Станиславівські оголошення: монстр на голові

 

Реклама крамниці капелюшків, «Кур’єр Станиславівський» від 13 жовтня 1907 р.

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за «меседжами», які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

 Реклама крамниці капелюшків, «Кур’єр Станиславівський» від 13 жовтня 1907 р.

Для сучасної людини капелюх – звичайний предмет одягу, з яким не пов’язані жодні умовності чи обмеження. Щоправда, порядний галичанин усе ж зніме його, коли заходить до церкви чи минає храм.

Для наших предків капелюх був статусним аксесуаром, мірилом життєвого успіху й індикатором вихованості. Аж до середини ХХ ст. капелюх був невід’ємною частиною іміджу чоловіків і жінок, а виходити на вулицю з непокритою головою вважалося поганим тоном. Як бачимо з оголошення, в Станиславові дамські й дитячі капелюшки можна було придбати у крамниці пані Целестини Смутнової, що діяла з 1893 р. Станом на 1907 р. вона знаходилася у будівлі Міщанського банку по вул. Сапєжинській, 15 (нині вул. Незалежності).  

Якщо вірити рекламі, тут пропонували великий вибір капелюшків на осінньо-зимовий сезон – від найдешевших до найбільш вишуканих. В асортименті крамниці були й оригінальні моделі з Відня і Парижа. Власниця обіцяла низькі і сталі ціни, адже магазин намагався продавати дешево, щоб мати хороший збут.

В ті часи були модні капелюшки з багатим декором. Їх прикрашали квітами, пір’ям, різноманітними додатками у вигляді плодів, ягід, стрічок, мережива, навіть пташок і гнізд. Вишуканий капелюшок коштував недешево й свідчив про добробут своєї власниці і її високе становище в суспільстві. Містом ходили легенди про модниць, які розорювалися самі й робили банкрутами чоловіків і коханців через свою надмірну любов до капелюшків. У 1912 р. газета «Кур’єр Станиславівський» розповіла напівлегенду про чарівну актрису, яка замовляла по 150-200 капелюшків у рік.

Місцева преса кепкувала з модниць, називаючи великі капелюшки «лелечими гніздами» і «крилатими чудовиськами». «Сучасна мода вдягла нашим дамам на голови монстра просто вражаючої ширини й немислимих розмірів – справжнє крилате чудовисько» – писав уже згаданий «Кур’єр Станиславівський» у 1909 р. Газета згадує й про випадок у місцевому парку, коли якийсь юнак жартівливо застиг у молитовній позі перед панянкою у величезному капелюшку, ніби вона була якоюсь екзотичною богинею. Дівчина засоромилася і втекла.

Певні незручності, пов’язані з капелюхами, відчували й станиславівські джентльмени. Справа в тому, що вихований чоловік повинен був знімати капелюха кожного разу, коли вітався з дамою, навіть узимку в тридцятиградусний мороз. «До ревматизму, головного болю, застуди чи навіть запалень може призвести вітання взимку зі зняттям головного убору» – засуджувала преса цей варварський звичай і просила дам не вимагати вітатися з ними таким чином. Більше того, жінок закликали рішуче оголосити протест і навіть започаткувати відповідну акцію. Але дами – які жорстокі! – мовчали.

Вихований пан також знімав капелюха, коли заходив до кав’ярні, крамниці, офіційної установи, що теж у багатьох викликало невдоволення. «Чи то принизить купця, якщо, купуючи у нього, ми не знімемо капелюха? Чи образить касирку, якщо маючи в руці сумку й два чи три пакунки, ми вдягнемо капелюх, щоб зручніше було дістати гаманець? Чи то буде браком поваги до урядової установи, якщо у юрбі на пошті ми отримаємо лист, посилку чи підпишемо документ у капелюсі?» І всі визнавали справедливість цих претензій, але ніхто не хотів порушувати норми етикету й видаватися невихованим. Тож джентльмени мучилися і … продовжували знімати капелюхи.

 

Курс

 


31.08.2015 759 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466