Сватання по-гуцульськи: чому мешканці Ворохти і Татарова не хочуть об’єднання з популярним туристичним курортом

Питання щодо створення об’єднаної територіальної громади (ОТГ) на території Яремчанської міської ради, нарешті, зрушило з місця! Правда, зовсім не так, як цього очікувала більшість.

Спочатку чергову спробу переконати Татарів про необхідність створення єдиної територіальної одиниці зробила Ворохта. Зокрема, в офіційному листі виконавчого комітету Ворохтянської селищної ради, який на початку вересня надійшов на адресу Татарівської сільської ради, прозвучала пропозиція відновити діалог між населеними пунктами щодо можливостей добровільного об’єднання в єдину територіальну громаду.

Татарівський сільський голова Олег Дзем’юк зачитав звернення на останній сесії сільської ради і депутатський корпус позитивно сприйняв таку пропозицію, зауваживши, що це ОТГ має шанси на створення. Тож, якщо всі попередні спроби далі розмов не доходили, то цього разу обидві громади проявили рішучість і серйозно взялися розглядати можливість об’єднання.

Заступник селищного голови Юрій Галик зауважив, що Ворохту внесено до перспективного плану формування територій громад як окремий центр ОТГ з можливістю приєднання сусідніх населених пунктів, адже селище має необхідну для цього інфраструктуру. А оскільки Яремче не бере участі в реформі децентралізації, ворохтянці вирішили, що так далі тривати не може.

«Останніми роками із Яремчем відсутній діалог щодо об’єднання. Нам ніхто нічого не пропонував, жодних офіційних та неофіційних пропозицій не надходило. 2018 року ми зверталися до влади міста з офіційним листом, щоби нам надали пропозиції стосовно об’єднання, але, на жаль, лист проігнорували і ніякої відповіді не було», — розповідає пан Юрій. Посадовець каже, що у Ворохті є чимало проблем, зокрема інфраструктурних, але Яремчанська міська рада не бере участі у їх вирішенні. «Коли ми обираємо мера Яремче, то сподіваємося, що він вникатиме в проблеми населених пунктів, які його обирають, але на сьогодні, на жаль, такого немає. Це спонукає громаду боротися за те, щоб Ворохта була центром ОТГ, бо якщо ми приєднаємося до когось, то зазнаємо занепаду», — вважає Юрій Галик.

З офіційними листами щодо об’єднання Ворохта вже зверталася й продовжує це робити до трьох сусідніх населених пунктів: Татарова, Яблуниці Яремчанської міської ради та села Кривого Поля Верховинського району. Наразі успішний діалог є лише з Татаровом.

«Наші населені пункти — найближчі сусіди, відстань між їхніми центрами становить 6 км. Громади мають багато спільного, тому таке об’єднання виглядає доволі природнім та гармонійним», — розповідає Татарівський голова Олег Дзем’юк.

Однак, на одних лише дружніх стосунках ОТГ не побудується, потрібно передусім провести ретельні фінансові розрахунки.

«Попередньо аналізуючи бюджети Татарова й Ворохти, зокрема ПДФО, який сьогодні не надходить до сільського та селищного бюджетів, ми розуміємо, що можемо бути спроможною громадою. Але тільки ретельно все проаналізувавши, справді збагнемо чи справді є фінансово спроможними», — підсумовує сільський голова Татарова.

Представники громад вже провели перші зустрічі, під час яких обговорили попередні умови об’єднання.

«Процес триває, діалог ведеться. Як вирішать громади, так і буде, тому що думка людей в цьому питанні є основною», — резюмує Юрій Галик.

І допоки Ворохта з Татаровом приглядалися, наскільки співпадають їхні інтереси, неочікувано активізувалася пасивна до цього часу в плані ініціювання об’єднавчих процесів Яремчанська міська рада.

На позачерговій сесії депутати на гора видали звернення до всіх населених пунктів, які наразі входять до складу Яремчанської міської ради, з пропозицією створити ОТГ в нині чинних межах ради. Важко сказати, що це було: заплановане, обдумане і заздалегідь розглянуте питання чи нервова реакція на відокремлювальні дії Ворохти і Татарова. Але якщо перечитати сам текст звернення, то одразу складається враження, що його ліпили напередодні сесії дуже швидко, і абсолютно не вникаючи в його суть та структуру.

