Андрій Теліженко, колишній український чиновник
У понеділок американські та українські чиновники заявили CNN, що державний департамент США відкликав візу колишньому українському дипломату, який співпрацював з республіканцями з метою поширення безпідставних теорій змови щодо сім'ї Байденів та втручання іноземних громадян у події 2016 року.
Американський чиновник заявив, що в уряді США також ширяться розмови про можливі санкції проти Андрія Теліженка, ведеться робота щодо ідентифікації його, як російського агента. Демократи звинуватили Теліженка у навмисному розповсюдженні російської дезінформації.
У середині вересня Міністерство фінансів США санкціонувало ще одного союзника колишнього мера Нью-Йорка Руді Джуліані - суперечливого українського депутата Андрія Деркача - і звинуватило його в тому, що він був "активним російським агентом", який сприяв втручанню Москви в кампанію 2020 року.
CNN отримали інформацію, що українцям стало відомо про скасування візи, коли Теліженко відмовили у посадці на рейс з Києва до Нью-Йорка. Незрозуміло, чому він планував відвідати Нью-Йорк, повідомило джерело, але вони вважали, що це пов'язано з виборами президента США, які вже не за горами.
Говорячи про скасування візи Теліженко, посол України в США Володимир Єльченко сказав CNN: "Хлопець цілком це заслужив".
Представник Державного департаменту відмовився від коментарів, заявивши CNN: "Візові записи є конфіденційними згідно із законодавством США; тому ми не можемо обговорювати деталі окремих візових справ".
"Вашингтон Пост" першим повідомив про скасування візи Теліженко.
Теліженко - непохитний союзник Джуліані, який подорожував з колишнім мером і пропагував теорію змови, згідно з якою Україна втручалася у вибори 2016 року, щоб послабити кандидата від демократів
Гілларі Клінтон і сприяти перемозі президента Дональда Трампа. Ця теорія розбивається вщент перед одностайною інформацією американських спецслужб про те, що саме російський уряд втрутився у вибори 2016 року, і їх метою було обрати Трампа.
Джуліані не відповів на прохання прокоментувати скасування візи.
Підполковник Олександр Віндман, який був найвищим радником Білого дому в Україні та мав регулярні контакти з українським посольством, засвідчив у запиті про імпічмент, що Теліженко "не заслуговує довіри". Девід Холмс, найвищий американський дипломат, також поставив під сумнів репутацію Теліженко, сказавши депутатам: "Я не думаю, що ми вважали, що його перспектива завжди була достовірною та корисною".
Попри засудження, Теліженко впливав на ЗМІ. Він поширив свої звинувачення у змові на сайтах, які прихильні до Трампа, таких як Infowars та Gateway Pundit, вийшов у мережі One News News і дав інтерв'ю ексоглядачеві The Hill Джону Соломону, який координував свою роботу з Джуліані та іншими союзниками Трампа.
Також наголосили на його партнерстві з Джуліані, який відстоював багато тих самих теорій змови щодо втручання в українські вибори. Минулого року Теліженко брав участь у зустрічах Джуліані з двома опальними українськими прокурорами, які звинуватили учасників перегонів у корупції, просуваючи заяви, які в основному були розвінчані та дискредитовані.
Зовнішня розвідка попереджала про зусилля Росії, які докладалися щодо втручання у вибори наступного місяця, а рішення Міністерства фінансів санкціонувати Деркача стало надзвичайним кроком уряду США щодо публічного засудження втручання Росії у вибори 2020 року. Посольство США в Києві в понеділок застерегло від ведення бізнесу з Деркачем, зазначивши, що "він підтримує тісні зв'язки з російськими спецслужбами та вже більш як десять років працює активним російським агентом, використовуючи маніпуляції та обман для спроби вплинути на вибори у Сполучених Штатах Америки та інших країнах світу ".
Сенатор Кріс Мерфі, демократ штату Коннектикут, який звинуватив адміністрацію Трампа у політизації спецслужб, високо оцінив дії, спрямовані проти Деркача, і заявив, що потрібно вживати більше заходів у цьому ключі.
Однак на запитання, чи вважає Мерфі, що адміністрація Трампа вживатиме додаткових заходів для публічної ідентифікації інших російських агентів, він скептично поставився.
"Я не думаю, що Білий дім або розвідувальні відомства планують оприлюднювати додаткову інформацію - це відбудеться лише в тому випадку, якщо ми посилимо такий тиск", - заявив Мерфі на щорічній конференції Центру національної політики імені Трумена. "І тому я почав говорити більше про те, що я знаю, і про те, як це суперечить тому, що сказали нам розвідувальні агенції, щоб спробувати створити цю кампанію тиску".
за матеріалами CNN