Собор святого Пантелеймона на Франківщині: історія одного з найдревніших храмів України (ФОТО/ВІДЕО)

Собор святого Пантелеймона, що розташований у присілку Шевченкове Галицького району, - найдавніший храм Прикарпаття та один із семи найдревніших храмів України.

Суспільне Карпати побувало у соборі із понад 800-річною історією й дізналося про легенди та таємниці, які ховають у собі його кам'яні стіни, інформує Фіртка.

Православну святиню звів володимирський князь, батько першого Короля Русі Данила Романовича - Роман Мстиславович у 1194-му році й назвав її на честь свого дідуся - Ізяслава, хрестильне ім`я якого - Пантелеймон.

Настінні написи, поховання князя, фрагмнети Чесного хреста. Історія з найдревніших храмів України

"Свого часу, один із найбільших дослідників періоду князя Романа Мстиславовича, київський історик, доктор історичних наук Олександр Головко висловив припущення, що Роман Мстиславович міг бути похований у цьому храмі. Дослідження, геомагнітне сканування, зокрема, підлоги храму, тут біля центрального порталу, входу виявили певні пустоти. Туди були запущені зонди, але поки що повномасштабних археологічних досліджень не проводилося. Тому це питання поки що є відкритим", - розповідає завідувач науково-освітнього відділу Національного заповідника "Давній Галич" Андрій Стасюк.

Однак існує також версія, що храм заклали ще галицькі князі з династії Ростиславичів - Ярослав Осмомисл або його син Володимирко.

"Із літописів відомо, що напередодні своєї смерті Ярослав хворів важкою хворобою, - каже Андрій Стасюк. - Тому, можливо, храм присвячений цілителю, адже Пантелеймон у християнській традиції шанується як великий цілитель."

Собор зведено у стилі "галицької архітектурної школи". Це стиль канонічного візантійського храму у квадратному вигляді, однак його зовнішнє обрамлення має чіткі прояви романського західноєвропейського стилю. На це вказують півкруглі віконні рами, оздоблення капітелей, портали, побудовані у кілька ступенів у напівкруглій формі, а також кам’яна різьба, яка використана при будівництві нового порталу.

Настінні написи, поховання князя, фрагмнети Чесного хреста. Історія з найдревніших храмів України

Особливістю храму є його кам'яний архів - написи XII століття, викарбувані на стіні. Це, зокрема, боргові записки, моління за здоров'я чи упокій.

Андрій Стасюк говорить, що на стінах храму є один цікавий напис 1444-го року вірменською мовою.

"Напис доволі простий: "Я Вастур, син Туйлака, написав цей напис, 1444 рік". Але це є, очевидно, невеличке свідчення того, що в певний проміжок часу, можливо, у другій половині XV століття, храм могли використовувати вірмени, вірменська громада міста Галич", - розповідає Андрій Стасюк.

Існує гіпотеза, що колись у храмі була вагома християнська реліквія.

"У цьому храмі на початку ХІІІ століття міг перебувати один із фрагментів Чесного Животворящого хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Підтверджується це частково тим, що на стінах храму – величезна кількість "розквітлих хрестів", які у давній Русі вважалися, власне, позначенням правдивого або Чесного Животворящого хреста", - ділиться Андрій Стасюк.

Із середини XIV століття собор використовувався римо-католицькою громадою і був переосвячений на храм Святого Станіслава.

За свою історію святиню неодноразово руйнували, найбільше - під час нападів татар у XV-XVI століттях та в період Першої світової війни.

За словами Андрія Стасюка, з приходом другої радянської влади храм було зачинено. Монахи францисканці, які його обслуговували, виїхали до Польщі, і він був перетворений на склад, куди звозили різні церковні речі з храмів навколишніх сіл і містечок.

Зараз храм відкритий. Він належить греко-католицькій громаді.


Читайте також:

З металопластиком та хрестами з нержавійки: на Прикарпатті реставрують пам'ятку архітектури (ФОТО)


28.01.2021 1111
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

964
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471