SELECT* провів незалежне дослідження ринку праці бухгалтерів Західної України

Які зарплати в бухгалтерів? Скільки отримує бухгалтер-початківець, а скільки — досвідчені професіонали на керівних посадах? У яких сферах кращі умови і чи впливає на рівень оплати, наприклад, знання англійської?

Рекрутингова компанія SELECT* в рамках напряму Pro (пошук та підбір кваліфікованих спеціалістів) провела власне дослідження. Воно відбувалося онлайн у формі анкетування, а також у вигляді розгорнутих інтерв’ю з 1 по 31 серпня. Цільовою аудиторією були бухгалтери Західної України та окремі спеціалісти з інших регіонів. Всього в опитуванні взяли участь 149 учасників.

Ким є опитувані?

Заповнили анкети спеціалісти різного рівня та напрямків. Серед них — бухгалтери-початківці, головні бухгалтери та фінансові директори, а також власники консалтингових компаній, аудитори й фінансові консультанти, викладачі фінансового обліку та аудиту. Майже дві третини респондентів — з Івано-Франківська та Львова. Решта — з інших великих міст та маленьких містечок Західної України.

Більшість опитаних респондентів — штатні працівники, а 13,4% самозайняті або власники консалтингових та/або бухгалтерських компаній. При цьому майже третина займає посаду головних бухгалтерів.

Понад 60% працюють з малим і середнім бізнесом. Проте серед опитаних як мінімум 12% спеціалістів з досвідом роботи із великими, а 25% — з різного розміру компаніями. Переважна більшість опитаних мають за плечима великий досвід роботи (понад 10 років). Проте участь в анкетуванні взяли також і початківці.

Попри стереотипне враження, що у бухгалтерській сфері працюють виключно жінки, чоловіки тут теж є. При цьому серед опитаних, чоловіки частіше, ніж жінки займають керівні посади (41% чоловіків — головні бухгалтери, а серед жінок у цій категорії 31%).

Питання зарплати

Лише 23% опитаних задоволені рівнем своєї заробітної плати. 32,4% отримують до 10 тис. грн. Ще 33,8% — від 10 до 15 тис. грн. Якщо оцінювати рівень зарплат залежно від місця проживання, то відчувається велика залежність від розміру міста. Так, в Івано-Франківську 45% мають заробітні плати до 10 тис. грн. Водночас такі рівні зарплат у Львові має всього 21% опитаних.

Серед тих респондентів, які отримують середні та високі зарплати (від 16 тис. грн. і вище) переважна більшість проживає у великих містах (Львів, Луцьк, Івано-Франківськ).

Водночас зарплатні очікування перевищують поточний рівень оплати мінімум на 6 тис. грн/міс. Наприклад, серед тих, хто отримує менш як 10 тис. грн, 47% хочуть зростання відразу до рівня більш як 16 тис. грн.

Серед досвідчених спеціалістів із рівнем зарплати понад 21 тис. грн незадоволених своїм рівнем доходу менше. Але і очікування в них набагато більші. Так, 46% хоче зростання зарплати не на кілька тисяч гривень, а мінімум в два рази.

Рівень оплати також прямо залежить від досвіду. 55% респондентів досвідом до 3-х років отримують до 10 тис. грн. А з досвідом від 3-х до 5 років таких уже 33%. Серед спеціалістів з досвідом понад 5 років 45% отримують не менше 16 тис грн за місяць.

Є суттєва різниця також у заробітних платах рядового і головного бухгалтера компанії. Так, 30% головних бухгалтерів отримують від 21 тис. грн. При цьому серед рядових спеціалістів таку оплату мають всього 3%. 

Знання іноземних мов та сертифікації

77,9% не володіють узагалі, або володіють англійською мовою на базовому рівні. Але при цьому рівень знання англійської не впливає на середній рівень заробітної плати у сфері. А от наявність сертифікації IFRS або досвід роботи з МСФО корелюють із рівнем оплати. Так, серед тих, хто мав досвід або проходив сертифікацію, 40% отримують понад 21 тис. грн/міс. З-поміж тих, хто не має досвіду та не проходив сертифікацію, зарплату понад 21 тис. грн мають всього 11,3% бухгалтерів.

Сфера діяльності

Не впливає також на рівень оплати і сфера діяльності. Більшість респондентів мають досвід роботи у кількох сферах. Майже 40% готові до переїзду у разі, якщо їм запропонують цікаву вакансію. Це стосується як початківців, так і досвідчених професіоналів із досвідом понад 10 років та зарплатою більш як 21 тис. грн.

Коментар спеціаліста: Тарас Котик, Co-founder рекрутингової компанії SELECT*

Часто перед будь-яким фахівцем стоїть питання, куди рухатись далі, які навички та компетенції потрібно здобути для професійного та кар’єрного росту. У сучасному світі, який швидко змінюється, потрібно адаптуватися до потреб ринку. Ми провели дослідження серед фахівців бухгалтерської сфери, щоби дати відповіді на ці питання.

За результатами дослідження бачимо, що знання англійської мови не дозволяють бухгалтерам заробляти більше. Я думаю, це пов’язано з тим, що більшість опитаних працюють у малому та середньому бізнесі. Найчастіше знання англійської мови тут не потрібні, а компанії не готові додатково за це доплачувати. З нашого досвіду, у великих міжнародних компаніях обов’язковою вимогою є знання англійської мови й рівень заробітної плати, відповідно, вищий.

Однак, знання або досвід роботи з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку (МСФО) дійсно дає додаткові переваги бухгалтеру при працевлаштуванні. Усе більше компаній із кожним роком зобов’язані звітувати по МСФО, проте фахівців доволі мало. Це також підтверджує наше дослідження.

Звичайно, середній рівень заробітних плат у великих обласних центрах вищий. Це пов’язано насамперед із більшою кількістю вакансій. Проте, висококваліфіковані фахівці у менших містах здатні отримувати заробітну плату на рівні спеціалістів з великих обласних центрів.

Дуже цікавий тренд, який ми бачимо в загальному по ринку праці впродовж останніх років — це мобільність. Зараз фахівці значно частіше змінюють місце проживання у зв’язку зі зміною роботи. І хоч бухгалтерська сфера більш консервативна, (наприклад, у порівнянні з ІТ) проте, ми також бачимо, що 40 % респондентів готові переїхати в інше місто в разі цікавої пропозиції роботи. Ми часто рекомендуємо нашим клієнтам розширювати географію пошуку спеціалістів, не обмежуватись одним містом.


19.09.2020 1038
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455