Шотландія розпочала національний рух у Європі. Хто наступний?

 

Двадцяте століття після найбільшого переділу Європи й світу загалом по закінченні Першої світової війни дало небувалий старт глобальним процесам. Усі їх плюси і мінуси ми вже побачили наочно. І хоча вони проходять під демократичними гаслами, проте головним завданням глобалізаторів є позбавлення народів національної самоідентичності й перетворення світу в суцільний «великий союз», яким могли б управляти вибрані. 

Однак на прикладі Радянського Союзу бачимо, що усяке штучне утворення зазнає краху. І як не принаджує до себе новостворена європейська структура – Євросоюз – проте і він уже дає тріщини. А в останні роки, як бачимо, щораз більшу прихильність до себе здобувають саме націоналістичні партії. Останні вибори у Франції – яскравий цьому приклад. 

/data/blog/59434/8b676e17ea86718bfb95ff2c2dcd485e.jpg

Единбургський замок - "ключ до Шотландії".

Зараз чи не весь світ з цікавістю спостерігає за подіями у Шотландії, яка остаточно вирішила від’єднатися від Великобританії. Сьогодні, 18 вересня, тут пройшов референдум про незалежність, в якому взяло участь понад чотири мільйони осіб. Як відомо прихильником і організатором самостійності є нинішній прем’єр-міністр Шотландії Алекс Селмонд, який напередодні референдуму закликав своїх громадян використати «єдиний в житті шанс». За останніми опитуваннями кількість прихильників та противників майже зрівнялася: за незалежність готові проголосувати 46 відсотків, проти – 47, але 7 відсотків ще не визначилися. Саме вони й вирішать долю Шотландії.

Зрозуміло, що ніхто із сильних світу цього не підтримав прихильників незалежності – такий процес навіть лякає «правителів світу», адже руйнує усі їхні плани. Барак Обама з цього привиду виразив сподівання, що «Великобританія залишиться сильною, впевненою та єдиною». А на думку відомого німецького журналіста Кристофа Хассельбаха, такий процес є небезпечним, бо може дати приклад іншим народам, які вже давно заявляють про бажання мати свої незалежні держави.

/data/blog/59434/9d4c841783da12d8e2f3227ce59568ad.jpg

Адріанів вал - укріплення збудоване у 117-138 роках.

І хоча Лондон нібито не ущемляє права шотландців й навіть обіцяє розширити можливості місцевого самоуправління, проте половина з них чомусь прагнуть до самостійності. Які б права не надавалися, та життя доводить: будь-які союзи чи спільноти стирають національну самобутність. Невиключно, що прагнення зберегти своє коріння й інстинкт самозбереження призводять до таких «самостійницьких» процесів. 

Уряд Великобританії переконує своїх громадян, що саме він рятував шотландські фінансові структури в період кризи, а шотландські націоналісти запевняють, що навпаки дуже багато своїх коштів вкладають в казну Об’єднаного Королівства. Можливо, це в часи фінансової нестабільності і є головною причиною для від’єднання. Адже і багата Каталонія в Іспанії теж своїми потужними мітингами заявляє про свою самостійність. Каталонський уряд, не зважаючи на спротив Мадриду, визначив дату референдуму, 9 листопада, коли каталонці зможуть проголосувати за від’єднання. Жителі Каталонії підтримали цей заклик – вони переконані, що Іспанія з їхнього багатого регіону витягне усе в спільну казну. Баски, які войовничіші за каталонців, теж давно борються за свою самостійність. Фландрія, основа Бельгії, виношує подібні ідеї. Навіть деякі регіони Італії заговорили про відокремлення. І французька Корсіка вже давно мріє про свою національну незалежну державу.

/data/blog/59434/4cada77dfec8c889a57a14a8c13ff3ed.jpg 

Сент-Ендрюський університет (всього в Шотландії аж 15 університетів).

Процес роз’єднання розпочався раніше у східній Європі (Югославія, Чехословакія), а тепер перекинувся й на захід. Тож не дивно, що всі сили, які сповідують глобалізацію, в один голос переконують шотландців, що вони можуть стикнутися з безліччю проблем. При цьому наголошують: маленькі держави – це пройдений історичний етап, а майбутнє за великими спільнотами. Хоча ми бачимо, що завжди лише добрий спільний котел, а проблеми, як правило, доводиться вирішувати самостійно кожному. 

Прем’єр-міністр Девід Кемерон на сторінці у Фейсбуці звернувся до жителів Шотландії із закликом проголосувати проти від’єднання: «Мільйонам людей в Англії, Північній Ірландії і Шотландії буде важко втратити нашу країну, величну країну на планеті – втратити назавжди в п’ятницю». Кемерон, як і багато інших політиків, розуміє, що Шотландія може подати приклад іншим Заморським територіям Сполученого Королівства, а їх аж 14! Це тепер їх так назвали «Заморські території», а раніше - колонії, а це: Ангілья, Бермудські острови, Британська антарктична територія, Британська територія в Індійському океані, Британські Віргінські острови, Кайманові острови, Фолклендські острови, Гібралтар, Монтсеррат, Піткерн, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья, Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови, Акротірі і Декелія, Теркс і Кайкос. Раптом вони теж захочуть самостійності?

І хоча лідер націоналістів Шотландії не збирається у разі перемоги перетворювати відомий історичний Адріанівський вал (довжиною більше 140 кілометрів) у неподоланний кордон, однак він дуже хоче розбудувати незалежну державу.

/data/blog/59434/35611b74eb49d6eede2a9d16b9f8fa15.jpg

Кожен сьомий шотландець - рудоволосий.

Якщо шотландці оберуть незалежність, то проголошена вона буде 24 березня 1916 року. А до того часу треба ще вирішити немало різних питань, які стосуються спільних підприємств, заборгованості, валюти (Лондон проти того, щоб в Шотландії залишився фунт стерлінгів), членства в НАТО і Євросоюзі та багато інших. 

/data/blog/59434/16ee7543b006d80bfb393c29439940bf.jpg

Шон Коннері - 20 років цього шотландця знали як Джеймса Бонда (агент 007).

Та шотландці, яких визнали чи не найосвіченішими у Європі (тут в Сент-Ендрюському університеті навчався принц Вільям, де і познайомився зі своєю дружиною), вірять, що зможуть побудувати сильну державу. Якщо на це сподівається п’ятимільйонна Шотландія, то Україна з її потенційними можливостями може стати супер-державою. Але для цього нам треба найперше привести до влади УКРАЇНЦІВ!

 

svitua.com.ua


19.09.2014 899 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466