Реклама книгарні Ясельського, «Кур’єр Станиславівський» від 20 листопада 1908 р.
Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя.
Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.
Дуже хотілося би, щоб в Івано-Франківську з’явився гарний і великий книжковий магазин, у якому можна було б вибрати собі чтиво, без поспіху гортаючи сторінки різних видань. Приблизно такий, яким був книжковий магазин Романа Ясельського в Станиславові.
Це була не єдина книгарня в місті, але вона вважалася найкращою і з найширшим асортиментом. І все завдяки енергійності й працьовитості власника − Романа Ясельського, що користувався в місті великою повагою. Він народився в 1871 р. на Волині, певний час працював у Львові. В 1895 р. переїхав до Станиславова й розпочав роботу в одній з місцевих книжкових крамниць.
Вже через три роки Ясельський відкрив свою першу книгарню при міському вокзалі. Пізніше вона знаходилася в кам’яниці Хованців (нині вул. Незалежності, 4).
Вже протягом кількох наступних років Ясельський відкриває філії свого закладу в інших містах – Яремчі, Коломиї, Делятині, Чорткові, Ходорові. Він навіть поставляє книги за кордон – до Росії й Аргентини. Ясельський також видає поштівки з видами міста, організовує при крамниці склад музичних нот.
Як бачимо з наведеного оголошення, бізнес Ясельського був значно ширшим, ніж продаж книг і поштівок. В його крамниці діяла агенція, де можна було передплатити газети, журнали чи збірники есе й літературних творів, подати оголошення.
Реклама обіцяє широкий вибір преси й передплату найрізноманітніших видань за редакційними цінами, незалежно від того, де вони видавалися. Книгарня Ясельського також представляла в місті два популярні польськомовні видання – "Слово польське" і "Вєк Нови". Більше того, крамниця була офіційно визначеним пунктом міста, де продавали залізничні квитки!
Проте невгамовний книготорговець не зупинявся на досягнутому, а зайнявся ще й видавництвом книжок. Особливою популярністю користувалися шкільні підручники. Так, Ясельський видав шкільні книги "Неправильні дієслова грецької мови", "Елементарна наука геометричних форм", "Методична німецька граматика", "Картографічні ескізи для середніх шкіл". Видавалася також художня й пізнавальна література, наприклад, праця "Електричні машини і мотори".
Пізніше Ясельський виїхав до Вроцлава, де і помер в 1947 р. У Вроцлаві він також відкрив книгарню, якою після його смерті володіла дочка Анна.
Таким чином, Івано-Франківськ недаремно вважається літературним містом. Адже тут завжди читали, видавали й любили літературу. Продовжуймо ці традиції і ми.
Олена Бучик