Сміттєвий колапс на івано-франківському сміттєзвалищі вже близько

 

 

З дня трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі минув рік. Страшна новина сколихнула Україну 28 травня 2016 року. Все почалася із пожежі на полігоні твердих побутових відходів (далі - ТПВ).

 

30 травня під завалами сміття загинув еколог і троє рятувальників. Наразі полігон у Грибовичах закритий і невідомо, чи вдасться відновити його роботу.

 

Проте, трагедія під Львовом, вочевидь, відповідальних осіб нічому не навчила - будівництво сміттєпереробного заводу залишається на рівні розмов та обіцянок.

 

Схожа ситуація може повторитися і на івано-франківському полігоні ТПВ у с.Рибне. Але і тут окрім гучних політичних заяв голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука та голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, справа із будівництвом сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу не рухається.

 

"Сміття в нашій області проблема №1 після відновлення дорожньої інфраструктури і всіх соціально-економічних питань. Івано-Франківщина наближається до тієї ж проблеми, яку ми маємо у Львові, - зізнається Олег Гончарук. - Але на сьогоднішній день рано говорити про будівництво заводу, тому що нема відповідей на три запитання: як організувати і забезпечувати дане підприємство сировиною, тобто сміттям, як його звозити з цілої області і вартість цієї доставки; друге – нам потрібна інвестиція. І основне – ми сьогодні маємо приклад у Рівненській області в Дубно. Збудували завод і він зупинився, бо не має достатньої кількості сміття. Я сподіваюся, що вже у 2018 році буде виготовлятися технічна документація і повинен бути підписаний договір, хто має це будувати. Сьогодні ведеться розмова з європейськими банками, в тому числі і з банком ЄБРР, тобто вони готові виступати гарантом інвестору щодо будівництва даного заводу".

 

Полігон

В Івано-Франківській області діє 32 сміттєзвалища і лише 8 паспортизовані. Більшість із цих полігонів ТПВ вже вичерпали свій ресурс або на грані закриття.

 

В Косові та Надвірній сміттєзвалища закриті, в Калуші - переповнене і потребує будівництва другої черги, а коломийське приймає лише місцеве сміття, хоч ресурс полігону вже також майже вичерпані.

 

На івано-франківському полігоні ТПВ у с.Рибне ситуація також не з кращих: об'єми сміття, яке приймає цей полігон зростають в прогресії.

 

Полігон ТПВ у с.Рибне почав працювати з 1992 року. Загальна територія полігону - 20,8 га, але робоча, на якій проводять захоронення сміття, займає тільки 13,5 га. За 25 років на сміттєзвалищі накопичилося 8,5 млн. куб. метрів сміття, а резервна потужність становить 3,2 млн. куб.м.

 

 

У 2015 році начальник комунального підприємства «Полігон ТПВ» Юрій Мороз заявив, що з такими темпами захоронення сміття полігону вистачить років на п‘ять, але «життя» сміттєзвалища можна продовжити, якщо побудувати сміттєсортувальну лінію, щоб хоч до 40% усіх відходів, які надходять на полігон, можна було переробляти.

 

"У такому стані, як зараз знаходиться полігон, і з тим навантаженням, як сюди звозять сміття з усієї області, термін його експлуатації буде складати 5-6 років. Тобто якщо ми і надалі будемо звозити таку велику кількість сміття, трамбувати і захоронювати, тут вже незабаром просто не вистачатиме територій", – у жовтні 2015 року наголосив Юрій Мороз.

 

Івано-франківська влада дещо недоговорює. Журналісти «ФІРТКИ» проаналізували офіційні дані з різних джерел і зробили свій висновок щодо ситуації на полігоні ТПВ у с.Рибне.

 

Маніпуляції з цифрами

Аналізуючи дані документів «Екологічний паспорт Івано-Франківської області» за 2005-2016 роки з офіційного сайту Міністерства екології та природних ресурсів України, кількість захороненого сміття на полігоні у с.Рібне в рази більша.

 

 

До 2006 року сміттєзвалище прийняло 4,9 млн. м.куб. або 912 тис. тонн сміття, а це в середньому 73,1 тис.тонн щорічно. Щоправда, цей об'єм вкладається у норми проектної документації полігону ТПВ в с.Рибне.

 

Наприкінці 2016 року сміттєзвалище було заповнено відходами, вага яких становила 2,05 мільйонів тонн. В об'ємі це 11,14 мільйонів м.куб., а не 8,5 млн. м.куб., як зазначає керівник КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз. Лише в період 2008-2010 років на полігон завезли понад 550 тис.тонн сміття. З 2011 року темпи захоронення сміття зросли в рази: біля 85 тис.тонн щорічно.

Варто зазначити, що лише з 2015 року на сміттєзвалищі в с.Рибне встановлені ваги. Від того часу облік завезеного сміття ведеться в тонах. Проте накопичення відходів на самому полігоні ТПВ визначається в метрах кубічних. Для цього використовується коефіцієнт щільності у обсягах вивезення та захоронення ТПВ. Згідно даних Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), такий коефіцієнт для полігону ТПВ у с.Рибне має становити 5,68.

 

Керівництво Івано-Франківська відверто маніпулює цифрами, не лише використовуючи некоректний коефіцієнт щільності, а іноді й занижуючи річні показники захороненого сміття на полігоні. Дивно й те, що у 2012 році полігон прийняв 97 тис.тонн сміття, 2014 – 87,6 тис.тонн та 2016 – 86,3 тис.тонн, а у 2015 році КП «Полігон ТПВ» вказує, що лише 77,3 тис.тонн сміття було захоронено на сміттєзвалищі.

