IT-інвестор Руслан Тимофєєв про те, чому технологічні компанії перетворюються на галереї сучасного мистецтва.
Останнім часом помітну роль у розвитку сучасного мистецтва дедалі частіше грають представники IT-сфери. Руслан Тимофєєв, голова венчурного фонду Adventures Lab, вважає такий стан справ досить закономірним.
У XX столітті засновники найбільших компаній, трейдери, власники венчурних фондів та просто впливові особи почали масово купувати роботи таких майстрів, як Пабло Пікассо, Енді Уорхол, Роберт Раушенберг, Джефф Кунс та ін. Вони зрозуміли, що митці — це вигідні активи, цінність яких з часом лише зростає. Наприклад, кофаундер корпорації Microsoft Пол Аллен за життя вклав понад 100 мільйонів доларів у різноманітні артоб'єкти.
«Бізнесмен створив величезну приватну колекцію, з якої 300 творів експонуються широкому загалу. Він засновував мистецькі фестивалі, створював музеї та галереї та купував картини абстракціоністів за рекордні суми на аукціонах», — розповідає Руслан Тимофєєв.
Інший відомий артінвестор - Чарльз Саатчі, засновник однієї з найбільших рекламних компаній у Великій Британії. Наприкінці минулого століття він відкрив знамениту Галерею Саатчі, а також став спонсором групи Молодих британських художників, куди входять такі відомі майстри, як Демієн Херст та Трейсі Емін.
Представники українського IT-бізнесу також зацікавлені в артінвестуванні, і об'єкти мистецтва все частіше можна побачити у їхніх офісах. Наприклад, інтер'єри у київських компаніях SupportYourApp та Kooperativ вже давно нагадують цілі галереї, в яких представлені колекції на загальну суму до кількох сотень тисяч доларів.
Офіс венчурного фонду Adventures Lab – не виняток. Наприклад, його стіни прикрашають картини із серії Ultra C, написані Віктором Сидоренком. Зображені на них спортсмени надихають співробітників компанії на продуктивну роботу і нагадують, як важливо не опускати руки навіть у найскладніших ситуаціях.
За словами Руслана Тимофєєва, дуже важливо вибрати правильну тематику полотен для офісного простору. Вони повинні формувати особливу атмосферу в приміщенні, задавати певний настрій як для гостей, так і для людей, які проводять там основну частину свого робочого часу.
“Якось я прийшов на зустріч до відомого українського бізнесмена. Зазвичай на робочих зустрічах я рідко відволікаюся на small talk, адже ми дуже цінуємо свій час. Але в офісі цієї людини я побачив галерею картин і не зміг утриматися, щоб не поспілкуватися про них. Зрештою це допомогло швидко порозумітися і налаштуватися на загальний лад” — поділився спогадами інвестор.
Засновник Adventures Lab вже довгий час цікавиться інвестиціями в мистецтво і вважає, що цю діяльність дуже легко порівняти із укладанням угод. У його колекції є як полотна відомих художників, так і твори маловідомих авторів. Останніх бізнесмен порівнює із молодими IT-проектами, з якими працює його венчурний фонд.
Вкладаючи гроші в стартап, кожен інвестор сподівається, що ця справа почне давати прибуток. Також і з картиною: згодом її цінність може або зрости, або ні. Таким чином, арт-інвестування не просто стає для підприємців хобі, а ще й наділяє їх потужною експертизою, яка так потрібна у бізнесі.
Величезну користь Руслан Тимофєєв бачить у придбанні творів, створених руками вітчизняних художників та скульпторів. Коли компанія прикрашає свій офіс їхніми роботами, вона автоматично робить внесок у розвиток мистецтва в Україні. Більше того, це дієвий спосіб прорекламувати сучасних українських майстрів за кордоном та підвищити цінність їхніх витворів.
Підсумовуючи, глава Adventures Lab зазначає, що йому дуже близький популярний на Заході підхід Giving While Living (Віддавай, поки що живий). Його логіка полягає в тому, щоб не збирати зароблені гроші, а витрачати їх на підтримку життєздатних ініціатив. І мистецтво є одним із них.
Партнерський матеріал