Науковці-фізики із Прикарпатського національного університету створюють спеціальний пристрій для живлення кардіостимуляторів. Така річ повинна полегшити роботу медиків та убезпечити пацієнтів.
Це - не перший проєкт, який розробляють науковці. Вже декілька років вони співпрацюють із НАТО, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.
Над тонкоплівковим модулем працювали науковці кафедри фізики й хімії твердого тіла фізико-технічного факультету Прикарпатського національного університету. Цей модуль має стати джерелом живлення для кардіостимуляторів, після чого пацієнти не потребуватимуть додаткових операцій.
Керівник програми Ярослав Яворський каже, що науковці розробляли цей модуль в межах грантового проєкту, співпрацюючи із міською клінічною лікарнею № 1. Загальна сума програми – півтора мільйона гривень.
"Кардіостимулятори в даний час працюють від батарейок, а сама операція із заміни батарейки доволі ризикована. А наш мікрогенератор доволі надійний, довготривалий час працює без обмежень, він екологічно чистий і не шкодить організму людини".
Після розробки та випробувань цей пристрій планують виводити на світовий ринок. Наукова співробітниця проєкту Богдана Найдич каже, що зараз у роботі беруть участь і студенти.
"Залучаємо обов’язково студентів, які виконують магістерські й бакалаврські роботи. Вони, звичайно, вносять менший вклад. Але постійно співпрацюють з нами, навчаємо працювати на обладнанні, щоб вони вже мали певну компетентність", - каже Богдана Найдич.
Окрім цього проєкту, науковці кафедри працюють і над іншими розробками. До прикладу, Ростислав Яворський керує проєктом для молодих вчених від Міністерства освіти та науки. Його кошторис – понад два мільйони гривень. Розробляють науковці гнучкі термоплівки.
"Можна їх розмістити на одязі, на рюкзаках, чи у вигляді брезенту для палаток. Проєкт передбачає в кінці створення лабораторного зразка або можливий вихід на промислове виробництво", - Ростислав Яворський.
Працюють науковці на приладах, закуплених на грантові гроші від НАТО. Коштують вони більш як сто тисяч євро. Окрім того, Альянс фінансував стажування українських вчених в інших країнах та їхню участь у наукових конференціях.
Професор кафедри Любомир Никируй розповідає, що у 2014-му році Прикарпатський університет став першим в Україні, хто отримав гроші від НАТО в межах програми "Наука заради миру".
"Це було вкрай необхідно нам. Це було тим поштовхом, від якого ми, можна сказати, розпочали друге дихання. У нас почалася серія спільних робіт з науковцями з Польщі, Туреччини, Сполучених Штатів. Більше того, цими днями ми підписали нову угоду якраз по проєкту НАТО з Університетом Центральної Флориди".
Зараз у планах кафедри - праця над різноманітними проєктами. Любомир Никируй каже, що це буде поєднання фізики, ІТ-технологій, медицини та біохімії. Науковці хочуть залучати до роботи молодих спеціалістів, а головне - заохочувати дітей до природничих наук.
Читайте також:
Столітній ювілей відзначає колишня викладачка Прикарпатського національного університету
Прикарпатських школярів навчають розрізняти фейки та критично сприймати інформацію