Розшифровка загального аналізу крові

Кров – одна з найважливіших субстанцій людського організму, оскільки вона збагачує його киснем, складається з плазми і зважених в ній клітин.

Клінічний склад крові здорової людини досить постійний, тому різні зміни в цьому складі мають важливе діагностичне значення.

Склад крові людини може змінюватись протягом дня під впливом багатьох чинників: їжі, стресу і роботи. Для того, щоб уникнути їх впливу при повторній здачі аналізів, важливо слідувати одним і тим же умовам.

Загальний аналіз крові є одним з найбільш поширених методів лабораторного дослідження. Даний аналіз надає комплексну діагностику стану пацієнта і дозволяє виявити те чи інше захворювання на ранніх стадіях.

Навряд чи знайдеться хтось, хто ще жодного разу не здавав кров з пальця на аналізи. Загальний аналіз крові беруть практично при будь-якому захворюванні.

Так в чому ж його діагностична цінність і які діагнози він може підказати?

Найчастіше загальний аналіз крові призначають, щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення і ознаки інфекції, і якщо так, то якого походження — вірусного, бактеріального або іншого.

Також загальний аналіз крові може допомогти встановити анемію-недокрів’я. І якщо в крові є її ознаки — призначають додаткові аналізи, щоб встановити причини.

Ще загальний аналіз крові призначають, якщо є підозра на онкологічний процес, коли є ряд насторожують симптомів і потрібні зачіпки. В цьому випадку кров може побічно підказати, в якому напрямку рухатися далі.

Спробуємо розібратись із нормами та даними для розшифровки загального аналізу.

Що таке гемоглобін (Hb)

Гемоглобін це – кров’яний пігмент еритроцитів, що переносить кисень.
Норма вмісту гемоглобіну: у жінок – 120-140 г/л, у чоловіків – 130-160 г/л.
Кількість гемоглобіну підвищується при поліцитемії (хвороба кісткового мозку), після значних фізичних навантажень, при зневодненні, кількість гемоглобіну знижується при анемії.

Що таке еритроцити (Er)

Високоспеціалізовані клітини, функцією який є транспортування кисню з легень до тканин тіла. При різноманітних захворюваннях крові можлива зміна кольору еритроцитів, їх розмірів, кількості, а також форми.

Еритроцити це – червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін.
Норма вмісту еритроцитів в 1л., у жінок – 3,9-4,7 х10 в 12 ступені, у чоловіків – 4,0-5,0 х10 в 12 ступені.
Кількість еритроцитів підвищується при поліцитемії і зневодненні.
Кількість еритроцитів знижується при анемії.

Що таке лейкоцити (WВС)

Лейкоцити це – білі кров’яні тільця, які захищають організм від чужорідних речовин і мікробів (імунітет).
Норма лейкоцитів у дорослих: 4,0-9,0 х10 в 9 ступені. Чим молодша дитина, тим кількість лейкоцитів в організмі більша.

Підвищується кількість лейкоцитів при запаленнях, інфекціях, після гострої кровотечі, при алергіях.
Знижується кількість лейкоцитів при деяких інфекційних захворюваннях (грип, кір, краснуха і т.д.), а також при деяких хворобах кісткового мозку, апластичної анемії і при генетичних аномаліях

Що таке нейтрофіли NEUT% (NE%)

Нейтрофіли це – група специфічних лейкоцитів, які відповідають переважно за боротьбу з бактеріальною інфекцією. Зазвичай вони діляться на мієлоцити (наймолодші), метамієлоцити, паличкоядерні і сегментно-ядерні (найзріліші). Як правило, аналізу піддаються останні два, оскільки рівень перших двох вкрай рідко змінюється (в основному при лейкозі). Оцінюють палички та сегменти.

У дорослих людей норма паличкоядерних нейтрофілів становить – 1,6%, сегментно-ядерних – 47-72%.
Підвищуєтьсякількість нейтрофілів при бактерійних, грибкових, паразитарних інфекціях, запаленнях, інтоксикаціях, нирковій та печінковій недостатності, злоякісних пухлинах, психоемоційному збудженні.
Знижується кількість нейтрофілів при деяких інфекціях (вірусних, хронічні, складні, особливо у людей у ​​віці), при хворобах кісткового мозку, генетичних порушеннях імунітету.

