ШІСТЬ запитань Олегові Рибачуку (й сьоме навздогін)


- Олеже Борисовичу, як Ви оцінюєте сучасну суспільно-політичну ситуацію в Україні?


Нині ситуація в Україні дуже схожа на міжнародну економічну ситуацію. Тобто кризову, в результаті якої має виникнути якась нова якість. Зрозуміло, що вичерпали себе одно лідерські партії, що вичерпали себе технологічні проекти. Не працює мітингова демократія. Коли в 2004 році це було новинкою, то зараз вже жоден політик не збере таку аудиторію на цю найближчу кампанію. Тому мені здається, що це співпадає з певними світовими процесами. Майбутнє за принципово іншими кампаніями. В Україні майбутнє за тими партіями, які матимуть глибоке коріння. На разі, таких немає. Бо коли лідера найбільшої партії саджають в тюрму, а на вулицю виходить декілька тисяч людей, а начебто партія має сотні тисяч членів і лідер мав багатомільйонну підтримку, то це говорить про те, що ці відносини не щирі.


- Сьогодні Ви в Івано-Франківську для підтримки громадського руху «ЧЕСНО». Як оцінюєте його шанси вплинути на хід цьогорічної парламентської виборчої кампанії?


Громадський рух «ЧЕСНО» - це перша системна, гарно продумана з урахуванням міжнародного досвіду кампанія, яка вже змушує політиків реагувати на громадську думку. Ви знаєте, що громадський рух «ЧЕСНО» - це рух, який виставляє для політиків й майбутніх політиків шість базових критеріїв доброчесності. Щойно мені колеги показали лист Партії Регіонів, яка визнала ці критерії й зобов’язалася, що їхні кандидати будуть відповідати цим критеріям. На місцевому рівні ми маємо такі ситуації в багатьох регіонах. На загальнонаціональному рівні партія Гриценка "Громадська Позиція" визнала публічно і підписала угоду. Завтра в Запоріжжі УДАР Віталія Кличка на своєму з’їзді візьме на себе таке зобов’язання й підпише угоду. В нас запланована зустріч з Арсенієм Яценюком, з Турчиновим. Поки що в історії незалежної України не було того, коли громадяни виставляли вимоги, а політики на них відкликалися. У нас було все навпаки.

 

Ми також прагнемо трошки перезавантажити виборців, щоб вони робили свій вибір усвідомлено. Для цього робиться величезна робота по аналізу кандидатур не тільки по партійних списках, але й мажоритарних на відповідність цим критеріям. Ми зробили соціологічне дослідження і переважна більшість українців підтримує такий підхід. Тобто від 76% до 80% українців підтримують ту тезу, що кандидати мають відповідати саме цим критеріям. Найвищий рейтинг займає антикорупційний критерій. Люди системно мислять. Навіть коли їх запитати «уявіть собі, що депутат буде корумпований, але він вам десь гречку подарує, дороги відремонтує», то 76%% людей кажуть, що не проголосують за такого кандидата. Розумію, що у нас бували випадки, що люди обіцяли, що ніколи не оберуть президента з кримінальним минулим , але попри це все-рівно обрали. Тому ми хотіли б донести інформацію до найширших кіл громадськості. Ми підготували листівки, які повторюють ці критерії й людина дуже чітко зможе для себе вибрати пріоритет. Нам потрібно, щоб до влади приходили чесні, моральні люди. Дуже важливо щоб ця кампанія стала традицією і щоб на кожних виборах українці керувалися цими критеріями. Я нещодавно був в Канаді, то там при парламенті існує спеціальний орган, який перевіряє кожного кандидата за певною системою.

 

- На Вашу думку, чи не запізно стартувала кампанія «ЧЕСНО»? Чи встигне вона вплинути на вибір громадян?


