Суецький канал: причини з яких водний шлях, прокладений у 1869 році, є важливим ніж будь-коли

Вантажне судно на якорі, очікуючи транзиту через Суецький канал в Ісмаїлії, Єгипет, четвер, 25 березня 2021 року.
Фотограф: Іслам Сафват/Bloomberg


Суецький канал, який прорізається через Єгипет, щоб з'єднати Середземне і Червоне моря, настільки важливий для світової торгівлі, що світові держави билися за нього з часу завершення його будівництва в 1869 році.

Ця стратегічна транспортна смуга повністю заблокована з 23 березня, коли навантажене судно "Ever Given", довше ніж висота Ейфелевої вежі, під сильним вітром схилилося і занурило ніс у піщаний берег. Нещастя зупинило міжнародне судноплавство на тлі зусиль елітних команд, які намагаються відновити рух масивного судна.

Гігантський контейнеровоз Ever Given сів на мілину та перекрив рух у Суецькому каналі. Ми поговорили з капітанами та проаналізували дані морського відстеження, щоб зрозуміти, що могло піти не так.

Прогноз на вівторок, 23 березня, показував пориви вітру понад 40 миль на годину та піщані бурі, що проносяться північним Єгиптом. Зазвичай, така погода є поширеною у Синайській пустелі в цю пору року.
Суецький канал - один із найбільш критичних, але нестабільних водних шляхів на планеті - залишався відкритим. Кораблі починали формувати щоденний обоз, коли пориви посилювались.
До нього приєднався один із найбільших у світі контейнерних суден, Ever Given. Новина пролунає по всьому світі протягом декількох годин. До 7:40 ранку за місцевим часом мегакорабель, завантажений контейнерами, які тягнулись понад 120 кілометрів (кілометрів до кінця) і перевозили все, від замороженої риби до меблів, - сів на мілину.

1. Що таке Суецький канал?

Антропогенний водний шлях, протяжністю 193 кілометри (120 миль), прорізає Єгипет, щоб з’єднати Середземне море з Червоним морем, а також Атлантичний та Індійський океани.

Це робить його ключовим транзитним пунктом для суден, що переміщують вантажі між Азією та Європою та сходом США. Він вступив у експлуатацію в 1869 році, за 45 років до Панамського каналу, який набагато коротший і зв’язує Тихий та Атлантичний океани.

Канал рівня моря є найдовшим у світі без шлюзів, з нормальним часом проїзду від кінця до кінця близько 13-15 годин, повідомляє GlobalSecurity.org. Контейнеровоз, що блокує Суецький канал, паралізує торгівлю.


2.Чому це так важливо?

Близько 12% світової торгівлі проходить через канал щороку, все - від сирої нафти до зерна для розчинної кави. Без Суецу супертанкер, що перевозить до Європи сиру нафту Близького Сходу, повинен був би проїхати додаткові 6000 миль навколо Африканського мису Доброї Надії, додавши близько 300 000 доларів витрат на паливо (хоча це дозволило б заощадити та уникнути плати за Суецький проїзд, на яку можна витратити сотні тисячі доларів.) Оскільки він не має замків, він може навіть обробляти авіаносці.


3. Що переправляють каналом?

За даними Управління Суецького каналу, майже все, що можна собі уявити, складе у 2019 році 1,03 мільярда тонн вантажу. Це приблизно в чотири рази більше, ніж пройшло через Панамський канал.

Розташування каналу робить його ключовою ланкою для транспортування сирої нафти та інших вуглеводнів з таких країн, як Саудівська Аравія до Європи та Північної Америки.

Серед інших товарів через канал пройшло 54,1 млн тонн зернових, 53,5 млн тонн руд і металів та 35,4 млн тонн вугілля та коксу у 2019 році. У Суецькому каналі немає великого простору для маневру для такого великого корабля, як Ever Given.


4. Як виник задум побудувати канал?

Ідея сягає глибокої давнини, але лише в середині XIX століття османський віцекороль Єгипту Саїд Паша надав французькій компанії концесію на будівництво каналу. Проєкт зайняв 10 років і залучив близько 1,5 мільйона робітників та коштував 100 мільйонів доларів (сьогодні 1,9 мільярда доларів), що вдвічі перевищило початкову оцінку. Канал вступив в експлуатацію в 1869 році, але його власники незабаром зіткнулися з фінансовими труднощами та були змушені продати контрольний пакет акцій Великобританії, яка керувала каналом протягом наступних восьми десятиліть.


5. Хто сьогодні керує каналом?

Антиколоніальний президент Єгипту Гамаль Абдель Нассер націоналізував канал у 1956 році, що спричинило Суецьку кризу того ж року, коли ізраїльські, британські та французькі війська здійснили вторгнення в Синай та зону каналу.

Криза, яка закінчилася після втручання США проти вторгнення, призвела до закриття каналу на рік. (Вона також побачила перші миротворчі сили ООН.) Через десять років ізраїльсько-арабська війна 1967 року спонукала Єгипет закрити Суец для перевезення вантажів на вісім років, коли єгипетські та ізраїльські сили протистояли через воду.

Сьогодні канал експлуатується державним управлінням Суецького каналу і є основним джерелом прибутком для уряду Єгипту, завдяки якому минулого року він отримав 5,61 млрд доларів доходу. Розширення каналу забрало 8 мільярдів доларів розпочато у 2015 році з метою збільшення судноплавства та більш ніж подвоєння доходів.

за матеріалами Bloomberg


29.03.2021 977
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3497
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471