Сонячний спалах. Ілюстрація сонця та спалахів на сонці, GETTY
Супутники, що спостерігають за сонцем, зафіксували найпотужніший сонячний спалах за останні три роки.
Обсерваторія сонячної динаміки NASA зафіксувала M4.4. клас сонячних відблисків. NASA SDO
Сонячний вибух вимірювали як спалах M4.4. Сонячні спалахи класифікуються як невеликі спалахи класу C, середні спалахи M та основні спалахи класу X. Кожен клас також має підкатегорії від 1 до 9, тому спалах М9 сильніший за М4.
Внаслідок такого явища відбувається потужний спалах електромагнітного випромінювання, яке може спричинити відключення радіосигналу, іноді на всю планету у разі потужних спалахів класу X. Спалахи класу М, як у неділю, зазвичай створюють лише обмежені збої на Землі.
"Рентгенівське та ультрафіолетове випромінювання від спалаху іонізували верх земної атмосфери, створюючи короткохвильове радіозатемнення над Південною Атлантикою ... Радіооператори та мореплавці Хем могли помітити дивні ефекти розповсюдження на частотах нижче 20 МГц, а деякі передачі нижче 10 МГц повністю зникли."
Але Філіпс зазначає, що спалах та пов'язаний з цим викид коронарної маси не були спрямовані на Землю, а навпаки, вибухнули безпосередньо з південно-східної сторони Сонця.
"В результаті вибух був частково затемнений тілом сонця. Можливо, це була подія класу X ".
Спалах у неділю - це лише частина нового сонячного циклу (точніше Сонячного циклу 25), який офіційно розпочався в грудні 2019 року, хоча ця віха оголошена лише в середині вересня, оскільки її визначення може зайняти деякий час. Це означає, що ми можемо очікувати періоду зростання активності та вибухонебезпечних сонячних вибухів приблизно до середини 2025 року.
"Хоча ми не прогнозуємо особливо активний сонячний цикл 25, бурхливі спалахи Сонця можуть відбутися в будь-який час", - сказав у вересні Даг Бізекер, сонячний фізик з Центру прогнозування космічної погоди NOAA.
Великі сонячні шторми призвели до значних відключень електроенергії на Землі в минулому, особливо у Квебеку в 1989 році. Найпотужнішим «прямим влученням» в історії вважається так звана "подія Каррінгтона" 1859 року, внаслідок якої пошкодилося електронне обладнання на Землі, що складалося в основному з телеграфних систем того часу.
Багато хто застерігає, що наше цифрове суспільство та залежність від супутникового зв'язку особливо вразливі до потужного сонячного шторму, який може настати майже в будь-який час.
І ймовірність такої події зростає зі зростанням сонячного циклу до нового максимуму в найближчі роки.
Наступний великий спалах може бути буквально не за горами.
"Прихована сонячна пляма, яка спричинила цю подію, вразить Землю протягом наступних двох днів", - заявив Філіпс. "Тоді здатність викликати геомагнітні бурі буде значно збільшена".