На фото з супутника комерційної компанії Planet Labs Inc зображена сітка нових китайських силосів з балістичних ракет
Китай будує розгалужену мережу, схожу на міжконтинентальні силоси балістичних ракет у своїй західній пустелі, що, на думку аналітиків, може змінити розподіл сил для американських військових в Азії.
Ймовірне ракетне поле, що включає 120 силосів, які потенційно можуть містити зброю, здатну дістатися до материкової частини Сполучених Штатів, задокументовано дослідниками Центру досліджень нерозповсюдження Джеймса Мартіна з використанням супутникових зображень, які надала комерційна супутникова компанія Planet Labs Inc.
Дослідники порівняли супутникові фотографії, зроблені протягом останніх чотирьох місяців, зі знімками, зробленими протягом минулого тижня, і виявили, що ракетний майданчик охоплює сітку в сотні квадратних кілометрів у китайській провінції Ганьсу, сказав дослідник Джеффрі Льюїс, китайський експерт з ядерної зброї, який досліджував знімки з колегою Декером Евелетом, першою людиною, яка помітила силоси.
Вперше про висновки повідомили у Washington Post.
Льюїс заявив CNN у п'ятницю, що більша частина будівництва силосу, яке ще не завершено, ймовірно, відбулося за останні пів року.
"Це справді вражаючі темпи будівництва", - сказав він, додавши, що масштаби нарощування також дивують. "Це багато силосів", - сказав Льюїс. "Він набагато більший за все, що ми очікували побачити".
Повідомлення про ймовірне нове ракетне поле з’явилися буквально за день до того, як китайський лідер Сі Цзіньпін заявив у націоналістичній промові до 100-річчя Комуністичної партії, що підйом Китаю є "історичною неминучістю, і він більше не буде знущатись, утискувати або підкоряти" іноземні країни.
"Кожен, хто наважиться спробувати, стикнеться зі сталевою стіною, яку звели понад 1,4 мільярда китайців", - додав Сі в коментарях, які згодом уряд "пом'якшив" у власному перекладі на англійську мову.
На фото з супутника видно чотири китайських ракетних силоси на різних стадіях будівництва
Новий захист для МБР Китаю
Хоча дослідники виявили 120 ймовірних силосів, немає жодних ознак того, що вони використовуються або будуть використані в майбутньому. Однак аналітики заявили, що силоси, розміщені у вигляді сітки, з інтервалом у 3 кілометри (1,9 милі), можуть бути використані для розміщення міжконтинентальних балістичних ракет DF-41 китайського виробництва.
За даними Ракетної загрози, DF-41, також відомий як CSS-X-20, має дальність від 12000 до 15000 кілометрів (7.400 до 9.300 миль) і може бути оснащений до 10 незалежно націленими ядерними боєголовками.
Проєкт у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.
"За прогнозами, він зможе вразити континентальну частину Сполучених Штатів протягом 30 хвилин", - йдеться на вебсайті проєкту.
Китай вперше продемонстрував DF-41 на мобільних пускових установках у 2019 році, але його фактичне розгортання не підтверджено.
"Відносні переваги МБР на базі силосів після закінчення" холодної війни "часто обговорювались; спрощені мобільні системи легше приховувати та розповсюджувати, але вразливіші, якщо їх знайти, тоді як силоси все важче приховати, але важче вимкнути або знищити ", - сказав Генрі Бойд, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні.
"Якщо НОАК (Народно-визвольна армія Китаю) вирішить інвестувати у велику кількість нових силосів для своїх сил МБР, це може натякати на зміну в розгляді Пекіном цього питання", - сказав Бойд.
Тімоті Хіт, старший міжнародний дослідник оборони корпорації RAND, некомерційного аналітичного центру, що базується в США, сказав, що розвиток подій свідчить про те, що Пекін серйозно ставиться до посилення ядерного стримування - ідеї, що він може протистояти першому ядерному удару супротивника і все ще матиме залишена ядерна зброя, яка може завдати неприйнятних втрат противнику.
"До цього розвитку подій американські військові могли розглянути можливість використання ядерної зброї у війні поблизу Китаю для знищення великої кількості військ та техніки НОАК", - сказав Хіт. "Будівництво 120 або більше силосів робить такий запобіжний удар набагато складнішим, оскільки США зараз повинні були б націлити всі силоси, а також мобільні пускові установки".
"Коротко кажучи, Китай намагається використати ядерну зброю в надзвичайній ситуації", - сказав він.
Одиничний китайський силос із будівельним куполом
Американські чиновники заявляють, що звіт свідчить про "нарощення сил" Китаю
Американські чиновники заявили, що супутникові знімки підтверджують оцінки, зроблені минулого року у звіті Міністерства оборони Китаю про військову державу, і з того часу часто повторюються.
"Численні керівники Міністерства оборони свідчили та публічно говорили про зростаючий ядерний потенціал Китаю, який, як ми очікуємо, подвоїться або збільшиться протягом наступного десятиліття", - заявив представник Пентагону Джон Суппл.
Прессекретар Державного департаменту США Нед Прайс охарактеризував це зростання як занепокоєння, зазначивши, що воно викликає питання щодо намірів Китаю. "Для нас це підсилює важливість проведення практичних заходів для зменшення ядерних ризиків, попри те, що, здається, є секретним у КНР", - сказав Прайс, маючи на увазі Китай під його офіційною абревіатурою - Китайська Народна Республіка.
"Це швидке нарощення сил стало важче приховати, і воно підкреслює, як КНР знову відхиляється від ядерної стратегії, що базується на мінімальному стримуванні", - сказав він під час брифінгу Державного департаменту в четвер.
за матеріалами CNN