Нова та трохи змінена версія варіанту коронавірусу Delta поширюється в ряді країн, включаючи Великобританію, США та Індію, говорять представники охорони здоров'я.
Цей штам, який викликав значну увагу світової медіа, називається B.1.617.2.1 або AY.1 - Delta Plus, скорочено, і є версією варіанту Delta, який вперше виявили в Індії в лютому.
Про це вперше повідомило державне агентство охорони здоров’я Великобританії 11 червня. Але перші кілька випадків у Великобританії зафіксували 26 квітня, тому вчені припускають, що варіант міг бути присутнім і розповсюджуватися ще до весни.
Індійський уряд заявив, що подав цей варіант до Глобальної системи даних і надіслав зразки для геномного тестування.
Близько 200 випадків помічені в 11 країнах. Експерти у галузі охорони здоров'я досліджують, чи може Delta Plus бути більш "заразним", ніж інші штами, такі як Alpha або Delta, але поки рано говорити точно, якими можуть бути його наслідки.
Ось те, що ми знаємо на сьогодні, проте є ще багато питання, на які немає відповіді.
Чим Delta Plus відрізняється від штаму Delta?
Всі штами містять скупчення мутацій. Delta Plus має додаткову мутацію під назвою K417N, що відрізняє її від звичайного варіанту Delta. Ця мутація впливає на білок спайку, ту частину вірусу, яка прикріплюється до клітин, які він інфікує.
Мутація K417N не зовсім нова - вона "виникла незалежно від кількох вірусних ліній", сказав Франсуа Баллу, директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона (UCL).
Мутація була помічена у штамі, виявленому в Катарі в березні 2020 року, а також у варіанті бета-версії, який вперше виявили в Південній Африці восени минулого року.
"Мутація може сприяти втечі імунітету, хоча її вплив на передачу не є однозначним", - додав він.
Всі віруси постійно мутують. Деякі з цих змін роблять віруси "кращими" при зараженні клітин або реплікації, тоді як інші мають незначний ефект або навіть шкідливі для вірусу.
На сьогодні у світі зареєстровано близько 160 штамів коронавірусу, зазначив Баллу.
Існують також "інші варіанти Delta plus з іншими мутаціями", - заявив уряд Індії в середу, додавши, що AY.1 був просто найбільш відомим.
Марія Ван Керхов, технічний керівник Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо Covid-19, додала, що команда "розглядала ці специфічні мутації та те, що вони означають з точки зору передачі, тяжкості і, що важливо, які наші медичні контрзаходи".
Тим часом звичайний варіант Delta, також відомий як штам B.1.617.2, швидко поширився. Про це повідомляють в десятках країн, і він є на 40% - 60% більш заразним, ніж варіант Альфа, який вперше виявили в Англії, заявив Європейський центр з профілактики та контролю захворювань (ECDC).
Чи цей штам більш інфекційний чи смертельний?
Згідно з секвенуванням геномів Covid-19 індійського уряду, варіант Delta Plus демонструє кілька тривожних рис, таких як підвищена трансмісивність, сильніше зв'язування з рецепторами легеневих клітин та потенційне зниження реакції антитіл.
Поки незрозуміло, який вплив мутація може мати на ефективність вакцини - але Джуліан Танг, професор респіраторних наук в Університеті Лестера, попередив, що це може дати варіанту "значні властивості обходу вакцини".
Більшість вакцин проти коронавірусу призначені для того, щоб навчити організм розпізнавати спайковий білок або його частини - місце, де знаходиться додаткова мутація Delta Plus. Однак поки що недостатньо доказів, щоб визначити щось остаточно, і інші експерти висловили обережність.
У середу уряд Індії заявив, що роль мутації у "обмані імунітету, тяжкості захворювання або підвищеній заразності, тощо постійно спостерігається". Наразі експерти в основному застерігають громадськість та уряди залишатися пильними, але спокійними.
Окрім цього варіанту, жоден з інших штамів, що несуть мутацію K417N, "досі не був особливо успішним", сказав Баллу.
"Штам виявили в кількох країнах, але він залишається на надзвичайно низькій частоті ... В жодній країні немає доказів того, що він наразі активно поширюється".
Ван Керхов з ВООЗ заявив, що організація відстежує Delta Plus, щоб визначити його передачу та важкість.
Де його знайшли?
Наразі про «Delta Plus» повідомляли в 11 країнах, але кількість випадків у кожній країні показує лише офіційно зареєстровані випадки, які були послідовно розподілені, для визначення фактичної швидкості розповсюдження потрібно більше даних.
США проаналізували та підтвердили найбільшу кількість випадків на сьогодні, із 83 випадків станом на 16 червня, повідомляє Public Health England.
Наступним є Великобританія, станом на 16 червня є 41 випадок. Посилене відстеження контактів, тестування та ізоляція були розгорнуті в районах, де повідомлялося про Delta Plus, підтвердила Даунінг-стріт у четвер.
Першими кількома справами, за якими слідкували у Великобританії, були контакти осіб, які подорожували з Непалу та Туреччини або їхали транзитом, повідомляє Public Health England.
Індія слідкує за 40 випадками, заявив уряд у середу. Справи розповсюджені у трьох штатах - Махараштра, Керала та Мадх'я-Прадеш. У вівторок міністерство охорони здоров'я Індії визначило це "варіантом, що викликає занепокоєння", і привело всі три штати в готовність.
Уряд заявив, що кількість випадків все ще залишається низькою, але закликає держави, які мають випадки цього штаму, "посилити свої реакції щодо охорони здоров'я" шляхом посилення тестування, відстеження та вакцинації.
Решта випадків розподілена між Канадою, Індією, Японією, Непалом, Польщею, Португалією, Росією, Швейцарією та Туреччиною.
за матеріалами СNN