Сміття на вагу золота: перспективи переробки відходів в Івано-Франківську

http://dem-alliance.org/userfiles/images/Recycling_predictions(2).jpg

 

Проблема збору і утилізації сміття стосується майже усіх міст України. Сьогодні Громадянська мережа ОПОРА пропонує подивитися на проблему сміття з іншого боку, побачити у відходах реальні перспективи і можливості для розвитку економіки.

 

В Івано-Франківську в 1980-х роках сміттєва проблема особливо гостро постала перед містом і областю. Від побудови нових сміттєзвалищ, зміни обслуговуючих комунальних підприємств, спалення твердих побутових відходів екологічна і соціально-економічна ситуація в місті лише погіршилася.

 

На часі – переробка сміття, в результаті якої виробляється чиста енергія. У багатьох європейських містах сміттєпереробні заводи є невід’ємною частиною господарства міста.

 

У той час, як Швеції доводиться закуповувати відходи в сусідніх країнах, в Україні ж це давно не пріоритетне питання.

 

Хоча насправді утилізовувати ТПВ і продукувати вторинну продукцію ефективно не лише з точки зору екології, але й економіки.

 

Так, двоє українських дослідників Марина Абрамова та Ісмаїл Османов розрахували структуру доходів від утилізації твердих побутових відходіврізними методами: вивезення сміття на полігони, спалення ТПВ і переробка.

 

Результати їхнього аналізу продемонстрували, що сміттєзвалища – економічно збиткові, альтернатива спалення ТПВ ледве покриває витрати на обслуговування, а от сміттєпереробний комплекс дає можливість отримати значний прибуток від виробництва вторинної продукції і дозволяє швидко компенсувати витрати на побудову заводу.

 

За підрахунками експертів тверді побутові відходи в середньому містять:

  • 20–40 % макулатури;
  • 3–3-5 % чорних і кольорових металів;
  • 4–6 % текстилю;
  • 1–2 % пластмаси;
  • 1–2 % склобою;
  • 25–40 % харчових залишків.

 

Тому сміття без сумніву є економічно вигідною сировиною для отримання нових матеріалів.

 

Не так давно міська влада Івано-Франківська почала задумуватися над проектами з переробки відходів, залучати українських і міжнародних інвесторів.

 

Наприклад, вже через місяць планується відкриттяпідприємства з переробки ПЕТ-пляшок.  На одній з нарад у міськвиконкомі заступник мера Івано-Франківська Богдан Білик зазначив, що новий завод буде виробляти з пластикових плашок синтетичну нитку.

 

Також нещодавно в межах проекту «Єврокарпатська ініціатива» міжнародні інвестори зі швейцарської компанії «ESilCo AG»,яка вже 20 років працює на ринку переробки відходів у Німеччині, Канаді, Польщі, Сербії та Алжирі, представили концепцію переробки сміттяв двох областях, зокрема в Івано-Франківській.

 

Цікаво те, що у планах нових заводів переробляти не лише відходи, які надходять з міста кожного дня, але й утилізовувати старі ТПВ, які же багато років лежать на полігонах.

 

За словами швейцарських інвесторів, за зразок вони планують брати успішне підприємство з переробки твердих побутових відходів у Кельні, яке досить швидко показало свою рентабельність.

 

Також Івано-Франківськ у рамках прикордонного співробітництва разом з румунським містом Бая Маре реалізовує проект, присвячений переробці біологічних відходів. У

 

країнське місто нещодавно презентувало свої успіхи – застосування спеціальних машин місцевого виробництва, які всмоктують, подрібнюють листя, траву, деревину, а потім роблять з нього компост.

 

Ще одна ідея з виробництва альтернативної енергії – біогаз, який утворюється у надрах сміттєзвалищ.

 

Величезні накопичення міських відходів на полігонах разом з вологим папером та органічними рештками утворюють сприятливі умови (відсутність кисню, світла) для розмноження бактерій, які продукують метан. Тому розклад відходів органічного походження є природним джерелом отримання метану.

 

Збір та використання такого біогазу – не лише чудова енергетична альтернатива традиційному паливу, але й часткове вирішення екологічної проблеми, оскільки метан, який виробляється на смітниках, у 20 разів шкідливіший для навколишнього середовища, ніж СО2.

 

Звичайно, це лише невеликі проекти, які в перспективі можуть реально вплинути на енергетичну, соціальну, екологічну ситуацію Івано-Франківська.

 

Проте, об’єднавши зусилля міської влади, бізнесу та громадськості, вони можуть стати потужними економічно прибутковими підприємствами з виробництва чистої енергії.

 

за матеріалами Громадянської мережі ОПОРА


16.06.2015 2676 1
Коментарі (1)

Nina Davydova 2017.02.26, 12:45
чи можна застосувати для переробки сміття каліфорнійськогог хробака?
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466