхви повернулися у пустелю шукати царське немовля. Зорієнтуватися їм допомагала та сама нова зірка - вона вказувала волхвам шлях до Вифлеєму, і зупинилася у місці, де перебувало Святе Сімейство. Волхви вклонилися Марії, Йосипу та маленькому Христу  та подарували золото, ладан та смирну (благовонне мастило). Саме тому золото, ладан й смирна звуть ще Дари волхвів.

Тієї ж ночі наснився волхвам сон із попередженням - не вертатися до Єрусалиму і нічого не казати царю Іроду. Наступного ранку волхви так і зробили - не повернулися до Ірода, а одразу ж пішли додому.

Саме тому 7 січня, на Різдво Христове, церква шанує пам’ять волхвів Мельхіора, Валтасара та Гаспара, які послухали Божу волю і не доповіли Іроду про маленького Ісуса.


Читайте також:

Розпорядок Різдвяних Богослужінь в Архікатедрі Івано-Франківська


07.01.2021 624
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455