Stay home: прикарпатка розповіла, як переживає карантин у Канаді

Спеціально для Фіртки, наш оглядач в Північній Америці описала, що таке «карантин по-канадськи».


Вогнище коронавірусу, розгорівшись у Китаї, перемістилось до Європи. А останніми днями його епіцентр спостерігається вже в США.

На цьому фоні Канада помітно хвилюється: коли ж їй очікувати критичних показників заражень на своїй території, враховуючи майже дев’ять тисяч кілометрів спільного зі Штатами кордону? Але тут же слід додати, що Канада не лише хвилюється, але й активно готується до ймовірної кризи та вживає всіх заходів, щоб розтягнути вірус в часі і, можливо, дочекатися дива…

Вчорашній понеділок можна вважати початком четвертого тижня карантину в Канаді.

Виглядає він менш-більш однаково у всіх її провінціях, не зважаючи на той факт, що вони розтягнені на весь континент зі сходу до заходу. Всі можливі (і неможливі) засоби інформації вже четвертий тиждень по наростаючій твердять в один голос: “Stay home” та “Wash your hands” (залишайтесь вдома, мийте руки)! І слід сказати, що жителі Канади в основному слухняно прислуховуються до цих порад (вимог).

Можливо, завдяки цьому (чи  в тому числі завдяки й цьому) на 6 квітня при майже 16 тисячах позитивних COVID-тестів зафіксовано всього лише три сотні смертей. Що виглядає дуже оптимістично в порівнянні з цифрами в сусідів (на 6 квітня в США підтверджено 367 004 випадків коронавірусу та більше десяти тисяч смертей).

Але попри втішну статистику уряд Канади й надалі закликає її жителів максимально залишатись вдома і виходити на вулицю лише у випадку крайньої потреби (себто в магазин, на роботу чи на прогулянку). Дитячі садочки, школи та навчальні заклади зачинені четвертий тиждень. Тому, батьки (частіше матусі) сидять по домівках з дітьми і це є нелегким випробуванням для усіх членів сім’ї. Можна тільки прогулюватися пішки чи на велосипедах, бо всі гральні майданчики обгороджені та закриті. І найменшим буває дуже складно це пояснити.

Кому можливо працювати дистанційно, ті також сидять вдома за комп’ютером. А хто таки змушений добиратися на роботу, старається пересуватися по місту, дотримуючись всіх санітарних умов та порад.

Носіння масок та рукавичок за межами дому наразі не є обов’язковим, а лише рекомендованим (при умові відсутності візуальних симптомів вірусу).

Громадський транспорт працює безперебійно. Практично порожні автобуси їздять по графіку, метро відчинене, поїзди ходять.

При вході до магазину, супермаркету чи аптеки обов’язково є цілий набір дезінфікуючих засобів (“дезинфектори” чи “санітайзери”) з дозатором, щоб у кожного була можливість обробити руки чи протерти ручку продуктового візка. Кількість людей в магазині регулюється черговим при вході, що часом, звичайно, створює черги, але все ж помірні. В загальному ж зроблено все, щоб максимально відокремити людину одну від одної, щоб уникнути будь-яких видів гуртування чи скупчення. При зустрічі на вулиці кожен старається “за кілометр” обходити іншого, а в магазинах обов’язково дотримуються так званої “соціальної дистанції” (social distance) (1-2м).

Але самоізоляція таки дає про себе знати. Після трьох тижнів карантину в суботній пресі, окрім традиційних застережень та нагадувань санітарних COVID-норм, вже виділили окрему сторінку для порад та заходів, як поводитися при ознаках депресії та стресу, як їх виявити у своїх дітей і куди звертатись по допомогу. А в теленовинах вже присвячують окремі сюжети темі “домашнього насильства” (domestic violence) та зловживанням марихуаною. Що ж поробиш? Навіть у спокійній Канаді від цього нема куди сховатися.

Та щоб, не зважаючи ні на що,  тримати настрій піднесеним, всіх дітей заохочують малювати райдуги-веселки та кольоровими малюнками прикрашати вікна домів, щоб кожен, хто йде по вулиці відчував радість, програмував себе на позитив і вірив, що все буде добре.

Серед канадських сімей є чимало українців та галичан зокрема. Давайте побажаємо одні одним залишатись здоровими та дружніми і будемо передавати успішний досвід боротьби з коронавірусом, аж доки все мине! Stay home! Stay safe! Будьмо здорові! 

Мар’яна Гутич, Монреаль


07.04.2020 Мар’яна Гутич 5766
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466