СNN: північно-західна хвиля спеки є безпрецедентною

У понеділок люди знаходять притулок в "охолоджувальному" центрі в Портленді.

Коли температура підскочила понад 100 градусів за Фаренгейтом (37, 8 градусів за Цельсієм), Брі Освілл зібрала всі ковдри та рушники, які їй вдалося знайти, і приклеїла їх до кожного вікна, в якому не було тіні. У неї немає центрального кондиціонера і вона хотіла запобігти потраплянню сонячного світла та тепла в її будинок.

Вирісши в Портленді, штат Орегон, Освілл все більше турбують екстремальні погодні зміни, все частіші пожежі, які вона бачить рік у рік. 44-річна мати двох дітей порівнює це з пандемією, але нескінченною.

"Це як замикання, але ми не збираємось вирішувати це, надягаючи маску або отримуючи вакцину", - сказав Освілл CNN. "Це вже назавжди. Це страшно".

Хвиля спеки обпалює більшу частину північно-західного регіону Тихого океану, і це ще не липень - місяць, коли Освілл та багато жителів Портленду зазвичай переживають найгарячіші дні року.

Три дні поспіль Портленд встановив рекордно високу температуру за весь час. Сіетл також перевершив власний рекорд, встановлений у неділю. Через кордон Літтон, Британська Колумбія, також побив рекорди у неділю та понеділок, зареєструвавши температури, які були шокуючими - на 48 градусів вище норми.

Крістіна Даль, старший науковий співробітник з питань клімату в Спілці вчених, каже, що хвиля спеки "безпрецедентна".

"Ми бачили рекорди тепла у вихідні дні, а наступного дня їх знову побили, - сказала Даль, - особливо в тій частині країни, де така тепла погода трапляється не так часто".

Майкл Е. Манн, вчений з питань клімату з Університету штату Пенсільванія, висловився дуже просто: зміна клімату робить хвилі спеки більш частими та інтенсивними.

"Якщо ми зігріємо планету, бачимо підвищену частоту екстремальних спек", - сказав Манн CNN.

Такі експерти, як Даль та Манн, зазначають, що зміна клімату змінює структуру погоди планети. Оскільки люди викидають в атмосферу більше парникових газів, що зігрівають планету, до кліматичної системи додається більше енергії.

Надлишок енергії, за словами Крісті Ебі, дослідниці клімату та здоров’я з Університету Вашингтона, з’являється внаслідок екстремальних погодних явищ.

"Спекотні хвилі завжди виникали та будуть відбуватися, але ми маємо зовсім інший характер теплових хвиль, ніж пару десятиліть тому", - сказав Ебі CNN. "І справа не лише в інтенсивності, це також у географічному масштабі".

У протилежному кінці країни понад 40 мільйонів людей на північному сході США також отримують консультації щодо тепла, включаючи столичні райони Нью-Йорка, Філадельфії та Бостона. Хоча спека буде не такою інтенсивною, як в Орегоні та Вашингтоні, рекорди можуть бути встановлені на північному сході до того, як температура, згідно з прогнозами, повинна знизитися у четвер.

Сильна спека є найбільш смертоносним наслідком зміни клімату, внаслідок цього загинуло більше людей, ніж за будь-якої іншої події, що пов’язана з погодою.

Кейт Вайнбергер, екологічний епідеміолог з Університету Британської Колумбії, щороку аналізувала кількість смертей, що пов'язані з надзвичайною спекою в США.

Дослідження 2020 року, в якому Вайнбергер був головним автором, виявило занижену кількість смертей, які пов’язані зі спекою, в країні, оскільки записи, як правило, розглядають лише такі медичні терміни, як тепловий удар, і нехтує іншими потенційно пов’язаними з теплом причинами смерті, такими як серцеві напади.

"Спека, ймовірно, сприяє набагато більшій кількості смертей від інших причин, окрім теплового удару, оскільки спека може посилити інші хронічні захворювання, такі як захворювання серця і легенів", - сказав Вайнбергер CNN. "З огляду на небезпеку, яку представляє спека, до таких подій, як триваюча спека на північно-західному Тихому океані, потрібно ставитись дуже серйозно".

Офіційні представники округу Мультном, що знаходиться в Портленді, повідомили CNN, що станом на ранок понеділка у п'ятницю, суботу та неділю в окрузі зареєстрували щонайменше 43 відвідування відділення невідкладної допомоги та клінік екстреної допомоги. У понеділок офіс шерифа заявив, що "всі машини швидкої допомоги залучені на виклики внаслідок потреби".

