Шкільний розклад. Перезавантаження

 

 

З нового навчального року в розкладі українських учнів з’являться нові предмети. Другокласники знайомитимуться з інформаційними технологіями на “Сходинках до інформатики” та студіюватимуть “Вступ до літератури”, а п’ятикласники вчитимуть другу іноземну мову й інформатику.

Нові стандарти знань

Нові предмети у шкільному розкладі - річ передбачувана та закономірна, їх появу декларують нові Держстандарти початкової та базової загальної освіти, котрі поступово набувають чинності. 2018 року нові навчальні плани та програми “доберуться” і до старшої школи, тоді набере чинності Держстандарт повної середньої освіти. Що нового в навчальному процесі чекатиме на старшокласників, побачимо згодом, а поки що зосередимося на цьогорічних зачинателях - другокласниках та п’ятикласниках.

Першокласники ще торік розпочали свою дорогу до знань за новим Держстандартом початкової освіти. Тоді до їхніх навчальних дисциплін додалася англійська мова. Нині вони вже другокласники і продовжують навчатися по-новому.

- Другокласники також повинні багато гратися, бо вони ще маленькі діти, - розповідає завідувач лабораторії дошкільної і початкової освіти обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Світлана Юсипчук. - Вчитель має так планувати свій навчальний процес, щоб гра стала одним із найважливіших методів навчання і виховання. Також учням другого класу вже задаватимуть домашнє завдання та виставлятимуть оцінки. Це те, що формуватиме з дитини справжнього учня.

Інформатика для найменших

Проте це ще не всі зміни в другому класі. Приміром, звичайний предмет “читання” став “вступом до літератури”. На цьому уроці маленьких школяриків поступово знайомитимуть з літературою.

Втім, найбільше різних відзивів та запитань від громадськості викликав предмет, котрий раніше в другому класі не вивчали ніколи. Як ви вже здогадалися, мова йтиме про “Сходинки до інформатики”.

- існує дуже багато бачень цього предмета, дехто не розуміє, як можна викладати інформатику таким маленьким дітям, - каже Світлана Юсипчук. - Але другокласники не вивчатимуть інформатику, це підготовчий, вступний та ознайомлювальний курсѕ

Нагальність вивчення цієї надсучасної дисципліни освітні фахівці пояснюють просто: комп’ютер безповоротно ввійшов у наше життя. Завдання педагога - з раннього віку навчити школярів правильно з ним поводитися, ставитись до нього не як до ще однієї іграшки, а як до потужного інструменту знань. Роботу за комп’ютером у другому класі суворо лімітуватимуть. Лише 15 хвилин на день - саме такий час відповідає санітарно-гігієнічним нормам.

Думаю, сучасним діткам буде цікаво вивчати “Сходинки до інформатики”, адже, як свідчить досвід, з інформаційними засобами вони на “ти” із пелюшок. інколи навіть здається, що користування комп’ютерами, телефонами, планшетами та іншою технікою у них закладено на генетичному рівні. Якщо буде цікавий вчитель, котрий забезпечить своїм учням ознайомлення зі світом інформаційних технологій, звичайно, в ігровій формі, то другокласники полюблять цей предмет раз і назавжди.

Отже, хто вестиме дітей сходинками алгоритмів до знань з інформатики? Вчитель початкової освіти, адже саме такий педагог, за словами Світлани Юсипчук, знає психологію, підходи до найменших учнів, він готовий працювати в такому режимі, коли потрібно постійно змінювати види діяльності й використовувати ігрові форми навчання. Заступник начальника управління освіти департаменту освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту івано-Франківської ОДА іван Будзак наголошує, що в області затвердили та реалізували комплексний план дій щодо підготовки вчителів другого класу до викладання “Сходинок до інформатики”.

- Звичайно, буде проблема в моральному плані, це все-таки новий предмет, машина, - констатує завідувач лабораторії дошкільної і початкової освіти. - Проте наші вчителі-“початківці” дуже активно використовують комп’ютер у навчальному процесі через мультимедійні презентації, є вчителі, які мають багато програмних засобів і використовують їх. Отож усе піде своїм річищем.

Світлана Юсипчук наголошує на тому, що всі вчителі-“початківці”, котрі викладатимуть у другому класі, вже ознайомилися з усіма програмами, підручниками, посібниками та дидактичними матеріалами.

До речі, “Сходинки до інформатики” другокласники зможуть вчити за одним із трьох чинних підручників різного авторства й складності. Ними школи забезпечено на 100%. Крім того, науковці Коломийського педагогічного коледжу Василь Гречук і Наталя Кіщук видали наразі єдиний на всю Україну посібник для вчителя “Сходинки до інформатики. інформатика у 2 класі”. За словами і. Будзака, ця книжка здобула багато схвальних відгуків від педагогів області.