 

«Сміттєзвалище в с.Рибне пропрацює ще років два-три. Там наповненість 85%. Вже зараз готують нову площадку на 10 га. Сама ж біогазова установка запрацює протягом року і це покращить ситуацію на діючому полігоні ТПВ: зменшиться ризик самозагорання, сміття почне просідати. Щодо цифр в документах та звітах, то їх завжди «малювали» майже однакові з року в рік. Загалом мерія зараз контролює ситуацію. Скоро буде сміттєсортувальна лінія, яка дасть можливість якісно відсортовувати сміття, 20% відходів не буде потрапляти на полігон. Щодо сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу, то цей процес довгий. Скоро не побудують», - прокоментував ситуацію заступник начальника управління екології та природних ресурсів Андрій Пліхтяк.

 

«Якщо у вас є інформація, що полігон закінчується то нехай вони дають таку інформацію. А я вам говорю, що до 2027 року полігон буде захоронювати на тій стадії який він зараз є», - прокоментував журналістам «Курс» керівник КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз.

 

Варто зазначити, що на полігон ТПВ у с.Рибне завозять сміття не лише із м.Івано-Франківська, а також із Тисменицького, Надвірнянського, Богородчанського та Яремчанского районів.

Сміттєсортувальна лінія, фільтратопровід та біогазова установка

Упродовж останніх десяти років з проблемою сортування і переробки твердих побутових відходів місто, та й загалом область, стикається не вперше. Проте все лишається на рівні обіцянок.

 

Нагадаємо, директор КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз у жовтні 2015 року стверджував, що обладнання сортувальної лінії для сміття дозволить переробляти до 40% усіх відходів, які надходять на полігон. Проте екологи стверджують, що немає змісту вкладати кошти ( це біля 5 млн.грн.) у сміттєсортувальну лінію, бо сміттєзвалище у найближчий час потрібно буде консервувати.

 

Проте у червні 2017 року щодо сортувальної лінії Юрій Мороз висловився вже неоднозначно: "Це - європейський тендер, але не ми його проводимо – проводить департамент. Наскільки я знаю, до 20-го числа розглядаються тендерні пропозиції , потім комп‘ютер назначить число торгів. Значить, кошти є виділені на рахунку в департаменті. Це буде не просто сортувальна лінія, це буде сортувально-подрібнюючий комплекс. На рахунок будівництва заводу... Зараз ви знаєте, що був підписаний меморандум між міським головою міста Івано-Франківська та Коломиї, Надвірної, Калуша і губернатором про єдину програму «Поводження з твердими побутовими відходами». Ми звернулися від комунального підприємства «Полігон ТПВ» до прем‘єр-міністра Гройсмана і міністра оборони Полторака, так як землі, на яких знаходиться зараз полігон і на яких планується будівництво заводу, – це землі Міністерства оборони, а у Франківську ним керує Військовий держлісгосп. На скільки я знаю, в області цю програму координує Микола Іванович Вітенко".

 

Майбутня ділянка для заводу, за словами Юрія Мороза, також визначена:

"Вже, якби, намітили ділянку – 10,5 гектарів, це близько до полігону і вона, якби, по логістиці найкраща, бо ближче від траси, лінія електропередач проходить і ще ми звернули увагу, що там старі ліси – ліси більше 120-ти років. Ця деревина вже не представляє цінності як деревина для промисловості... Ну, десь до кінця літа ми мали би документи по землі...".

 

Але майбутнє для Юрія Мороза вимальовується чітко: "В перспективі би мало бути: всі сміттєзвалища закриті і рекультивовані, як тільки буде побудований цей завод. І вся область мала би возити сміття".

 

Загалом у Івано-Франківську щорічно лише біля 3,2% або 13,1 м.куб. сміття збирається роздільним методом. Все інше (біля 420 тис. м.куб.) потрапляє на полігон, де його сортують роми, які поселилися на сміттєзвалищі. Фактично будування сортувальної лінії для сміття може вирішити лише легалізацію цього бізнесу, але ж ніяк не зменшить навантаження на полігон ТПВ.

 

Не нова ідея і спорудження стаціонарного фільтратопроводу, який обіцяли збудувати ще в липні 2013-го за 5,3 млн.грн., але наразі вартість такого будівництва становить біля 8,2 млн.грн.

 

Єдиним позитивним кроком є запуск біогазової установки з виробництва електроенергії, яку встановила в травні 2017 року на сміттєзвалище у с.Рибне фірма «Clear Energy», що перемогла у відкритому інвестиційному конкурсі.

 

Біогазова установка стала важливим елементом програми поводження з твердими побутовими відходами, створення якої ініціював міський голова Руслан Марцінків.

 

Епілог

Біогазова установка, фільтраційний трубопровід та сміттєсортувальна лінія на короткий час відтермінують сміттєву катастрофу на полігоні ТПВ у с.Рибне. Без будівництва сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу проблему зі сміттям в м.Івано-Франківськ та й в області в цілому не вирішити.

 

Вигідніше заробляти просто на захороненні сміття. Лише у 2016 році КП «Полігон ТПВ» за послуги захоронення твердих побутових відходів отримало 4,33 млн.грн., і це при тому, що Івано-Франківська міська влада витрачає майже 2 млн.грн. на утримання сміттєзвалища. Проте вартість за вивіз та захоронення ТПВ щороку зростає.

 

Даний матеріал підготовлений за підтримки Інституту Масової Інформації, Freedom House та Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.

 

Автор: Євген Гапич


18.06.2017 Євген Гапич 3834 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466