Станиславів – Івано-Франківськ – Бастіон

 

     Чи можливе заснування міста в місті? Так.  Якщо, по-перше – звернутись до означення міста, по-друге – коли «старе» місто втрачає свої сенси, або не розвиває нових.

     У спробі викласти ці дві тези є намагання експозиціонувати на проявлену дійсність  постання феномену Бастіону на теренах Станіславова, чи то пак Івано-Франківська. Зі своїми площею, брамами, алеєю, провулками, вежами, крамничками і кав’ярнями Бастіон виокремився з існуючого міського середовища.

     Отже. По-перше, «ми маємо відмовитись  від простацької думки про те, що місто розвивається з села. Заснування, проголошення, будівництво чи надання йому міських прав – закладає зовсім инший закон функціонування певного простору, зовсім инший часовий режим. Акт заснування міста не бере до уваги населений пункт, який міг би існувати на цьому ж місці перед тим. Місто, яким би малим воно не було, постає саме як місто. Місто – це не окіл, не країна, що простирається довкола, це – пункт, пуанта, кода.., місто – це радше аномалія просторення околу, це дисонанс околу, синкопа… воно живе  иншим, своїм життям у всіх сенсах, це певне «місце» - пункт на терені, це инша якість населеного пункту, зовсім инші функції, инша швидкість функціонування, инша плинність часу. У «місці» поставлення міста розлогість простору стиснута до точки»* . Оскільки зведення Бастіону відбулося на наших очах, наведена цитата найпевніше укладає цю швидкоплинну дійсність в теорію.

     Чи може місто існувати без мешканців? Адже Бастіон за своєю площею не передбачає проживання людини. Якщо звернутись до історії, то перші «міста, які засновувались/закладались ще у мітологічному  часо-просторі… і з’являлися у точках стику/конфлікту трьох космогонічних сфер – сфери небесної, земної та інфернальної».Міти  і ритуали передували появі такого міста. Так на початку заснування Єрусалиму був створений міт про «Святе місто», «місто Бога», «місто світу».  «Улокуванню Єрусалиму в просторах гебрайського універсаму передувало саме збирання просторів людиною як такою, що скупчує і збирає довкола себе речі як місця і тим творить простір. Цей період пройшли не тільки гебреї, а і все людство… Інструментом для його розвідування/зондування є інтуїціє пророцтва, дар відкривання речей та мова».

     Але повертаючись до питання проживання людини, то «грецький Акрополь – верхнє місто з його храмами, та римський Капітолій – пагорб з його храмами, грецька агора – місце зібрання демосу, та римський форум – місце зібрання плебсу»дають позитивну відповідь. «Для римлянина місто існує тільки там, де чоловіки збираються для обговорення своїх прав, пошуків правосуддя і складання молитов богам… саме Форум завжди був місцем, де відбувалися і політична діяльність, і релігійне життя, і творився суд, саме він залишався цим центром до кінця імперії».

В теперішні часи, коли вся Земля стала урбанізованим містом, або за МаккЛюеном глобальним селом, сенс заснування нових за змістом міст виходить на новий виток історії. Місто, як унікальний і потужний інструмент цивілізації, яке є як причиною, так і джерелом цивілізаційного зростання, економічного, суспільного та культурного розвитку, повинно переосмислити свою роль і функцію в цих процесах.

     Логіка побудови міст в інформаційних і віртуальних сучасних просторах уже зараз важко зафіксувати в фізичних рамках. Вже сьогодні границі міста розмиваються, губляться в фізичних теренах навколишніх сіл і зовсім незримо проходять в особливому змістовному віртуальному просторі. «Місто сьогодні ближче до Небесного Єрусалиму, до уявної дійсності, ніж до портрету того, що ми називаємо містом. Урбанізовані території це не те місто, картинка якого взята з середньовіччя. Це не те, що позначено на карті… Локалізація ніби просторова, але тільки час від часу. Вона починає бути селективною» В. Глазичев, архітектор. Згадуючи слова академіка С.Капіци про те, що технічні засоби дозволять людині жити ізольовано, промовлені в 60-ті роки, здається стають реальністю і для міст в традиційному смислі слова це може означати кінець однієї історії і початком іншої.

      Така постановка питання перед Бастіоном як містом-мостом, де, як колись, місто було місцем зустрічі всього з усім (людей,товарів, капіталу, грошей), змішуванням всього і всіх ( ідей, інформації) виведе його на рівень комунікативної площадки реальних і віртуальних світів, для яких буде важливим лише четверта координата часо-простору: місце зустрічі – Бастіон, час зустрічі – Х.

     Щодо другої тези про «старе» місто, яке втрачатиме свої сенси, то тільки усвідомлення Франківським Станіславовом феномену Бастіону дасть йому шанс увійти в майбутнє з новими смислами. І як «місто» потребує ресурсів, праці села/«терену», а «терени» нових засобів освоєння природи, наукових розробок і освіти, так Бастіон потребуватиме людських ресурсів, в обмін пропонуючи ФранківськомуСтаниславові нові смислообрази.

     Далі буде

  • «Феномен міста», Тарас Возняк.

 

Еріка Вітер,  Львів,24.06.2013


24.06.2013 Еріка Вітер 1559 5
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466