Раніше чимало жінок з інвалідністю переривали вагітність, натомість сьогодні все частіше наважуються на материнство та народжують цілком здорових малюків.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Канал 402.
На звичний огляд до перинатального центру разом із чоловіком навідалася Мар’яна Веляник. Сім’я очікує на дівчинку.
За словами молодих батьків, питання, чи виношувати дитину навіть не виникало. Попри те, що вже два роки жінка пересувається на візку.
«У 5-річному віці я впала по сходах, травмувала хребет. Отямилась тільки через 40 хвилин вже в лікарні. У мене була гематома і травма хребта. Хоча ми в той час цього не знали, що є травма хребта. Вона почала проявлятись з 11-12 років. Почали атрофуватись м’язи, і нам сказали, що воно буде погіршуватись. Я ніколи не думала, що буду переривати вагітність. Навіть якщо б були якісь протипоказання, я думаю – постараюсь справитись», - розповідає Мар’яна Веляник.
Лікарі кажуть, що досвіду роботи з вагітними жінками, що мають такі діагнози, як у Мар’яни, донедавна і самі не мали. Поступово вчилися і нині можуть похвалитися успішними результатами.
«Раніше була зовсім інша ситуація. Жінки з такими діагнозами у нас не виношували вагітність. Це було протипоказано. Є дуже багато жінок з екстрагенітальною патологією, які зараз виношують вагітність, ми працюємо разом з їхніми основними лікарями, які ведуть їхнє основне захворювання», – говорить Оксана Мазурок-Дарчин, завідувачка відділення Центру планування сім’ї.
До слова, письменниця Христина Сирова-Ковалишин народила двох дітей: старшому Яну 3 роки, молодшій Оленці – 7 місяців. Хоча страхів, каже, не бракувало. Наважилась сама і тепер надихає інших.
«З Яном я і боялася вагітності, багато чого всього перестраховувалась. Через те і поганий сон був. І так само боялася, як я справлюся. Але дійсно перший рік багато показав, що не все так складно, як ми собі можемо уявити» – каже Христина.
До обох вагітностей жінка ретельно готувалася, щоб виключити можливі ризики для малюків. Нині за порадою до неї звертаються чимало жінок з інвалідністю, які досі вагалися.
Великою проблемою для людей з інвалідністю досі залишається доступність. Втім, для вагітних в обласному перинатальному центрі стараються створити комфортні умови.
На думку лікарів, ключовим є бажання самої жінки. Якщо вона твердо вирішила стати матір’ю, то докладе максимум зусиль, щоб її мрія таки стала реальністю.
Читайте також:
На Івано-Франківську область виділили 3,8 мільйона гривень для осіб з інвалідністю