Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»

В Україні розпочався черговий спалах захворюваності на коронавірусну хворобу з епіцентром у західному регіоні. 

Так, Івано-Франківська область з 24 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. Останні дні тут фіксують рекордну за весь час пандемії кількість хворих.

Медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.

На Івано-Франківщині вже офіційно виявили перші зараження штамом «Omicron». Водночас міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що стверджувати про домінування в Україні штаму «Omicron» поки що зарано.

При цьому під час брифінгу 20 січня він повідомив, що «Omicron» дедалі частіше виявляють серед підтверджених випадків захворювання на коронавірус в Україні.

«Цей варіант коронавірусу має значно коротший інкубаційний період. За попередніми даними, він складає від двох до п'яти днів», — зазначив міністр.

Водночас очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебреєсус наголошує, що пандемія COVID-19 «не закінчилася», оскільки швидко поширюваний варіант «Omicron» спричиняє рекордну кількість інфекцій.

«Цей штам загалом може бути менш тяжким, але розмови про те, що це легке захворювання, вводять в оману. Не припускайтеся помилки: «Omicron» так само спричиняє госпіталізацію та летальність, і навіть менш тяжкі випадки навантажують медичні заклади», — додав він.

Що відомо про штам «Omicron»

Новий штам COVID-19 «Omicron» виявили в листопаді 2021 року на півдні Африки. Він має близько 32 мутацій і є агресивнішим, ніж попередні. Зокрема, мутації цього варіанту викликають занепокоєння через можливий ризик повторного зараження, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності захисту від вакцинації. 

Як зауважили раніше у ВООЗ, штам може поширитися й спричинити нову хвилю хвороби. Так і трапилось, адже новий штам має підвищену швидкість передачі. Зокрема, японські вчені провели попередні дослідження штаму «Omicron» та виявили, що він у чотири рази заразніший, ніж «Delta». 

Згідно з дослідженням, омікронний варіант долає імунітет, вироблений і природним шляхом, та у 4,2 раза частіше передається на ранній стадії, ніж «Delta», але проходить у легшій формі та набагато рідше призводить до госпіталізації.

Крім того, новий штам коронавірусу «Omicron» розмножується в бронхах людини в 70 разів швидше за індійський штам «Delta» та інші варіанти вірусу. Водночас у легенях «Omicron» розмножується у десять разів повільніше, що в результаті може бути індикатором менш складного  перебігу захворювання.

Ці дані отримали в результаті експериментів з використанням зразків легеневої тканини, яку взяли у пацієнтів під час операції. Проте, як зазначили вчені, тяжкість хвороби визначається не лише швидкістю розмноження вірусу, а й імунною відповіддю кожної людини.

«Наше дослідження показало, що «Omicron» здатний частково уникати імунітету людини після вакцинації або перенесеної інфекції, тому загальна загроза нового штаму, ймовірно, буде дуже великою», — заявив головний дослідник Центру імунології та інфекцій у Гонконзькому науково-технічному парку Майкл Чан Чі-вай.

Якими є найчастіші симптоми штаму «Omicron»

У Міністерстві охорони здоров'я України розповіли, що наразі ще тривають дослідження нового штаму, проте вже можна виокремити симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих:

  • нежить (73%);
  • головний біль (67,5%);
  • втома (63,5);
  • чхання (60%);
  • біль у горлі (59,6%).

Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.

  читайте також: Тестування на COVID-19: у скільки обходиться ПЛР-аналіз в Україні та інших країнах

Вакцинація проти штаму «Omicron»: наскільки ефективна

Попередні результати дослідження Pfizer/BioNTech свідчать, що три дози вакцини їхнього виробництва проти коронавірусної інфекції ефективні у боротьбі з новим штамом «Omicron».

Водночас генеральний директор Pfizer Альберт Бурла повідомив, що вакцина проти штаму «Omicron» буде готова у березні 2022 року. Так, у компанії вже почали виробництво перших доз. Як зауважили, вакцина також буде спрямована на інші COVID-штами, які циркулюють.

За словами очільника Pfizer, досі не зрозуміло, чи потрібна вакцина проти Omicron-штаму та як вона буде використовуватися, але Pfizer матиме готові дози, оскільки деякі країни хочуть, щоб вона була готова якомога швидше.

«Маю надію, що ми створимо щось, що забезпечить кращий захист, особливо від інфікування, тому що захист від госпіталізацій та тяжких захворювань дають наявні вакцини, особливо, якщо людина щеплена третьою дозою», — сказав Бурла.

