Сюжети з родзинками та несподівані фінали: новий книжковий огляд від Фіртки

Новий тиждень — нова порція книжок у нашому традиційному огляді, друзі. Сьогодні Фіртка разом з нашим книжковим оглядачем Остапом Микитюком спробують трохи збалансувати зарубіжну з українською літературою, яка абсолютно впевнено не здає позиції та вривається в контекст.


Відкриє добірку психоделічна прозова збірка чернівецької письменниці та художниці Христі Венгринюк — «Народжуватись і помирати взутими» (ВСЛ, 2018). Збірка налічує у собі 20 коротких текстів. Кожен з них пронизаний відчуттям дисбалансу, ерос і танатос змінюють одне одного не встигаєш і змигнути оком… ось ти риба у черговому фантасмагоричному видиві авторки та вже наступної миті ти тонеш в еротичних, часом занадто відвертих фантазіях наступного героя книжки.

Цікаво, що Христя також вдало поєднує у своїй збірці екзотичність і затхлість світу, в якому ми існуємо, додаючи експресивні ниточки божевілля та нотки спокою в химерні й болючі моменти. «Народжуватись і помирати взутими» видалась мені напрочуд тонкою прозою, яка наче перетікає з руки в руки, як гарячий пісок. При цьому піщинки-слова не розсипаються й не губляться, а осідають ледь відчутним шаром у свідомості. Сповідь жінки під сироваткою правди або в наркотичному тріпі. Чистий пост-модерн.


Хоч і важко переключитись після такого, але я спробую. Наступною книгою у списку must-read став роман молодого і надзвичайно амбітного письменника Андрія Новіка — «Аномалія» (КСД, 2020). І це просто вибух мозку! Востаннє такі емоції від прочитання я фіксував, коли закрив палітурку романів «Код да Вінчі» Дена Брауна (понад 10 років тому) і першого «Бота» Макса Кідрука. Але… я не стану порівнювати Андрія з цим авторами. Як мінімум тому, що він абсолютно самобутній і по-справжньому талановитий український автор, який за бажанням втре носа їм обом. Якби тільки його зараз не перехвалити.

Отож. Роман «Аномалія» це суміш технотрилера, фантастики, детектива і пригодницького роману. В центрі сюжету четверо друзів, які щойно приїхали на відпочинок у Марокко — Остап, Віталік, Марта і Ян. Місто Феса, куди вони прибули — одна з точок їхнього відпочинку. Незабаром закінчиться Рамадан і компанія хоче бачити, як на їхній очах ця стримана країна перетвориться у справжній фестиваль.

Все б так і сталося, якби не загадковий теракт, в якому загинуло тисячі людей буквально за 30 секунд. Ні, це не ядерна бомба і навіть не напад інопланетян… це щось набагато химерніше. Якимось дивом ця четвірка виживає і зустрічає на своєму шляху юну дівчину Аміру. І ця зустріч потягне за собою руйнівні наслідки.


А от «Голограма для короля» Дейва Еґґерса, яка також вийшла у 2020 році у «Фабулі» відчутно збавляє градус однієї напруги й породжує іншу. Принаймні в контексті читання мені здалося саме так. Алан Клей, головний герой роману, не найуспішніший підприємець, вже не молодий, невдало розлучений чоловік, який намагається зберегти хоч крихту самоповаги. На його шиї кредит за дім, який хочуть відібрати маклери, донька змушена взяти академвідпустку й влаштуватись на роботу, тому що батько не в змозі оплатити її навчання, ну і жодної перспективи на спокійну старість. Я б на його місці збожеволів, але Алан тримається.

До цього всього, одного дня йому випадає можливість, яка буває раз в ніколи — поїхати до Арабських Еміратів і запропонувати тамтешньому королю нову розробку компанії, в якій Алан працює. Колись волею випадку Алан познайомився і начебто подружився з його племінником, тож шанси на мільйонний контракт достатньо великі, а отже, Клей за крок від успіху й можливості врятувати своє становище.

Та, на жаль, в Аравійської пустелі свої плани на цього білого чоловіка, й зовсім не такі райдужні, як йому б хотілося. Цей роман видався мені певною мірою медитацією, історію про смирення й прийняття. З усіма її «+» і «-».


А закриє добірку комікс (в цьому випадку оберу саме таке визначення, бо він закордонний, імпортний). Це невиправдано скандальний комікс видавництва «Рідна мова» — «Принцеса+принцеса. Довго і щасливо» Кейті О'Нілл. Не так давно мені довелося спостерігати хвилі хайпу і хейту стосовно цієї невинної дитячої книжки. Пам’ятаєте, в попередніх оглядах я вже розповідав вам про книжку Лариси Денисенко «Майя та її мами»?

Так от, ситуація до болю схожа. За сюжетом коміксу, авторка знайомить нас з двома принцесам - Сейді (яка сиділа у вежі з драконом-поросятком) і Амірою (східною принцесою-воїном на єдинорозі). І ось вони зустрілись. Одна врятувала іншу, потім вони разом врятували принца і рушили на бійку з циклопом, а далі було ще трошки пригод, перемога над злою чаклункою і… нестандартний фінал — Сейді й Аміра в кінці одружились. Як таке можливо, мабуть, скажете ви, й додасте, невже таке можна показувати дітям і тим більше толерувати?

Можна. Скажу навіть більше — таке толерувати треба і пояснювати дітям змалечку. Це та ситуація, коли дитина повинна розуміти всі аспекти дорослого життя, щоб потім це не вводило дитину в шок і т.п.

Наголошу на тому, що в коміксі абсолютно відсутні будь-які еротичні прояви, поцілунки, секс і таке інше, максимум, що ви побачите на сторінках коміксу — тримання за руки. Не знаю, що більше зараз провокує ті хвилі хейту — страх, необізнаність чи відсутність критичного мислення, але скажу одну очевидну річ — надворі 21 століття, час, коли стереотипи минулих століть повинні нарешті залишитись у минулому, час нового покоління обізнаних людей, які вміють користуватись інформацією і відрізняти пропаганду й фейки від правди. Ми ж, наразі, те покоління, яке повинне підтримувати й пояснювати, а не нав’язувати.

І на цій толерантній ноті я скажу вам, друзі, до зустрічі у наступному книжковому огляді.

Все буде перфектно!


04.02.2021 777
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455