Що варто знати про вакцинацію проти COVID-19?

У березні 2020 року ми офіційно реєстрували перші випадки захворювання на коронавірусну інфекцію. З того часу, усі зусилля були скеровані на одне – розробку ефективної вакцини, що дозволить зупинити пандемію.

Але, коли вакцина стала доступною для кожного українця, ми сліпо віримо фейковим відео та ресурсам про міфічні наслідки вакцинації, організовуємо мітинги, шукаємо провідників антивакцинаторів. Пропонуємо у цій статті ознайомитися із базовими поняттями: як працює вакцина, для чого вона створена, чи дієва вакцина і чи реальні побічні наслідки.

Що таке вакцина і як вона працює?

Суть вакцинації полягає у введенні антигену збудника захворювання, щоб ознайомити імунну систему із цим збудником і підготувати її до реального захворювання. Імунітет виробляє специфічні захисні комплекси – антитіла, які гарантуватимуть надійний захист для пацієнта.

ВАКЦИНА НЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО ПОЯВИ ЗАХВОРЮВАННЯ!

Що ми знаємо про сучасні вакцини проти COVID-19?

Наразі в Українідоступні декілька вакцин різних виробників:

  • Comirnatyвід Pfizer/Biontech – найбільш популярна вакцина. Вона містить молекули матричної РНК, яка кодує шиповидний білок-компонент оболонки вірусу. Грубо кажучи, коли вакцина проникає в клітину, вона «навчає» організм самостійно виробляти захисні антитіла. Вакцина не змінює вашу ДНК – це міф! Ефективність 95-96%.
  • AstraZeneca (Vaxzevria)–векторна вакцина, що містить модифікований вірус, який не призведе до захворювання, а тільки ознайомить імунну систему із особливостями збудника без розвитку інфекційного процесу. Ефективність 70,4%.
  • Coronavac/Sinovac – це найпростіша інактивована вакцина. Вона містить вбитий вірус, який виключно діє як антиген, на який виробляється антитіло. Ефективність цієї вакцини напряму залежить від рівня імунної відповіді організму людини – приблизно 70-80%.
  • Moderna – також відноситься до мРНК-вакцин. Дія подібна до Comirnatyвід Pfizer/Biontech. Ефективність 90%.

Чи безпечні вакцини проти COVID-19?

Вакцинація – це ін'єкційна процедура, яка все-таки потребує інвазивного втручання. Як і будь-яка ін'єкція, вона супроводжується незначним болем під час проколу шкіри голкою. Біль після вакцинації обумовлений місцевою реакцією тканин – розвитком запальної реакції, яка відноситься до норми. Це явище минає через кілька годин чи добу.

Більш серйознимможливим наслідком є алергічна реакція на допоміжні компоненти вакцини – розвиток анафілактичного шоку. У такому випадку кожен пункт вакцинації забезпечений засобами для надання невідкладної допомоги. Частота розвитку анафілаксії складає 1 на 100 000 вакцинованих.

Вакцинація жодним чином не впливає на фертильність. Згідно із останніми дослідженнями, рівень АМЛ (антимюллерів гормон, що відповідає за репродуктивну функцію жінки) не змінився у жодної із обстежуваних вакцинованих жінок. Також дані фолікулометрії, що проводилися динамічно після вакцинації також не показали значних змін.

Кому не можна вакцинуватися?

Абсолютним постійним протипоказанням до вакцинації є алергічна реакція на будь-який із компонентів вакцини. Тимчасовими протипоказаннями є аутоімунні захворювання, гострі запальні захворювання, лихоманка, прийом імуносупресивних засобів та ін.

Перед вакцинацією щиро рекомендуємо оглянутися у лікаря.

Вагітні, годуючі мами, люди із супутніми хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, пацієнти із цукровим діабетом, захворюваннями щитоподібної залози, захворюваннями легень – повинні вакцинуватися першочергово!

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


12.02.2022 938
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

969
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1981
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2852
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3488
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6879 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3872

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7641
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

495
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5467