Сьогодні, 24 грудня, християни західного обряду святкують переддень Різдва – Святвечір. Це завершальний день святого посту. У це свято традиційно на вечерю збиралися сім'ї та дарували подарунки. Також цього вечора відбувається святкова опівнічна меса.
Закінчується піст у Святвечір з появою першої зірки, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.
У багатьох країнах на святковий стіл подають 12 страв, які кожен має скуштувати.
У Святвечір відбуваються опівнічна меса. Ця церемонія відзначає народження Христа, яке, як вважають, відбулося вночі.
Вважається, що ця традиція почалася в західному світі приблизно з 430 році н.е. при папі Сиксті III та стала популярною до XII століття. Є також служби, які зазвичай проводяться на світанку і під час Різдва.
У церквах встановлюються вертепи, де у колисці лежить маленький Ісус.
Як відзначають Святвечір у різних країнах
У Франції, в часи до пандемії, традиційно 24 грудня збирались на різдвяну вечерю, яка починалась о 21:00 і тривала до самого ранку. Той, хто приїжджав у місто, міг легко приєднатися до святкування, оскільки ринки й магазини були відкриті весь день 24 грудня.
У Польщі існує традиція залишати пусту тарілку за столом для "заблукалого мандрівника", або для померлих. Також у Святвечір поляки випікають вафлю та розділяють між собою. В переддень Різдва поляки зазвичай утримуються від м'яса і міцних напоїв, проте дозволені риба та вино.
Напередодні Різдва чехи на вечерю подають смаженого коропа. Хоча раніше коропа могли тримати вдома кілька днів до Святвечора, зараз багато сімей випускають його в ріку, а не їдять, щоб уникнути жорстокого поводження з тваринами.
В іспанській Каталонії існує традиція Tió de Nadal, яка починається 8 грудня і триває до Святвечора. Діти годують різдвяне поліно горіхами та сухофруктами, а також вкривають ковдрою. А 24 грудня б'ють його палицями та співають традиційну різдвяну пісню, після цього заглядають під ковдру, де на них чекають солодощі.
Для деяких норвежців новіші християнські різдвяні традиції змішані з давніми язичницькими. Одна з традицій в переддень Різдва – ховати мітли перед сном. За повір'ям, злі відьми та духи, які виходять вночі 24 грудня, вкрадуть мітли, які побачать, щоб літати.