В Івано-Франківську відзначили 10 років міжнародного святкування Днів європейського транскордонного співробітництва. З цієї нагоди бенефіціари Програми "Румунія-Україна" ознайомили з проєктами, які реалізують в нашій області.
Про це повідомляє кореспондентка Фіртки.
"Сьогодні на Івано-Франківщині впроваджуються дуже успішні проєкти. Важливо, щоб вони покращили території та життя людей у громадах. Зараз ми знаходимося в процесі запуску нової програми на 2021-2027 роки та сподіваємося, що Івано-франківська область також доєднається", - каже виконавчий директор Сучавського Регіонального бюро прикордонної співпраці Чезар Грозаву.
Програма "Румунія-Україна" має на меті створення партнерства між установами по різні боки кордону, яке б принесло користь громадам в транскордонному регіоні. Загальна вартість проектів складає близько 60 млн доларів.
"Прикарпаття реалізує 40 проєктів бенефіціаром яких є Івано-Франківська облдержадміністрація. У співпраці з Румунією у нас є 18 проєктів, які успішно втілюються у життя. Ми надзвичайно цінуємо наші спільні розробки, та людей, які допомагають подолати всі труднощі, які трапляються в нас на шляху", - розповідає член моніторингового комітету Галина Макота.
Напрямки, які фінансуються: освіта, дослідження, спільна культурна спадщина, транспорт, охорона, здоров'я, надзвичайні ситуації, а також попередження і протидія організованій злочинності. На Прикарпатті будуть фінансувати 18 проєктів.
"Ще з 2006 року ми впроваджуємо транскордонні проєкти. Ключове слово тут "разом", бо саме так ми подолали всі перешкоди, що були за цей час. Взагалі, Івано-франківська область є однією з найкращих у цій програмі. Фінансується все на грантовій основі Європейським Союзом. Більшість проєктів зараз знаходиться на стадії реалізації", - каже представник спільного технічного секретаріату Адріана Нікула.
Проєкт STEM
Серед цілей - підвищити компетенції учнів та викладачів професійних шкіл та коледжів, що беруть участь в проєкті та навчити їх життєвим навичкам.
"Суть проєкту в закупівлі обладнання для студентів, щоб вони могли краще навчатися, а також налагодження співпраці з Румунською стороною. Ми використовуємо різні методи співпраці та будь-яку можливість покращити нашу матеріально-технічну базу. Так ми закупили обладнання для трьох навчальних закладів. Купуємо те, що не можуть придбати самі училища. У нас проблеми майже ті самі, як і в Румунії, тому ми спільно розв'язували цю проблему. Також ми організували табір, воркшопи, підписали шестирічний меморандум", - сказала Надія Кромкач, заступник директора департаменту економічного розвитку Івано-Франківської міської ради.
Проєкт Resfor
"Через пандемію всі заходи були онлайн, проте проєкт успішно впроваджується. Мертва деревина - це все, що є відмерле в лісі - сучки, відсохлі дерева, гілки. Це дуже важливо для лісу, адже деякі породи можуть відновлюватися лише на мертвому лісі. Це цікавий спосіб відновлення екосистем", - пояснила Іванна Василишин, проєктний менеджер.
RO-UA академічний розвиток для дослідження та інновацій
"Наш проєкт є певною мірою унікальний. Він спрямований на передачу досвіду з України в Румунію. В нас у планах створення центру промоції інноваційної науки в Ботошані та Івано-Франківську, як відділення агентства з енергетичного менеджменту", - розповів Артур Воронич, директор центру міжнародного співробітництва ІФНТУНГ.
Altera
"В рамках проєкту в Івано-Франківську в дитячій клінічній лікарні планують відновлення підрозділу альтернативної терапії, що складається з трьох кабінетів, одного великого спортивного залу та вестибюля. Окрім того, п'ять медиків зможуть відвідати спеціальні тренінги з обміну досвідом до кінця впровадження проєкту. Згідно зі статистикою, в області є 856 дітей з обмеженими можливостями, які потребують допомоги", - прокоментувала Віра Шатун, проєктний менеджер.
BRIDGE
Проєкт має на меті підвищення ефективності реагування екстрених служб у прикордонному регіоні шляхом розвитку спільної навчальної інфраструктури та модернізації диспетчерського центру в Україні. Також розробка спільної транскордонної оперативної бази для надзвичайних ситуацій шляхом проведення спільних навчань.
БЕЗПЕЧНЕ МАЙБУТНЄ
"Мова йде про побудову чотирьох Data-центрів, встановлення 60 камер зі штучним інтелектом. Враховуючи загальне фінансування, Франківськ отримає найбільшу суму - близько 600 тисяч євро. Також в планах підвищення рівня безпеки шляхом встановлення сумісності інфраструктури інформаційно-комунікаційних технологій між Івано-Франківськом, Солотвино, Сігетом та Бая-Маре, через створення центрів обробки даних, налагодження ефективної співпраці між муніципалітетом та правоохоронними органами шляхом забезпечення доступу владних структур до баз даних", - поділився Анатолій Корнійчук, менеджер проєкту.
Спільно з Національною Гвардією буде реалізовано аж чотири проєкти, на які покладають великі надії. Зокрема це:
- Посилення спроможності транскордонного співробітництва.
- Посилення транскордонної безпеки.
- Зміцнення навчальних можливостей груп спеціального призначення шляхом розробки комплексних програм фізичного та психологічного навчання та оцінки.
- Зміцнення інституційного та технічного потенціалу для підтримки спеціалізованих структур, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю.
Наразі вже закупили багато різного обладнання та мікроавтобус, снігохід, квадроцикл, пневматичні рушниці, щоб захищатися від диких звірів та вільно пересуватися в горах.
Також два проєкти реалізують спільно з Головним управлінням Нацполіції в Івано-Франківській області:
- Розбудова спроможності для протидії організованій злочинності та зміцнення транскордонного співробітництва шляхом вдосконалення оперативних засобів та спільного навчання поліцейських сил у сфері судово-медичних розслідувань.
- Регіональне співробітництво з питань запобігання та боротьби з транскордонною злочинністю між Румунією та Україною.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Прикарпатські нацгвардійці розповіли про підсумки співпраці із румунськими жандармами (ФОТО)
Відкриття кордонів: до яких країн можуть поїхати вакциновані українці