Коментуючи прийняте звернення, секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук, який, до речі, відповідає за створення ОТГ на Яремчанщині, зазначив, що на його думку, утворення ОТГ у такому складі, в якому сьогодні існує Яремчанська міська рада, буде найбільш оптимальним варіантом.

«Якщо Ворохта від’єднається, то це вже буде роз’єднання, а не об’єднання. Хочеться зберегти все в такому вигляді, як є», — каже посадовець.

Секретар розповів, що схоже звернення вже якось подавалося депутатам, але тоді воно не отримало їхньої підтримки. На питання, чому прохання жителів Ворохти надати пропозиції щодо об’єднання 2018 року залишилося без відповіді і чи знали про нього депутати, Володимир Михайлович чіткої відповіді не дав. Єдине, зауважив, що сам багато про що дізнається вже з соціальної мережі «Фейсбук».

Заперечив секретар і твердження Татарівської та Ворохтянської влади про те, що до них не надходило з Яремче жодних пропозицій щодо об’єднання: «Це неправда. Я до них їздив із представниками Асоціації міст України (АМУ). Але там люди були категорично проти об’єднання», — каже пан Губарчук. Звісно, ми поцікавилися, про які зустрічі говорить представник міської влади і дізналися, що мова йде про візити представників АМУ у населені пункти, під час яких вони ознайомлювали керівників та місцеве населення з реформою децентралізації, пояснювали суть та механізми створення ОТГ. А це, погодьтеся, далеко не пропозиції об’єднуватися…

Останньої неділі вересня в Татарові відбулося громадське обговорення, на якому селяни вирішували, чию пропозицію прийняти, а кому вручити гарбуза. Село прекрасно розуміє, що зараз в своїх руках тримає подальшу долю цілої Яремчанщини, тож може собі дозволити грати роль вибагливої нареченої.

На зустріч приїхали обидві делегації. Офіційну групу переговорників з Яремча очолив секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук, тобто ані мера Василя Онутчака, ані його заступника Тараса Клим’юка на зустрічі не було. Підсилити секретаря приїхали керуючий справами Яремчанського міськвиконкому Олександр Шимко, депутат Яремчанської міськради, начальник відділу культури Оксана Кухарук, начальник управління соціального захисту населення Оксана Торованин, заступниця начальника фінансового управління Галина Кіщук, в.о. директора Яремчанського центру первинної медико-санітарної допомоги Юрій Бодоряк та головний лікар Яремчанської міської лікарні Олександр Соколюк. Натомість Ворохта прибула надати свої пропозиції в повному керівному складі, включно зі священником – отцем Василем Михайлюком. Делегацію очолив селищний голова Микола Йосипчук. До її складу увійшли також заступник селищного голови Юрій Галик, секретар Ворохтянської селищної ради Ярослав Білоус, а також депутати Іван Зінов’єв, Іван Макійчук та Степан Стефанців.

Це було повне фіаско Яремче, яке на фоні добре підготовленої Ворохти виглядало мляво та непереконливо. Яремчанська делегація не змогла навести вагомі аргументи на користь створення ОТГ в межах чинної Яремчанської міської ради, окрім констатації очевидного факту, що відокремлення Ворохти і Татарова призведе до роз’єднання, а не об'єднання.

Більше переконань, які бодай би змусили людей задуматися над цією пропозицією, не кажучи вже про те, щоб пристати на неї, на жаль, не прозвучало. Результат не змусив себе чекати: пропозицію об’єднатися з Ворохтою підтримали 132 присутніх жителів Татарова на зборах, натомість за приєднання до Яремча проголосувало 18 осіб.
Тож процес децентралізації, нарешті, дійшов і до нас.

Правда, із сюрпризами і яремчанська влада, схоже, не знає, що тепер з ними робити. Поки що важко зі стовідсотковою гарантією спрогнозувати, чим ці всі сватання можуть завершитися: однією великою об’єднаною громадою чи розбитою в друзки Яремчанщиною.

Регіональна газета "Гірський кур'єр"


03.10.2019 9246 2
Коментарі (2)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466