Румунія-Україна: як на Прикарпатті реалізують транскордонні проєкти (ФОТО)

В Івано-Франківську відзначили 10 років міжнародного святкування Днів європейського транскордонного співробітництва. З цієї нагоди бенефіціари Програми "Румунія-Україна" ознайомили з проєктами, які реалізують в нашій області. 

Про це повідомляє кореспондентка Фіртки.

"Сьогодні на Івано-Франківщині впроваджуються дуже успішні проєкти. Важливо, щоб вони покращили території та життя людей у громадах. Зараз ми знаходимося в процесі запуску нової програми на 2021-2027 роки та сподіваємося, що Івано-франківська область також доєднається", - каже виконавчий директор Сучавського  Регіонального бюро прикордонної співпраці Чезар Грозаву.

Програма "Румунія-Україна" має на меті створення партнерства між установами по різні боки кордону, яке б принесло користь громадам в транскордонному регіоні. Загальна вартість проектів складає близько 60 млн доларів. 

"Прикарпаття реалізує 40 проєктів бенефіціаром яких є Івано-Франківська облдержадміністрація. У співпраці з Румунією у нас є 18 проєктів, які успішно втілюються у життя. Ми надзвичайно цінуємо наші спільні розробки, та людей, які допомагають подолати всі труднощі, які трапляються в нас на шляху", - розповідає член моніторингового комітету Галина Макота.

Напрямки, які фінансуються: освіта, дослідження, спільна культурна спадщина, транспорт, охорона, здоров'я, надзвичайні ситуації, а також попередження і протидія організованій злочинності. На Прикарпатті будуть фінансувати 18 проєктів. 

"Ще з 2006 року ми впроваджуємо транскордонні проєкти. Ключове слово тут "разом", бо саме так ми подолали всі перешкоди, що були за цей час. Взагалі, Івано-франківська область є однією з найкращих у цій програмі. Фінансується все на грантовій основі Європейським Союзом. Більшість проєктів зараз знаходиться на стадії реалізації", - каже представник спільного технічного секретаріату Адріана Нікула.


Проєкт STEM

Серед цілей - підвищити компетенції учнів та викладачів професійних шкіл та коледжів, що беруть участь в проєкті та навчити їх життєвим навичкам.

"Суть проєкту в закупівлі обладнання для студентів, щоб вони могли краще навчатися, а також налагодження співпраці з Румунською стороною. Ми використовуємо різні методи співпраці та будь-яку можливість покращити нашу матеріально-технічну базу. Так ми закупили обладнання для трьох навчальних закладів. Купуємо те, що не можуть придбати самі училища. У нас проблеми майже ті самі, як і в Румунії, тому ми спільно розв'язували цю проблему. Також ми організували табір, воркшопи, підписали шестирічний меморандум", - сказала Надія Кромкач, заступник директора департаменту економічного розвитку Івано-Франківської міської ради. 

Проєкт Resfor

"Через пандемію всі заходи були онлайн, проте проєкт успішно впроваджується. Мертва деревина - це все, що є відмерле в лісі - сучки, відсохлі дерева, гілки. Це дуже важливо для лісу, адже деякі породи можуть відновлюватися лише на мертвому лісі. Це цікавий спосіб відновлення екосистем", - пояснила Іванна Василишин, проєктний менеджер.

RO-UA академічний розвиток для дослідження та інновацій

"Наш проєкт є певною мірою унікальний. Він спрямований на передачу досвіду з України в Румунію. В нас у планах створення центру промоції інноваційної науки в Ботошані та Івано-Франківську, як відділення агентства з енергетичного менеджменту", - розповів Артур Воронич, директор центру міжнародного співробітництва ІФНТУНГ.

Altera

"В рамках проєкту в Івано-Франківську в дитячій клінічній лікарні планують відновлення підрозділу альтернативної терапії, що складається з трьох кабінетів, одного великого спортивного залу та вестибюля. Окрім того, п'ять медиків зможуть відвідати спеціальні тренінги з обміну досвідом до кінця впровадження проєкту. Згідно зі статистикою, в області є 856 дітей з обмеженими можливостями, які потребують допомоги", - прокоментувала Віра Шатун, проєктний менеджер.

BRIDGE

Проєкт має на меті підвищення ефективності реагування екстрених служб у прикордонному регіоні шляхом розвитку спільної навчальної інфраструктури та модернізації диспетчерського центру в Україні. Також розробка спільної транскордонної оперативної бази для надзвичайних ситуацій шляхом проведення спільних навчань.

БЕЗПЕЧНЕ МАЙБУТНЄ

"Мова йде про побудову чотирьох Data-центрів, встановлення 60 камер зі штучним інтелектом. Враховуючи загальне фінансування, Франківськ отримає найбільшу суму - близько 600 тисяч євро. Також в планах підвищення рівня безпеки шляхом встановлення сумісності інфраструктури інформаційно-комунікаційних технологій між Івано-Франківськом, Солотвино, Сігетом та Бая-Маре, через створення центрів обробки даних, налагодження ефективної співпраці між муніципалітетом та правоохоронними органами шляхом забезпечення доступу владних структур до баз даних", - поділився Анатолій Корнійчук, менеджер проєкту.

Спільно з Національною Гвардією буде реалізовано аж чотири проєкти, на які покладають великі надії. Зокрема це:

  • Посилення спроможності транскордонного співробітництва.
  • Посилення транскордонної безпеки.
  • Зміцнення навчальних можливостей груп спеціального призначення шляхом розробки комплексних програм фізичного та психологічного навчання та оцінки.
  • Зміцнення інституційного та технічного потенціалу для підтримки спеціалізованих структур, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю.

Наразі вже закупили багато різного обладнання та мікроавтобус, снігохід, квадроцикл, пневматичні рушниці, щоб захищатися від диких звірів та вільно пересуватися в горах.

Також два проєкти реалізують спільно з Головним управлінням Нацполіції в Івано-Франківській області:

  • Розбудова спроможності для протидії організованій злочинності та зміцнення транскордонного співробітництва шляхом вдосконалення оперативних засобів та спільного навчання поліцейських сил у сфері судово-медичних розслідувань.
  • Регіональне співробітництво з питань запобігання та боротьби з транскордонною злочинністю між Румунією та Україною.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Прикарпатські нацгвардійці розповіли про підсумки співпраці із румунськими жандармами (ФОТО)

Відкриття кордонів: до яких країн можуть поїхати вакциновані українці

Фотогалерея


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2864
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3494
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3876

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

503
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

962
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471