Смирення

 

 

Мир і смирення — слова одного кореня. А бути смиренним, покірним і лагідним — це за будь-яких обставин ні на мить не втрачати спокою, а завжди мати мир у душі.

 

Істинний душевний мир не може бути без смирення, а істиннне смирення — без миру. Можна ж з певним наміром, фальшуючи й обманюючи, демонструвати знаки смирення: покірність, лагідність, привітність, співчутливість, розчуленість, милосердя, простоту, відкритість і в той же час у душі тримати камінь і будувати плани, коли його кинути у ближнього. Тому істинний мир і смирення навзаєм засвідчують одне одного.


«Є святий поклін від смирення, від поваги до ближнього, від поваги до Божого образу, від поваги до Христа у ближнього. і є поклін порочний, поклін корисливий, поклін облесливий і в той же час людиноненависницький, поклін богопротивний і богомерзенний: його просив сатана від Богочоловіка, пропонуючи за нього всі царства світу і славу їх», — говорить один великий святитель.


І які поклони, образно кажучи, звершуємо ми перед нашими ближніми, особливо перед вищестоящими: начальниками, шефами, наставниками і т. д., перед рівними нам і нижчестоящими, такими є ми насправді перед Господом. Він судить по серцю. Тому св. Давид запевняє, що Бог смиренним серцем не погордить, а премудрий Соломон засвідчує, що Божа благодать є лишень у смиренних і наголошує найважливіше: лише смиренних спасе Господь. Тож необхідно здобувати цю спасенну чесноту.

 
Та часто у важких життєвих обставинах нас огортає смуток, розгубленість, розпач і відчай. І це відступ від Бога. Це падіння, яке потрібне дияволу, щоб нас згубити. В такому душевному стані людина забуває, що є безмежно милосердний люблячий нас Творець, що Христос нас запевнив: «Я з вами по всі дні аж до кінця віку». Він смиренно й радісно, сповнюючи волю Небесного Отця, прийшов на землю і зійшов на хрест, щоб спасти нас». З глибокого і досконалого смирення Син Божий навіть умивав ноги своїм учням.

 
Смирення — це духовна вбогість, яка завжди покладається лише на Господа. Смирення ніколи не ображається, не гнівається, не вивищується, а навпаки, принижується, не підлещується, догоджаючи людині, яка впадає в скорботи, нічого не боїться, бо у всьому покладається лише на волю Божу. Тому ця спасенна чеснота не має злоби, ненависті, ворогів, бо не живе власним життям, а Богом і ближніми, щиро бажаючи їм смирення, і заради цього допомагає їм побороти всяке зло.

 
Ось повчальний приклад. Одного разу відомий афонський монах Паїсій повертався до своєї келії. Дорогою він зустрівся з іншим старцем, який попросив його розважити над важливими темами духовного життя. Розмова затягнулася до опівночі. і щойно вони розійшлися, Паїсій, не бачивши стежки, впав униз в яр і зачепився за кущі. Він не пожалкував, що через розмову затримався до темної ночі, а його першою думкою була молитва: «Господи! Благослови, щоби брат щасливо дійшов до своєї келії». А потім подумав: «Звичайно, до ранку я не виберуся звідси, тому тут і звершу своє молитовне правило». І почав молитися. Як тільки дійшов до «Помилуй мене, Боже», враз засяяло яскраве світло й освітило місце, де він був. Паїсій легко вибрався звідти і спокійно в супроводі світла дійшов до свого помешкання...

 
Істинне смирення — це і є, за наукою Христа, зречення себе самого і спасенне несіння хреста.

 

Михайло МЕЛЬНИК. Протоієрей,

Галичина

 

 


Коментарі (2)

al-Kaddafi 2012.03.30, 12:33
Тоді питання: чи варто проявляти смирення народові до його гнобителів, чи буде гріхом у даному випадку проявити злосну нетерпимість до злодіянь влади і дати відсіч, а у випадку силової протидії, можливо і пролити кров свого ворога !? Адже неможливо із смиренним серцем виборювати свої права, для прикладу, як це робили воїни УПА, яких церква сьогодні оспівує (оправдує). Буду вдячний за відповідь отцю (із високим смиренним титулом Протоїєрея - звання, якими отці дедалі більше вихваляються перед мирянами - Михайлу МЕЛЬНИКУ. ...Хто до нас з мечем прийде, той від меча і загине (Євангеліє від Матвія 26:52)
В. 2012.11.06, 13:00
Слово "протоїєрей" означає "старший священик". Тому додавання до свого імені й прізвища цього титулу є цілком нормальним і не є проявом гордості - так само як нормально для гол. лікаря підписатись "Головний лікар", для професора - "Професор" і т.д. Інша справа - як людина ставиться до своїх здобутків і чи стає через них гордою. А знаючи автора статті додам, що він уже багато років є митрофорним протоієреєм з науковим ступенем, але ніколи це не афішує, не стає гордим і ніколи не одягає мітру. Щодо смирення, то воно не виключає готовності захищати свою Батьківщину, тобто своїх ближніх, бо "немає більшої любові як та, коли хтось своє життя віддасть за друзів своїх". Святе Письмо не заперечує захист Вітчизни. І ще згадайте, як Ісус Христос, взірець смиренності, побачивши торговців у храмі, домі молитви, не сидів склавши руки, а вигнав їх із храму! Це був дуже правильний вчинок!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466