"Зазвичай ми могли б очікувати приблизно один або два візити з приводу теплової хвороби в той самий проміжок часу", - сказала Кейт Йейзер, координатор комунікацій з округу Мультномах, в електронному листі. "Відвідування лише в ці вихідні представляють майже половину відвідувань із приводу спеки, які ми зазвичай спостерігаємо протягом усього літа".

Одним із жахливих аспектів смертельних випадків, пов’язаних зі спекою, є кількість передчасних смертей, які спричинені впливом тепла, особливо серед немовлят та дітей, яких залишали без нагляду в автомобілях.

Дослідження 2020 року, яке опубліковане в журналі GeoHealth, співавтором якого виступив Ебі, виявило значне збільшення кількості передчасних смертей в США щороку через вплив тепла, коли планета все більше розігрівається.

"Багато хто не розуміє, як швидко нагріваються машини і як фізіологія немовлят не може цього витримати", - сказав Ебі. "Важливо забезпечити інформацією, щоб люди дійсно знали про методи захисту немовлят та дітей під час цих спекотних хвиль".

Щоб зрозуміти, як кліматична криза змінює умови гри, Манн пропонує подумати про погодні події. Найвища точка кривої - це місце, де відбувається найпоширеніша погода, а хвости - там, де лежать екстремальні температури. Планета, що потепліє, зміщує криву вправо, витісняючи й без того екстремальні події на незвідану територію.

Манн каже, що кліматичні моделі, які прогнозують загальні глобальні умови й на майбутнє, можуть добре врахувати зміщення і передбачити збільшення до екстремальної спеки. Але, за її словами, вони не дають повної картини наслідків зміни клімату влітку.

"Це область, де моделі сучасного покоління не фіксують реального кліматичного зв'язку", - сказав Манн, який також був провідним автором дослідження, яке показує, що зміна клімату спричиняє літній струмінь потоку - швидкоплинні потоки повітря в верхні шари атмосфери, що впливають на повсякденну погоду - поводитися дивно.

"У цьому сенсі кліматичні моделі насправді недооцінюють вплив кліматичних змін на такі події, як безпрецедентна спека, яку ми спостерігаємо зараз на Заході", - додав Манн.

Зміна клімату може призвести до того, що струмінь заблокується в статичну хвильову картину протягом літа. Даніель Суейн, дослідник клімату з Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі, каже, що це найкраще проілюструвати гойдалкою, яка рухається вгору-вниз, доки хвилі не здаються нерухомими. Так само в атмосфері системи високого та низького тиску можуть застрягти, створюючи екстремальні погодні явища, такі як сильна спека, посуха чи пожежі.

Ось що трапилося на Тихоокеанському північному заході в ці вихідні, де так званий тепловий купол, сильний фронт високого тиску, діє як "кришка" атмосфери. "Кришка" затримує гаряче повітря, намагаючись втекти, і нагріває його ще більше, коли воно опускається.

"Навіть якщо реактивний потік робить те, що робив раніше, без особливого впливу на зміну клімату, зміна клімату все одно різко збільшує ймовірність цих екстремальних спекотних подій", - сказав Суейн CNN. "Якщо ви зігрієте атмосферу, ви очікуєте, що ці хвилі спеки будуть гарячішими, ніж вони були б в іншому випадку".

Якщо США не зможуть зменшити викиди, пов’язані з потеплінням планети, і не вдосконалять системи адаптації до клімату, експерти з питань клімату кажуть, що люди в усьому світі будуть відчувати більш серйозні наслідки сильної спеки.

До середини цього століття - 2036-2065 - величезні ділянки США, які зазвичай не мали екстремальної спеки, такі як верхній регіон Середнього Заходу та Нова Англія, будуть регулярно стикатися з сильною спекою, згідно з дослідженням Спілки зацікавлених вчених, співавтором якої став Даль.

"Коли ми дивимося, куди рухаємося в майбутньому, наш аналіз показав, що якщо нам не вдасться зменшити викиди тепла, ми готові спостерігати приголомшливе розширення небезпечного тепла по всій території США", - заявив Даль CNN.

Але, додає вона, якщо США суттєво зменшать викиди, а також обмежать майбутнє глобальне потепління до 2 градусів Цельсія, ми зможемо "позбавити мільйони людей у ​​США та багатьох інших країнах світу від невблаганної літньої спеки".

за матеріалами CNN


30.06.2021 720
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

964
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471