Що робити мамі, коли у дитини гіпертермія

 

 

Кожному з нас довелося відчути на собі підвищення температури при певній хворобі. Ми чудово знаємо, якою неприємною, а інколи і небезпечною буває висока температура тіла. Особливо це є небезпечним для дітей.

 

Адже, саме у зв’язку з віковими особливостями терморегуляції у дитячому віці значно частіше, ніж у дорослих, спостерігається лихоманка та виникають судоми, непритомність і інші небезпечні стани.

 

Лихоманка дуже часто стає приводом до виклику лікаря. Однак, деякі батьки вже при незначному підвищенні температури у дитини починають панікувати, діставати всі наявні вдома сиропи, обтирати її оцтовим розчином або кутати у ковдри. Тому потрібно зазначити, що:

  • нормальна температура дитини коливається протягом доби на 0,5°С, у деяких дітей на 1°С з підвищенням на вечір;
  • у пахвовій ямці нормальні коливання температури тіла складають 36,5-37,5°С;
  • максимальна добова ректальна температура досягає, в середньому, 37,6°С, перевищуючи 37,8°С у половини дітей;
  • аксилярна (або пахова) температура нижча за ректальну приблизно на 0,5-0,6°С.    

      

Підвищення температури тіла – це захисна реакція організму, яка призводить до мобілізації його захисних сил. Вона здатна посилювати імунну відповідь організму, стимулювати сам імунітет. Температура тіла, яка досягає цифр понад 38,0-38,5°С і більше, сприяє загибелі багатьох патогенних мікроорганізмів. Але варто пам’ятати про те, що адаптивну роль лихоманка має тільки до певної межі. І ця межа в кожного своя, оскільки вона залежить від особливостей організму.

      

Які ж причини гіпертермії?

  1. Патології механізмів терморегуляції, в тому числі ендокринні порушення, порушення тепловіддачі випаровуванням.
  2. Центральний збій механізмів терморегуляції (інтоксикація, коматозні стани, наркоз).
  3. Гострі інфекційні захворювання
  4. У дітей першого року життя: перегрів, транзиторна гіпертермія, стоматит, омфаліт, травми, зневоднення, недостатнє розведення сухих сумішей, перегодовування білковою їжею на фоні недостатнього прийому рідини, реакція на профілактичні щеплення, прорізування зубів, гіпервітаміноз Д, дисбактеріоз.
  5. У дітей після року: гіпертермія алергічного походження, нецукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини, на фоні прийому деяких медикаментів і ін.

    

Симптоми гіпертермії

Розрізняють кілька варіантів гіпертермії:

  1. «Рожева». При цьому типі гіпертермії шкірні покриви рожеві, вологі, гарячі на дотик, кінцівки теплі, пришвидшене серцебиття, поведінка дитини звичайна. Така лихоманка не потребує термінового лікарського втручання.
  2. «Біла». При цьому варіанті шкіра бліда, «мармурова», з синюшним відтінком нігтів та губ, кінцівки холодні, задишка, дитина млява, апатична. Якщо такий стан не лікувати, то він перейде у гіпертермічний синдром.
  3. Гіпертермічний синдром – це ускладнений варіант лихоманки, коли у дитини спостерігається неадекватне підвищення температури, що супроводжується  розладами обміну речовин і порушенням роботи внутрішніх органів.

    

Лікування гіпертермії.

При «рожевій» гіпертермії рекомендовано:

-          Дитину розкрити, максимально роздягнути, забезпечити доступ свіжого повітря;

-          Тепле пиття у великій кількості – на 0,5-1л більше добової норми рідини;

-          Фізичні методи охолодження: прохолодна волога пов’язка на чоло, холод на ділянку великих судин і т.д.

-       Жарознижуючі препарати – парацетамол, ібупрофен доцільно давати дітям при 38°С, якщо у дитини раніше відзначалися судоми і є неврологічні захворювання.

      

При «білій» гіпертермії рекомендовано одночасно із жарознижуючими препаратами застосовувати судинорозширюючі препарати. Це може бути парацетамол і папаверин, ібупрофен і но-шпа і т.д. Після відновлення мікроциркуляції рекомендовано застосовувати фізичні методи охолодження тіла.

 

Отже, якщо у дитини піднялася температура тіла до 38°С або більше, то її потрібно знижувати. Перш за все потрібно дитину звільнити від одягу та застосовувати фізичні методи охолодження, також можна дати жарознижувальні препарати. І, насамперед, батьки повинні розуміти, що при підвищенні температури тіла у дитини обов’язково потрібно звернутися до лікаря. При своєчасному зверненні до лікаря та встановленні причини підвищення температури тіла можна попередити безліч ускладнень.

 

Ольга Луговська

сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(050) 3 777 299, (067) 3 777 299


11.06.2017 5132 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466