Що таке еозинофіли (EO%)

Еозинофіли це – клітини крові, які відповідають за боротьбу з паразитами і алергією.
У дорослої людини норма становить 0,5-5%.
Кількість еозинофілів підвищується при алергіях, глистах, мієлолейкозі, злоякісних пухлинах.
Знижується клькість еозинофілів під час гнійних інфекцій, після пологів і операцій.

Що таке базофіли (BA%)

Базофіли – відповідають за виділення гістаміну – один з гормонів алергії. Норма вмісту у дорослих 0-1%.
Підвищується кількість базофілів при алергії, при зниженні функцій щитоподібної залози і при хронічних синуситах.
Знижується кількість базофілів під час вагітності, овуляції, при стресах, гострих інфекціях, при зниженні роботи функцій щитовидної залози.

Що таке лімфоцити (LY%)

Лімфоцити це – різновид лейкоцитів, які борються з вірусними інфекціями. Лімфоцити знищують чужорідні тіла, а також змінені власні клітини, виділяють у кров антитіла (імуноглобуліни). Норма вмісту лімфоцитів у дорослої людини 18-40%.

Кількість лімфоцитів підвищується при лімфолейкозі і вірусних інфекціях.
Знижується кількість лімфоцитів під час гострих не вірусних інфекціях, хворобах кісткового мозку, при системному червоному вовчаку, імунодефіцитах.

Що таке моноцити MON% (MO%) (monocyte)

Моноцити це – різновид лейкоцитів, які проникають в тканини. Вони остаточно знищують чужорідні клітини і білки, борються із запальними явищами, прибирають зруйновані тканини. Норма вмісту у дорослих 3-11%.
Підвищується кількість моноцитів при вірусних, грибкових, протозойних інфекціях, при туберкульозі, сифілісі, лейкозі, саркоїдозі, ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку, вузликовому періартритові.
Знижується кількість моноцитів при хворобах кісткового мозку.

Що таке ШОЕ

ШОЕ це – швидкість осідання еритроцитів. ШОЕ – говорить про якість і властивості плазми.
Норма ШОЕ для дорослих 2-15 мм/г.
ШОЕ підвищується при інфекціях, пухлинах, анемії, запаленнях, вагітності.

Що таке тромбоцити

Тромбоцити це – клітини, які відповідають за згортання крові. Норма тромбоцитів для дорослого 180-320х10 в 9 ступені.
Підвищується кількість тромбоцитів при поліцитемії, лейкозі, запаленнях
Знижується кількість тромбоцитів при хворобах кісткового мозку, системний червоний вовчак, гемолітичної анемії.

Слід наголосити, що для проведення процедури «здачі» крові для аналізу її необхідно готовитись.

Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки:

  • важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6 -12 годинний період голодування;
  • у день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води;
  • за 6 - 12 годин до дослідження слід виключити приймання алкоголю, куріння, прийом їжі, обмежити фізичну активність;
  • виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Результати аналізів здорової дитини і здорового дорослого будуть різні.

Зокрема:

  • у дітей до 5 років за норму вважається рівень лімфоцитів в 45-65%, а у дорослих такий показник вказує на вірусну інфекцію;
  • у новонароджених рівень гемоглобіну може досягати 230 г/л, і це є абсолютно нормальним показником, тоді як у дорослих гемоглобін в нормі знаходиться в межах 110-150 г/л.

Для зручності всі вищенаведені показники наведено у таблиці:


18.04.2022 677645 7
Коментарі (7)

Юля Заболотна 2014.11.09, 17:18
Єдиний сайт на якому правильно вказана норма показників. Дякую
Ярослав Литвинченко 2014.11.20, 22:40
Дякую. Все просто і зрозуміло.
Юрий Колесник 2016.06.15, 01:08
Дякую за добру розшифровкую
Lady in red 2013.06.11, 11:18
Лаконічна і корисна інформація! дякую:))
Zajchik Zoya 2018.02.06, 19:22

Thanks

Fucking niga 2020.03.25, 12:28

"Це" пишеться перед тире!!!

Надія 2020.11.09, 14:45

 Величезна вдячність за розшифровку!!! Толково,чітко.Але закралась механічна помилка щодо норми паличкоядерних. Чи не так?

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413