Крім цього, як йдеться у журналі Nature, Omicron-штам набув значної стійкості до антитіл. Зокрема, вчені протестували дев’ять моноклональних антитіл, які використовуються у клінічній практиці проти COVID-19 або перебувають у доклінічній розробці.

Відтак, шість антитіл втратили всю противірусну активність, інші три були в рази менш ефективні проти «Omicron» у порівнянні зі штамом «Delta».

Дослідники зауважили, що кров, яку зібрали протягом дванадцяти місяців після появи симптомів тих, хто вже перехворів на коронавірус та кров вакцинованих Pfizer або AstraZeneca, взята через п’ять місяців після імунізації, лише частково нейтралізувала варіант «Omicron».

Водночас сироватки людей, які отримали бустерну дозу Pfizer, залишалися ефективними проти «Omicron» навіть через місяць після вакцинації. Проте, для повної нейтралізації «Omicron» потрібно від п'яти до 31 разу більше антитіл у порівнянні з «Delta» в аналізах клітинних культур. 

Як свідчать результати дослідження, штам «Omicron» знижує ефективність вакцин та моноклональних антитіл, при цьому вакцини продовжують демонструвати ефективність у захисті від тяжких форм захворювання. Зокрема, переважна більшість із загальної кількості захворювань у вакцинованих супроводжувалась відсутністю важких симптомів.

Про те, що «Omicron» легше протікає у вакцинованих свідчать й результати дослідження, яке провів Американський центр контролю та запобігання захворюванням (CDC).

Зокрема, дослідження проводили серед 43 пацієнтів, з яких 34 людини вакциновані, а 25 з них віком від 18 до 39 років. 

Крім того, чотирнадцять повідомили, що здійснювали міжнародні подорожі протягом двох тижнів перед появою перших симптомів захворювання. Тридцять чотири пацієнти завершили початковий курс вакцинації сертифікованими вакцинами, а чотирнадцять осіб отримали додаткову дозу вакцини менш ніж за два тижні до появи симптомів захворювання. Ще шестеро пацієнтів раніше перехворіли на COVID-19.

Переважна більшість із загальної кількості захворювань супроводжувалась відсутністю важких симптомів – лише одну людину госпіталізували. Летальних випадків не зареєстрували.

«Хоча ми не маємо всіх відповідей на штам «Omicron», попередні дослідження свідчать, що бустерна доза вакцини проти COVID-19 допомагає посилити захист проти нового варіанту коронавірусу», — підсумувала директорка CDC Рошель Валенські.

Вакцинація після перенесеної хвороби: чи треба щепитись?

У Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що набутий після перенесення хвороби імунітет не захищає від повторного інфікування. А тому перенесена коронавірусна хвороба не є протипоказанням до вакцинації. За оновленими даними, щеплення після одужання рекомендують робити через двадцять вісім днів.

Крім того, як з'ясували вчені, двічі вакциновані проти коронавірусу, які після щеплення заразилися SARS-CoV-2, можуть мати «суперімунітет». Зокрема, рівень антитіл у вакцинованих двома дозами, і згодом інфікованими коронавірусом, на 1 000-2 000% вищий, ніж в щеплених, але тих, хто раніше не хворів.

У дослідженні взяли участь двадцять шість пацієнтів, вакцинованих та інфікованих коронавірусом, з людьми, які вакциновані, проте не хворіли. Так, у групі, в якій були інфекції після щеплень, спостерігався величезний сплеск антитіл.

«Це одне з досліджень, яке показує, що інфекція після вакцинації створює сильніший імунітет, ніж попередня інфекція або тільки вакцинація», — додала Моніка Ганді, вчена з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

Дослідження також свідчить, що кожне зараження після вакцинації сприяє посиленню імунної відповіді на наступні контакти навіть з новими варіантами вірусу.

То як уберегтись та не захворіти?

Захист від поширення штаму «Omicron» існує та охоплює вже наявні методи, що запроваджені в період пандемії COVID-19. Водночас медики рекомендують впроваджувати супутні стратегії, включно з вакцинацією, носінням масок, карантином та ізоляцією.

Також немає жодних даних, які б стверджували, що вакцина проти COVID-19 не ефективна проти «Omicron» чи інших штамів коронавірусної інфекції.

«Вакцинація базовим курсом щеплень та бустерною дозою – найкращий захист, який може врятувати життя вам та вашим близьким», — наголошують у МОЗ.

Як із раніше відомими мутаціями, ефективними профілактичними заходами проти цього штаму залишаються використання захисних масок, уникання контакту із хворими особами, дотримання дистанції та карантинних обмежень.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Pfizer: вірус циркулюватиме роками, але нинішня хвиля може бути останньою з обмеженнями


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3403
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6745 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

910
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1780
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413