Світло і тінь

 

 

 

Все приблизно так, як недільна Служба Божа. Ті, хто на ній перебувають, відчувають велич того, що тоді з ними відбувається. Моменти просвітління є реальними. Коли якісь скептики кажуть, що це лицемірство, то вони помиляються. У час богослужіння усі, хто туди приходить, є кращими від самих себе тоді, коли вони не у церкві.

 

Обставини такого ґатунку страшенно впливають на ґатунок парафіян. Не слід говорити про лицемірство. Краще правдиво визнати роздвоєність. І признати, що на недільній службі усі є так само щирими, як і в інші дні, тоді, коли роблять різноманітну фігню.

 

Щось таке саме відбувається в часі нашої революції, яка подібна на Службу Божу. Обставини, пов’язані з революцією, з бажанням кращої України, сприяють тому, щоби в людях проявлялася світлість. Добро і усі найкращі речі. Завдяки цим обставинам можна забути про іншу сторону, про сторону темну, яка так само сильно не покидає жодного з нас у ці світлі часи.

 

Пригадаймо собі, що було актуальним ще кілька місяців тому. Пригадаймо собі усі ці речі, які викликали обурення. Обурення тим сильніше, що їх робили дуже наші люди. Пригадаймо собі усі западла, недолугості, усю безпросвітність наших містових дореволюційних історій. Усі вирубування дерев, незаконні забудови, захоплення земельних ділянок, несмак, який панував, і хамство, яке керувало нашими стосунками, некомпетентність, яка була визначальною у вирішенні усіх справ.

 

Тоді так можна було, бо обставини цьому сприяли. Обставини були такими, що закликали до опускалова, до дороги вниз, до заперечення того себе, який у неділю щиро переживав літургію.

 

Тепер все інакше. Тепер у нас запанувала неділя. Рідкісний час, який провокує бути порядним. Дуже щиро і правдиво. Обставини сприяють.

 

Але ця революція, ця війна добра зі злом невдовзі закінчиться. Обставини перестануть сприяти тому, щоби бути кращим. І про це варто подумати вже тепер, коли ще триває екстаз усього найкращого.

 

Закінчення революції буде подібним на абстиненцію, на ломку. Ейфорія відійде, а з нею і світлість. Почнеться депресія і повернення до темних сторін особистості, бо вони є, вони наразі нікуди не поділися.

 

Щаслива війна ще триває, а вже варто подумати про те, як з неї вийти з мінімальними травмами. Як повернути героїчних вояків, яким на все насрати, до повоєнного життя, в якому треба знову вважати на все і за все брати відповідальність. Як витлумачити героям, що замість лозунгу про волю або смерть їм доведеться повернутися до складного світу свободи і життя. Як повернути з побоїщ усіх тих, які туди, на побоїща, утекли від чогось значно ризикованішого.

 

Усім нам буде нелегко, коли через кілька днів, тижнів, місяців або років повернемося до мирного життя. Коли ворог перестане бути таким очевидним. Коли супротивник заховається десь всередині нас. Коли бойові побратими виявляться особами, що пильнують власні інтереси. Коли бойові заслуги перестануть будь-що значити, і ветеранам прекрасної революції доведеться знову платити за комунальні послуги…

 

Дуже важко буде зрозуміти, що так має бути, що революція – це красиве відтермінування того, що сам маєш робити нащодень. А ще важче буде налагодити співжиття з тими, які цієї революції взагалі не завважили, які собі і тоді спокійненько жили і споживали. Наше суспільство перебуває у парадоксальному стані, коли співіснують дві парадигми, два погляди на світ.

 

З одного боку – тотальна зневага до іншого. З іншого – поняття про те, що люди мають керуватися людськими цінностями. Віра у потребу цінностей уже є. Зневага ще нікуди не відійшла. Момент загострених вимог до інших збігається з неохопною толеранцією до самого себе. Врешті, це не так зле, бо призвело до революції. Але це так болісно – бо вихід з революції буде дуже травматичним. І про це пора подумати вже тепер. Аби була сама радість…

 

 

30.01.2014, Тарас Прохасько, Збруч


Коментарі (5)

Іван 2014.02.03, 11:20
В кожній голові це крутиться, але тільки письменник може так викласти. Ніколи результати боротьби не приносять повного задоволення. Дякую.
Від ма 2014.02.04, 00:23
а мене цкавить, чи цього фільософа душа за ту, що народила йому двох синів і прала його пірвані шкарпетки. совість не мучить
t: 2014.02.04, 09:17
Чудова стаття! Дякую!!!
бобик 2014.02.04, 12:26
Є вагомі підстави вважати філозофа збоченцем. У книзі "Останні дні Анни" є серйозні натяки на педофілію. А ще довгий і тривалий сексуальний зв'язок з німфеткою Мар'яною наштовхує на думку.....
Свытлана 2014.02.04, 16:28
Для чого так складно і позахмарно говорити про прості речі.Зараз або на Майдані.або на дивані і в кожного своє виправдання
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466