Прагнучи розробити вакцину проти Covid-19, дослідники подолали проблеми, які, як правило, змушують дослідження проєктів вакцин розтягнутися на роки, якщо не десятки років.
Якщо припустити, що одна або декілька їх експериментальних вакцин виявляються безпечними та ефективними на пізніх стадіях - це величезний подвиг сам по собі - фармацевтичні компанії та медичні працівники зіткнуться з цілим новим набором перешкод у своїх зусиллях широко розповсюдження у світі. Підготовка до щеплення 7,8 мільярда людей на планеті вже триває.
Отримання зеленого світла
Як правило, вакцина повинна показати, що вона працює під час випробувань, в яких беруть участь тисячі добровольців, перш ніж регулятори розглянуть можливість дозволити її використання поза дослідженням. Поки Китай і Росія використовують спеціальні нормативні положення для впровадження вакцин Covid до того, як вони пройшли повне тестування, дев'ять американських та європейських компаній, які займають перше місце у цій галузі, відмовились від будь-яких скорочень. Після того, як Адміністрація з питань харчових продуктів і медикаментів у США прийме рішення про запит на затвердження після завершення випробувань вакцин, може минути рік, проте Великобританія та Європейський Союз виклали швидкі варіанти через пандемію.
Виробничі перешкоди
Для проходження зразка вакцини на необхідних етапах тестування потрібно виготовити десятки або, можливо, сотні тисяч доз.
Зробити достатньо перевіреної вакцини для постачання світу в розпал світової кризи - це масштабна робота. Необхідність забезпечити достатню кількість спеціальних скляних флаконів, у яких містяться вакцини, додає завдання. Ряд компаній вже наростив виробничі потужності для своїх зразків. Оскільки кожна вакцина має свій власний виробничий процес, важливим є ступінь масового виробництва будь-якої вакцини, яка фактично перетинає фінішну лінію. З цієї причини фахівці з охорони здоров’я сподіваються, що не один із них виявиться безпечним та ефективним в короткі терміни. США вже почали накопичувати дози експериментальних вакцин за підтримки державного фінансування, регулятори ставок дадуть запуск одного чи кільком зразкам.
Транспорт та зберігання
Транспортувати вакцини з виробничих ділянок куди завгодно - величезне завдання. За однією оцінкою, режими для однодозової вакцинації через повітряний транспорт для захисту населення світу потребують місця приблизно у 8000 вантажних літаків. Масштаби та швидкість мобілізації, заплановані глобальними групами охорони здоров'я та урядами, є безпрецедентними, за словами Джана Ганді, спеціаліста з постачання в Unicef, який координує зусилля з розподілу, включаючи попередню покупку сотень мільйонів шприців. Ускладнює ситуацію й те, що при транспортуванні та зберіганні вакцини повинні зберігатися в холодильнику, а деякі з них, можливо, доведеться зберігати при температурі до мінус-112 градусів за Фаренгейтом (мінус-80 градусів за Цельсієм).
Мета полягає в тому, щоб до кінця року в бідних країнах було встановлено 65 000 холодильників для вакцин, за словами Ганді, спеціаліста некомерційної організації, яка займається збільшенням доступу до імунізації в таких регіонах.
Подвійний виклик
Більшість вакцин передбачає два прийоми, що значно ускладнює процес. Вакцина з двома ударами більш-менш подвоїла б виробничі, транспортні та холодильне забезпечення. Це означало б, що для ін’єкцій потрібно вдвічі більше голок. І оскільки деякі люди не повертаються за другою з двох доз вакцини, це ускладнить процес забезпечення імунізації достатньої кількості людей проти Covid-19, щоб зупинити його поширення. Фармацевтичні компанії Johnson & Johnson та її конкурент Merck & Co. роблять ставку на одноразові вакцини, які можуть дати їм перевагу в розподілі.
Фінансування
У заможних країнах не очікують труднощів з пошуком грошей на придбання вакцин: багато хто вже уклав угоди про купівлю. Ризик для бідних країн полягає в тому, що багаті люди монополізуватимуть постачання вакцин, як це було під час пандемії свинячого грипу 2009 року. Програма під назвою Covax, яку очолює Гаві, Об'єднання з питань інновацій щодо готовності до епідемій та Всесвітня організація охорони здоров’я мають на меті забезпечити рівномірний розподіл вакцин по всьому світу, при цьому багаті та бідні країни отримають її одночасно. Програма фінансування вакцин для країн, що розвиваються, зібрала 700 мільйонів доларів з цільового плану у 2 мільярди доларів на 2020 рік. Окрім закупівлі вакцин, країнам доведеться фінансувати мережі розподілу.
Американські чиновники заявляють, що, як передбачається, є потреба у додаткових 6 мільярдах доларів, щоб допомогти державам підготуватися. Проте, витрати на вакцинні кампанії, швидше за все, незначні у порівнянні з вартістю пандемії: за оцінками, в усьому світі 375 мільярдів доларів на місяць.
Проблеми безпеки
На тлі очікувань величезного попиту та обмеженої пропозиції існує занепокоєння, що вакцини можуть бути незаконно спрямовані. За даними Unicef, розглядається нова упаковка та технологія, включаючи штрих-коди для відстеження доз при транзиті. Злочинні організації в США вже робили контрабанду неправомірних та несанкціонованих продуктів проти Covid, включаючи засоби індивідуального захисту та тестові набори. Ставки стосовно вакцин ще більші.
Нестабільність вакцинації
Експерти в галузі охорони здоров’я розглядають вакцини, як запоруку виходу світу з пандемії, але не всі готові прийняти їх. Постійний міф про те, що вакцинування дітей становить значний ризик, підриває довіру до імунізації у багатьох країнах. У декого конкретні кампанії щодо вакцин викликали недовіру. Швидкий темп, з яким розробляються зразки, додав турбот щодо безпеки. Під час опитування в серпні близько третини американців заявили, що не планують отримувати вакцину. Кожен шостий респондент з Великобританії сказав, що однозначно або, можливо, не хотів би брати участь у червневому опитуванні. Розповсюдження вакцини може зупинити циркуляцію вірусу, встановивши так званий колективний імунітет, який досягається, коли значний відсоток громади сформував імунітет, заразившись або отримавши вакцину. Для Covid-19 відсоток, за оцінками, коливається від 55% до 82%.
за матеріалами Bloomberg