Супрун розповіла чому атакує осіння хандра і як від неї позбутись

Чому восени погіршується самопочуття та як повернутись у норму – розповідає глава МОЗ Уляна Супрун.

Очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун продовжує ділитись корисною інформацією на своїй сторінці в соцмережі Facebook. Цього разу вона розповіла про атаку осінньої хандри та те, як її побороти, пише Масксимум.

"Якщо вечори з какао і під ковдрою стають омріяним завершенням дня – зверніть увагу. По-перше, це може означати, що вас атакує осіння хандра. По-друге, такий відпочинок може зробити вас ще кволішими! Чому в холодні пори року ми менше радіємо або ж більше хочемо спати та як цьому зарадити, пояснюємо разом з UA: Радіо Культура та Дарією Озерною", – розпочала Супрун.

Восени у людей стає менше сил та енергії, а все через брак світла, адже через нього виробляється менша кількість серотоніну. Серотонін – це речовина, яка дарує відчуття щастя і радості, а також тримає у тонусі. А от мелатонін, який виділяється вночі та допомагає засинати, починає утворюватися активніше.

"В нас зсуваються біоритми. Тому ще один челендж для багатьох восени та взимку – прокидатися вранці поки не зійде сонце. На тлі цього може навіть розвинутися сезонне афективне порушення – не просто реакція на холод чи лінь", – наголошують медики.

Як легше пережити нестачу світла та холод:

Довше перебувайте на світлі. Саме активне перебування на вулиці вдень допомагає стимулювати мозок та виготовлення серотоніну. Науковці навіть виявили, що денне та яскраве освітлення допомагає покращити настрій та соціальну взаємодію. Приміром, у країнах Скандинавії, де дуже короткий світловий день, набувають популярності світлові кафе.

Фізична активність. Рух у холодну пору не лише допомагає не замерзати, а також знижувати ризики зайвої ваги, а й утворювати ще більше вітаміну D та серотоніну. Відтак, вдягайте тепло та не забувайте про прогулянки, а також зимові види спорту.

Більше спілкування. Соціалізація є потужним стимулятором мозку. Супрун відзначає, що читання книжок у затишному місці – це чудово, однак не варто себе повністю ізольовувати. Підтримка та спілкування знижує ризики депресії, синдрому вигорання і навіть серцево-судинних хвороб.

Правильне харчування. Науковці довели, що хумус, фалафель та молочна продукція також багаті на амінокислоту триптофан, з якої утворюється той же серотонін. Тому важливе не лише стежити за раціоном, а й займатись фізичними навантаженнями.

"А ось популярні ліки проти хандри – шоколад та м’яке світло свічок нам не допоможуть збадьоритися. Брак світла і солодощі здатні скоріш посилювати млявість нашого мозку. Холодна погода не привід засмучуватись та проводити більшість часу вдома. Виходьте якомога частіше на прогулянки, збалансовано харчуйтесь та не забувайте про повноцінний сон – це найкращі ліки проти осінньо-зимового смутку!", – підсумувала Супрун.


22.10.2018 1385
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466