Справа Гонгадзе: коли настане час правди?

 

16 вересня - 11 років від дня, коли помер журналіст інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе. Через понад десятиліття кримінальну справу досі не завершено, а тіло журналіста - не поховано, оскільки мама, Леся Гонгадзе, не вірить, що у столичному морзі - саме її син.

 

Через 11 років розслідування під слідством опинилися не тільки виконавці убивства, але екс-президент Леонід Кучма, якого звинувачують у перевищенні влади та службових повноважень, і екс-майор державної охорони Микола Мельниченко, винуватець "касетного скандалу". 

 

Кілька колишніх співробітників міліції відбувають покарання за участь у вбивстві Георгія Гонгадзе. Судовий процес над ще одним підозрюваним, екс-генералом МВС Олексієм Пукачем, триває п'ятий місяць. Формально за час правління президента Віктора Януковича у справі Гонгадзе прокуратура зробила більше, ніж за попередні 10 років. Проте, родичі й адвокати журналіста впевнені, що поки говорити про завершення справи зарано. Виконавці та замовники Олексій Пукач зізнався у тому, що безпосередньо брав участь у розправі над журналістом. Проте захисники сім'ї Гонгадзе, а також його вдова Мирослава вимагають, аби справа Пукача була повернута на дорозслідування, оскільки слідство не встановило замовників вбивства, доводячи, що співробітники МВС не могли діяти з власної волі.

 

До розслідування вимагає і сім'я колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, який нібито вчинив самогубство у 2005 році. Родичі вважають, що Кравченка вбили, щоб списати на нього усю провину за загибель Георгія. Адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко вважає, що дорозслідування справи стосовно Юрія Кравченка допоможе наблизитися до відповіді на запитання про реальних замовників. "Як це не парадоксально лунає, але інтереси і потерпілих, і родини Кравченка сьогодні співпадають. Для Мирослави Гонгадзе - це шлях дізнатися імена замовників. Для рідних екс-міністра Кравченка - це шанс реабілітувати покійного, і вони мають повне право скористатися цим шансом", - заявляла Валентина Теличенко в інтерв'ю Клацнути BBC.ua після чергового засідання у справі Олексія Пукача.

 

Але суд відмовляється це зробити, оскільки вважає, що довести причетність головного міліціонера до вбивства, враховуючи його смерть, неможливо. Всі під підозрою Акція пам'яті Георгія Гонгадзе Про замовників у суді не говорять Екс-генерал Олексій Пукач визнав свою провину. Але питання, навіщо це треба було міліціонерам, залишається без відповіді, в усякому разі, у суді. У той же час, протягом останніх декількох місяців слідство всіляко демонструє, що не сидить, склавши руки. Генеральна прокуратура у березні цього року порушила кримінальну справу стосовно Леоніда Кучми, підозрюючи його в перевищенні влади і службових повноважень, що спричинило у подальшому загибель журналіста.

 

Через понад 11 років після зникнення Георгія і початку "касетного скандалу" прокуратура долучила до справи записи майора Мельниченка. У той же час, прокуратура вирішила поновити справу, закриту у 2005 році, проти самого екс-майора держохорони зі звинуваченнями у державній зраді, оскільки є підозри, що у руках колишнього охоронця було багато записів розмов, в яких міститься державна таємниця. Вимагав поновлення кримінальної справи, серед інших, і Леонід Кучма. Розслідування цих кримінальних справ триває. Тим часом, головні фігуранти справи називають все нові і нові версії справи Гонгадзе і "касетного скандалу". Версій у справі Гонгадзе все більше Хоча суд над екс-генералом Пукачем повністю закритий від преси, адвокати розповідають, що останнім часом він висунув нову версію причин, через які скоїв вбивство. Ця версія виглядає безглуздою, але дає підстави для припущень про те, що колишній міліціонер відводить справу далеко від головного питання: хто замовник. Олексій Пукач заявив, що скоїв вбивство для того, щоб запобігти державному перевороту, який нібито готував Георгій Гонгадзе та інші журналісти, починаючи з 1997 року. Леонід Кучма вже не вперше Клацнути заявляє, що справа Гонгадзе - це операція спецслужб, метою яких було послабити Україну і усунути сильного президента. Третя версія обговорюється вже не один рік - про те, що Георгій Гонгадзе був убитий "під плівки" Мельниченко. Тобто, що спершу хтось за допомогою Миколи Мельниченка довго записував розмови у головному кабінеті країни, а після цього вже розправився із журналістом з метою дискредитувати Леоніда Кучму. Але, як кажуть адвокати потерпілої сторони, жодну із цих версій протягом багатьох років слідство не вивчало. 16 вересня по традиції журналісти і правозахисники вийдуть на головну площу столиці - майдан Незалежності - з тим, щоб вшанувати пам'ять Георгія Гонгадзе. Як і в попередні роки, вони пройдуть маршем до адміністрації президента, де встановлять свічки пам'яті.

 

Багато років під час акцій на їхніх футболках і транспарантах було питання: "Кучма, де Гонгадзе?". Через 11 років запитань, схоже, стало ще більше.


BBC-Україна


16.09.2011 1136 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3641
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415