Розслідування походження Covid-19: команда ВООЗ у лабораторії Інституту вірусології в Ухані

3 лютого 2021 року персонал служби охорони стоїть біля Інституту вірусології в Ухані, Китай.


У середу група слідчих Всесвітньої організації охорони здоров'я в Ухані відвідує лабораторію, яка була предметом змов та спекуляцій щодо походження пандемії коронавірусу. Слідчі ВООЗ розпочали дослідження в центральному китайському місті минулого тижня після 14-денного карантину та бюрократичних затримок.

Їхня робота зазнала жорсткого контролю та політичного тиску як з боку Китаю, так і за його межами.

Мало місць, які вони відвідують, є такими суперечливими, одне з них - це лабораторія Інституту вірусології Уханя, яка, на думку представників адміністрації колишнього президента США Дональда Трампа, без надання доказів могла бути причиною коронавірусу.

Лабораторія, про яку йде мова, яка є афілійованою з центральною урядовою Китайською академією наук, є єдиною в материковому Китаї, обладнаною для найвищого рівня біологічного захисту, відомого як рівень біобезпеки 4 (BSL-4).

Лабораторії BSL-4 призначені для вивчення найнебезпечніших у світі патогенних мікроорганізмів - тих, які становлять високий ризик передачі, часто мають летальний результат і найчастіше не мають надійного лікування, наприклад, як коронавіруси.

Пітер Дашак, член групи ВООЗ, яка займається розслідуванням походження Covid-19, розмовляє зі ЗМІ після прибуття до Інституту вірусології в Ухані.


Лабораторія Ухань під керівництвом китайської "жінки-кажана"

Лабораторія Ухань створена внаслідок епідемії смертельно важкого гострого респіраторного синдрому (ГРВІ), яка охопила Китай та інші частини Азії у 2002 та 2003 роках.

Зокрема, команда лабораторії Ухань на чолі з вірусологом Ши Чженлі, відомою як "жінка-кажан" за роки експедицій з полювання на віруси в печерах кажанів, зосередилася на коронавірусах, що передаються кажанами, як вважають, саме вони спричинили поточну пандемію.

Кажани є головним резервуаром для вірусів, і хоча вони не страждають від них завдяки природній стійкості, вони є відомими носіями багатьох інфекційних патогенів, що вбивають людей, включаючи Еболу, сказ, ГРВІ та респіраторний синдром Близького Сходу (MERS).

Сучасний науковий консенсус полягає в тому, що SARS-Cov-2, вірус, що стоїть за пандемією Covid-19, також еволюціонував у кажанів, а потім поширився на людей, можливо, із посередником-господарем тварин.

Це робить роботу таких лабораторій, як в Ухані, надзвичайно важливою, оскільки розуміння того, як віруси еволюціонують та поширюються від кажанів до людей, може дати змогу вченим допомогти боротися з майбутніми інфекціями.

Це також означає, що такі лабораторії можуть приймати низку потенційно смертоносних патогенів, і їм слід бути особливо обережними щодо того, щоб вони "не втекли".

Хоча адміністрація Трампа припускала, що це могло статися в Ухані, більшість експертів не погодилися з таким припущенням.

У статті, опублікованій у журналі "Nature Medicine" у березні минулого року, провідні спеціалісти-інфекціоністи з США, Великобританії та Австралії заявили, що "неймовірно", що новий коронавірус з'явився в лабораторії, посилаючись на порівняльний аналіз геномних даних.

"Наші аналізи чітко показують, що SARS-CoV-2 не є лабораторною конструкцією або цілеспрямовано маніпульованим вірусом", - йдеться у статті.

Пітер Дасак, член групи ВООЗ, яка зараз перебуває в Ухані, і президент Альянсу екологічного здоров'я, який є некомерційною організацією з охорони навколишнього середовища, сказав, що він впевнений у протоколах безпеки лабораторії.

"Я дуже добре знаю цю лабораторію", - сказав Дашак, який раніше тісно співпрацював з вірусологом Ши. "Це хороша вірусологічна лабораторія, яка робила хорошу роботу і наблизилася до пошуку того, яким буде наступний коронавірус, пов'язаний з ГРВІ. Але, наскільки мені відомо, його не знайшли".

Деякі припускають, що команду ВООЗ будуть обмежувати в тому, що вона може побачити під час інспекцій у Китаї, оскільки Пекін почав просувати альтернативні, часто абсолютно безпідставні теорії про походження вірусу, - але Дашак сказав, що він сподівається на свої особисті відносини з керівництвом лабораторії, що означає, що вони група отримає усе необхідне.

"Ми вже говорили з Ши Чженлі, і вона відкрита щодо цих питань. Я сподіваюся, що у нас буде однаковий рівень відкритості та прозорості", - сказав він.

Однак Дашак висловив занепокоєння тим, що ширше розслідування може запізнитися зі знаходженням важливої ​​інформації в Ухані, де стався перший спалах вірусу.

"Ми мали бути тут рік тому і зробили б хорошу роботу", - сказав Дашак, хоча додав: "Ми отримуємо хороший доступ ... весь час ми у пошуку, щоб дізнатись все більше і більше інформації про кожен можливий шлях."

Доктор Ши Чженлі з Інституту вірусології Уханя в лабораторії разом із Пітером Дасаком, президентом Альянсу екологічного здоров’я, 2014 рік.


Відвідування ринку морепродуктів в Ухані

У неділю команда ВООЗ відвідала дезінфікований і закритий ринок морепродуктів в Хуанані, де вперше ​​в кінці 2019 року виявили декілька випадків захворювання схожих на пневмонію. Ринок довгий час вважається потенційним джерелом спалаху.

Пітер Бен Ембарек, керівник групи ВООЗ та фахівець з безпеки харчових продуктів, сказав CNN, що "навіть якщо місце було певною мірою дезінфіковано, всі магазини є - і обладнання є. Це дає вам гарну ідею стану ринку з точки зору обслуговування, інфраструктури, гігієни та потоку товарів і людей".

Команда змогла поговорити з місцевими жителями та робітниками, сказав Бен Ембарек, додавши, що робити висновки ще рано.

"Зрозуміло, що щось сталося на цьому ринку", - сказав Бен Ембарек. "Але також може бути так, що інші місця виконували таку ж роль, а обрали саме це, тому що деякі лікарі були досить розумні, щоб поєднати кілька епізодичних випадків".

Інший член команди ВООЗ, професор Теа Фішер, сказала CNN, що вона була здивована "корисністю" бачення ринку, який був безлюдним протягом останнього року.

"З нами були дуже хороші люди в галузі охорони здоров'я, які насправді брали деякі зразки навколишнього середовища на ринку ... пояснюючи нам, де саме вони взяли проби з вентиляційної системи".

Дашак, який спеціалізується на зоонозах - хворобах, які можуть передаватися від тварин до людей, - сказав, що відвідування ринку було "для мене критичним моментом у поїздці".

"Ми повинні побачити місце, де у кожного зараженого з цього ринку стояв кіоск, яка тут інфраструктура", - сказав він. "Тож це було надзвичайно корисно".

Вся команда ВООЗ застерігає, що будь-які підбиття висновків поточного розслідування, ймовірно, займе значну кількість часу, і говорить про необхідність "керувати очікуваннями", навіть попри те, що погляд світу спрямований на них.

за матеріалами СNN


04.02.2021 922
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466