Ні, не запізно. Ми стартували рік тому. Зараз впізнаваність руху становить 23%. Тут ще є така річ, що найбільш ефективно виборець отримує інформацію за три тижні до виборів. Тому можна по різному реагувати. Але це не разова кампанія. Дуже цікаво буде спостерігати за поведінкою політиків після виборів, особливо мажоритарників. Адже можуть початися тушки, фракційні переходи. Зараз важливо щоб громадяни добре розізлилися і почали дійсно контролювати дії політиків. І політики дуже швидко відрефлексують. Ми, наприклад, не думали, коли починали свою кампанію, що партії публічно братимуть на себе зобов’язання. Але вони беруть. Звичайно, що в нас можна багато чого декларувати. Але це буде своєрідний меседж. Поки що політики самі між собою договорюються, виборець їм потрібен тільки тоді, коли опускає бюлетень в скриньку для голосування.

 

- Окремі політики й політичні сили ще недавно піднімали питання праймерізу.  Наскільки даний механізм може бути дієвим в Україні?


Основна наша проблема – це проблема довіри. Перед виборами з'являються різноманітні соціологічні кампанії, які штучно створюють партіям рейтинги. Рух «ЧЕСНО» робитиме спільний екзитпол з Фондом Демократичні ініціативи, який нині є еталоном української соціології. Проте, виборець не зорієнтований. Для мене дуже показовим є той факт, що ні влада, ні опозиція не проголосувала за відкриті списки. Власне, коли самі виборці визначають місце кандидата в списку партії. А не пішла на це ні влада, ні опозиція тому, що це забирає корупційну складову. Ви знаєте, що місця в списках продаються і найдорожчими є  ті, що знаходяться у прохідній частині.


- Існували думки про те, що рано чи пізно в Україні можливий революційний сценарій розвитку подій. Навіть аналітики прогнозували чи то лівійський чи то єгипетський сценарії. На Вашу думку, можливість розвитку подій в Україні саме таким шляхом є?


Революційний сценарій не прогнозується. Ніхто  не прогнозував майдану. Тоді жодне соціологічне опитування не показувало, що ситуація складеться саме так. Зараз ситуацію можна розхитати. Проте, думаю, що такий силовий варіант не прогнозований, як не прогнозовані й його наслідки. Це навіть може бути сценарій, який цікавий нашим вічним "стратегічним партнерам", але точно не друзям, бо Україну весь час намагаються відірвати від перспективи приєднання до Європейського Союзу, де в принципі, існує прогнозованість ситуації.  На разі, єдине що може призвести до такого сценарію, це різке загострення економічного становища, а до цього ми вже дуже близько стоїмо. Влада надзвичайно корумпована, розкрадається бюджет і жодна економіка не витримає такого рівня корупції.  Нині всі знають, що найбільшими корупціонерами є родина Президента. А тому на фоні економічної кризи, відсутності реформ й неприйняття України в Європйеський Союз  ситуація може стати некерованою. Але дуже не хотілось би, щоб так трапилось.

 

- Одним із пунктів Вашого візиту в Івано-Франківськ є публічна дискусія на тему «Коли в Україні з’являться чесні політики?». То коли ж, на Вашу думку, вони таки з’являться?


Політики зявляться тоді, коли цього захоче виборець. Тобто, політики – це такі «тваринки», які реагують на запит. Коли зараз 30-40% українці вговорять, що вони хочуть нової якості політики, то вони почали говорити, що цю якість принесе та політична сила, яка підтримає рух «ЧЕСНО». Я легко прогнозую, от загадаєте мої слова, що своїми картками буде голосувати переважна більшість депутатів. Тому що цього захотіла громадськість. В наступному парламенті відповідати критеріям «ЧЕСНО» буде значно більше парламентарів, ніж сьогодні. Навіть, якщо політик ну вже дуже "шкодливий кіт", то він буде робити вигляд, що є чесним. На Заході теж є такі нечесні політики, але вони розуміють специфіку свого становища – якщо ти попадаєшся хоч один раз, то втрачаєш все, що тримав завдяки своїй посаді. Західні політики поставлені в умови, в яких змушені діяти для виборців.

 

- Які у Вас  враження від Івано-Франківська, від молодих громадсько активних людей, з якими Вам довелось спілкуватися?

Я вперше ось так вільно в Івано-Франківську. В мене на все є два дні. Я хотів би ще прийняти завтра участь в одному заході. Поки що бачив центр міста – він  надзвичайно красивий,  а головне, що молодь дійсно активна.


27.04.2012 780 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466