Супрун розповіла, яка допомога при сонячних опіках справді потрібна

Багатьом знайома ситуація: вдень провели чимало часу на сонці, засмагаючи на пляжі, чи займаючись агрофітнесом в саду чи на городі. Вже ввечері чи на наступний день — шкіра червона та сильно пече.

Хтось біжить на кухню аби намастити шкіру сметаною чи олією, хтось в аптеку за цілющою маззю чи спреєм. Чи це допоможе? Коротка відповідь — ні. Крім цього, деякі зі способів, якими звикли “лікувати” сонячні опіки, можуть завдати ще більшої шкоди. Про це пише ексочільниця МОЗ Уляна Супрун, інформує Фіртка.

Яка допомога при сонячних опіках справді потрібна?

Передусім пам’ятайте, що засмага — це спроба шкіри захиститися від пошкодження ультрафіолетом, а сонячний опік — це в буквально опік шкіри, що людина одержує під впливом ультрафіолетового випромінювання. Він розвивається доволі повільно у порівнянні з іншими опіками — в середньому за 4-6 годин. Таким чином, симптоми сонячного опіку не проявляються одразу ж після опромінення, тому може здаватися, що все гаразд. Але це не так.

В цей час в шкірі синтезуються різні білки та ферменти. Дія цих білків, зокрема простагландинів і цитокінів, призводить до розширення шкірних судин та запалення. Це, своєю чергою, викликає характерні почервоніння, набряки та біль. Якщо опік дуже сильний — можливе утворення множинних і великих пухирів.

Як діяти, якщо отримали сонячний опік?

  • Швидше сховайтеся від сонця в прохолодне місце. Якщо є симптоми загального перегрівання — змочіть шкіру холодною водою, покладіть на великі судини (шия, пах) міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.
  • Охолодіть ділянку шкіри, яка зазнала опіку. Це можна зробити будь-яким зручним способом — змочити прохолодною водою, прикласти лід на 5-10 хвилин, холодний компрес чи інший холодний предмет. Можна прийняти прохолодний душ.
  • Пийте багато рідини, аби уникнути зневоднення.
  • Випийте знеболювальне (парацетамол чи ібупрофен), якщо є потреба зменшити біль, набряк та дискомфорт.
  • Якщо з’являються пухирі, треба накласти пов'язки зі стерильних перев'язувальних засобів з неспиртовими антисептиками (бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт) та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. Не чіпайте їх та не лопайте.
  • Якщо пухирів багато і вони великі (більше ніж 1 см в діаметрі) — зверніться до лікаря. А також, якщо у вас підвищена температура чи не минає біль протягом 48 годин.
  • Не виходьте на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носіть легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку шкіри від сонця.
  • Включіть в раціон продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Їхні нутрієнти допоможуть краще відновитися після опіку.

Чим можна обробити пошкоджену шкіру?

Водорозчинними препаратами — це, наприклад, тримістін, пантестін, мірамістин.

ЛИШЕ на 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами.

Не варто обробляти шкіру після опіку:

Жодними кремами, пінами, оліями чи жирними речовинами.

Дексапантенолом. Цього засобу в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Жиророзчинні препарати створюють на шкірі плівку, яка перешкоджає вивільненню ексудату та порушує теплообмін, посилює набряк тканин.

Олією, жиром (рослинним чи тваринним), сечею, зубною пастою, спиртовими розчинами.

Аби уникнути опіків — обов’язково захищайтеся від сонця, коли виходите на вулицю! Користуйтеся сонцезахисним кремом (щоб він реально захистив треба мазати всі відкриті ділянки та використовувати достатню кількість крему), одягайте головний убір, носіть сонцезахисні окуляри з ультрафіолетовими фільтрами, закривайте тіло одягом з легких тканин. Та не перебувайте довго на сонці, особливо з 12 до 16 години. 

Чому важливо захищати шкіру від ультрафіолету та не допускати сонячних опіків? Дія ультрафіолету викликає мутації в шкірі та цим збільшує ймовірність появи раку шкіри. Є дані, які вказують, що отримання сонячних опіків лише раз на два роки може втричі підвищити ці ризики. 

Жодна засмага цього не вартує, тож бережіть себе!


12.07.2020 5629
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

911
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413