Станиславівські оголошення: "театр живих зображень" пана Езера

 

Приблизно так виглядала вистава театру живих зображень.

 

Не секрет, що навіть деякі дорослі люблять дивитися мультики, не кажучи вже про дітей. Але мало хто знає, що сто років тому до Станиславова приїздив "театр живих зображень", де дія на екрані створювалася за принципом мультиплікації.

Приблизно так виглядала вистава театру живих зображень.

За допомогою спеціального обладнання на екрані за секунду змінювалось близько тридцяти фотографій чи малюнків, записаних на целулоїдну плівку. Це створювало видимість того, що персонажі рухались, говорили чи співали. За допомогою фонографа відтворювався звук, і оператор повинен був слідкувати, щоб він співпадав з картинкою. Це було дуже нелегкою справою, тож часом траплялося, що якийсь персонаж говорив чи співав з закритим ротом, що викликало сміх у залі.

театр Езера Станиславів

Як бачимо з реклами, розміщеної в "Кур’єрі Станиславівському" за 18 липня 1909 р., цей театр зображень, що співали, рухались і говорили, давав вистави на вулиці Третього Мая на місці спаленого парового млина. В 1860-х роках підприємець Іммердауер спорудив млин на тому місці, де зараз п’ятиповерховий будинок по вул. Грушевського, 22. Наприкінці 1890-х років трапилась пожежа, і чотириповерховий млин вигорів зсередини, тож його довелося знести. На утвореному пустирі якраз і розмістився великий намет мандрівного театру живих зображень. Реклама повідомляє також, що обладнання, яке використовувалось у театрі, було найновішим, найдосконалішим і працювало за допомогою електрики. Вистави проходили щодня, причому кожні три дні програма змінювалась. Вони здебільшого відтворювали виступи відомих вар’єте, цирків, уривки театральних вистав, репортажі актуальних подій. Наприклад, у 1903 р. в театрі можна було побачити репортаж з візиту цісаря до Львова. В рекламі театру інколи використовувалась емблема у вигляді крилатого чудовиська, що тримало в одній руці ліхтар, а другою затискало жмут блискавок. Мабуть, це символізувало електричний струм і світло, які використовувались під час вистав.

Власником цього мандрівного театру був Франц-Йозеф Езер, який був досить відомою особистістю в Австро-Угорській імперії. 

Станиславів історія

                                              Франц-Йозеф Езер

В деяких рекламних оголошеннях власниками закладу були названі брати Езери, тож, очевидно, цей бізнес був сімейним. Франц-Йозеф Езер народився в 1866 р. і вважав себе чехом, хоч його батько походив зі знатної німецької родини, яка у давні часи навіть володіла замком у Саксонії. Батьки майбутнього власника театру займалися організацією художніх виставок. Сам Езер спочатку був фотографом, але коли було винайдено обладнання для "живих зображень" пристрасно захопився цією ідеєю. Австрійська газета "Kinematographische Rundschau" ("Кінематографічний огляд") вважала Езера справжнім експертом фотографії й кінематографа, який досконало знав історію цих видів мистецтва і активно популяризував їх у провінційних містах і містечках великої імперії. До речі, пан Езер був також зразковим сім’янином. В 1913 р. австрійська газета привітала його і його дружину зі срібним ювілеєм щасливого сімейного життя.

В Станиславові вистави мандрівного театру Езера проходили з великим успіхом. Інколи вони відбувалися не в наметі, а у міському театрі (нині Обласна філармонія). Проте в липні 1909 р. пан Езер потрапив у велику халепу, причому без жодної своєї провини. Працівник його театру тяжко образив одного з мешканців Станиславова, сказавши йому щось на кшталт "польська свиня". Що тут почалося! Польська молодь міста бомбардувала намет Езера камінням, було поранено кілька поліцейських, які намагалися убезпечити глядачів під час вистави. Працівника театру за таку образу було заарештовано на два дні, а пан Езер мусив з’явитися до редакції "Кур’єра Станиславівського" й показати свої документи, які доводили, що він справді чех, а не "прусак" і народився в Любляні.

Пізніше було з’ясовано, що зухвалий працівник не належав до трупи Езера, а був лише тимчасовим робітником, найнятим у Станиславові. Звали його Францішек Ґлуховський, він мав 33 роки і, судячи з усього, був … поляком, але чомусь вирішив удати з себе німця. Після скандалу театр Езера спішно покинув Станиславів, про що дуже шкодували мешканці міста. Адже він вніс таке пожвавлення у розмірене провінційне життя!

 

Олена Бучик, Курс


10.04.2016 830 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466