Специфіка викладання інформатики в будь-якому класі полягає в тому, що навчитися працювати на комп’ютері без самого комп’ютера нереально. Важливо було комп’ютеризувати початкові школи (на івано-Франківщині їх є 120), в яких ніколи такого предмета не було, тому і в комп’ютерних класах не було потреби. Це треба було зробити в екстреному режимі до цьогорічного 1 вересня.

- Не приховую, що з комп’ютеризацією шкіл першого ступеня були певні проблеми, бракувало коштів, - підсумовує іван Будзак. - За кошти обласного бюджету закупили комп’ютерні класи для шести початкових шкіл. Голова ОДА Михайло Вишиванюк зобов’язав голів усіх РДА до 1 вересня забезпечити комп’ютерами всі школи їхніх районів. Ми рекомендували, щоби це були ноутбуки.   

Німецька чи російська?

Зміни у звичному шкільному розкладі не оминули й п’ятикласників. Вони цього року змушені будуть вивчати два нові предмети - інформатику та другу іноземну мову.

Обов’язкове вивчення другої іноземної мови з п’ятого класу також викликало в суспільстві неоднозначні відзиви. А все через побоювання, що під цією ширмою у багатьох школах будуть вивчати “незвичну” іноземну, мову однієї національної меншини - російську. За даними профільного міністерства, німецьку мову вивчатимуть 52% школярів, російську - 23%, французьку - 14%. На Прикарпатті мовна ситуація дещо інша. Хоча лідер той самий - німецька мова, її вивчатимуть 9 221 учень (66%), на другому місці - англійська, яку студіюватимуть 2 398 учнів (17%), французька - 1 758 учнів (12%). Меншу популярність в області мають польська, іспанська та російська мови. Польську вчитимуть 248 дітей, іспанську - 95, а російську лише 39.

Запит батьків, кадрове забезпечення і традиції шкіл - основні причини того, яку саме другу іноземну вивчатимуть у тому чи іншому навчальному закладі. Як бачимо, на Прикарпатті ці чинники зійшлися на німецькій мові, а от російську в області майже проігнорували.

Для чого в школах вивчати дві іноземні мови і чи не буде п’ятикласникам заважко? - ось ті запитання, котрі хвилюють громадськість.

- Основна мотивація - рівний доступ до високоякісної освіти дітей із сільської місцевості, - розповідає методист іноземних мов обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Олександра Кондрат. - У спеціалізованих школах діти обов’язково вивчають дві іноземні мови, а діти, скажімо, із сільської місцевості не мають такої можливості. Її забезпечить обов’язкове введення другої іноземної мови. Крім того, знання іноземних мов надасть дітям більше можливостей для самореалізації.

Фахівці від освіти наголошують, що дитина в п’ятому класі вже готова до того, аби вивчати другу іноземну мову. “Психологи, зарубіжний досвід і моя власна практика доводять, що діти нічого не плутають, а вивчення другої іноземної їм дається легко. Тим паче, що в нових підручниках багато віршів, пісень в ігровій формі. Основне завдання цього предмета - спрямувати до комунікації”, - наголошує О. Кондрат.

Навчання покаже…

На жаль, мінуси чи плюси тих чи інших нововведень видно лише після їхнього практичного застосування. Тож наразі висновки робити зарано. Але, напевно, вже варто змиритися з тим, що українська школа семимильними кроками йде до ускладнення шкільних програм. Простіше точно не буде. Нові предмети, котрі в принципі є на часі, - чи не найкраще свідчення такого. Як ці складні предмети сприймуть і знатимуть наші діти, залежить від багатьох чинників: від висококваліфікованих педагогів, від технічних засобів, інш. На жаль, не всюди ці чинники є. Тому, напевне, рівного доступу до знань як не було скрізь, так і не буде. А от чи справдяться мої не вельми оптимістичні прогнози, побачимо за рік.


03.09.2013 1532 2
Коментарі (2)

Таня 2013.09.04, 13:09
звичайно, що більше плюсів, як можна говорити що дитині не потрібен предмет сходинки до інформатики коли практично у кожному домі є компютер, чи друга іноземна мова.... батьке які це заявляють є просто не далекоглядними більше того вони обмежують можливості своїх дітей до самореалізації у майбутньому!!!!!!!!!!!!!
Я 2013.09.08, 13:32
Рекомендую усім батькам і студентам уважно передивитись ці лекції про найголовніше: http://life.pravda.com.ua/technology/2013/06/12/131132/ та http://life.pravda.com.ua/technology/2013/07/24/134554/
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466